Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 57 ал. 3 ЗБН

Събиране на вземанията на банката
Чл. 57. […] (3) В двугодишен срок от встъпването си в длъжност синдикът извършва проверка относно наличието на данни за причинени вреди на банката от нейни бивши администратори и при установяване на такива данни предявява пред съда по несъстоятелността искове за обезщетение на вредите срещу виновните лица.

чл. 57 ал. 3 ЗБН

Събиране на вземанията на банката
Чл. 57. […] (3) В двугодишен срок от встъпването си в длъжност синдикът извършва проверка относно наличието на данни за причинени вреди на банката от нейни бивши администратори и при установяване на такива данни предявява пред съда по несъстоятелността искове за обезщетение на вредите срещу виновните лица.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

са свързани с извършеното от касатора в хода на първоинстанционното производство прехвърляне на всички произтичащи от процесния договор за кредит вземания в полза на „Държавна консолидационна компания“ ЕАД. Въпросите са относими, доколкото въззивният съд е обсъдил тези настъпили нови факти. Значимостта на въпросите за крайния изход на делото в смисъла, изяснен в т. 1 на ТР №1/2010г. по тълк. д.№1/2009г. на ОСГТК на ВКС следва да бъде отречена. Въпрос №1е основан на тезата, че вземанията са несъбираеми, която е категорично отречена от въззивния съд. Видно от мотивите, въззивният съд не е отрекъл правото на банката да претендира като вреда разликата над получената от продажбата на вземането в програмата за осребряване по ЗБН, какъвто е смисълът на въпрос №2. Изводът, че не може да бъде ангажирана отговорността на ответниците от доброволното разпореждане на банката с вземането в полза на Държавната консолидационна компания не е обоснован само с липсата на противоправност, в какъвто смисъл е питането под №3. Всички въпросите са израз на несъгласие на касатора с правилността на изводите, че не може да бъде ангажирана отговорността на ответниците за резултата от прехвърляне на вземането. Правилността на въззивния акт е предмет на същинския касационен контрол, но не може да обоснове неговото допускане.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Павел Банков

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

за необходимостта от спиране на гражданското производство в различни хипотези на висящо наказателно производство, една от които е цитираната в изложението - когато фактическият състав, обуславящ отговорността за вреди включва вредата да е в резултат на престъпление. В решението не е даден отговор, в смисъл на питането във въпроса - че единствено когато фактическият състав, обуславящ отговорността за вреди, включва вредата да е настъпила в резултат на престъпление, установено по надлежния ред, искането за спиране на гражданското дело до установяване на престъплението се явява основателно. Настоящият спор не попада в това разрешение, а във втората посочена в решението хипотеза - когато вредата е настъпила в резултат на престъпление, за което е образувано наказателно производство. Несъмнено е, че фактическият състав на отговорността по чл. 145 ТЗ не предпоставя и не изисква вредата да е непременно в резултат на престъпление, но в настоящия случай дружеството се позовава на конкретен управителски деликт, който същевременно в обвинителен акт е приет за осъществяващ от обективна и субективна страна престъпен състав. От съществено значение са изводите на въззивната инстанция, основани на константната практика на ВКС, че влязлата в сила присъда относно размера на присъдените вреди, когато последните са елемент от фактическия състав на престъплението, формира сила на пресъдено нещо, поради което е задължителна за гражданския съд.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ирина Петрова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

да е налице неправилна (създадена поради неточно тълкуване) съдебна практика, която следва да бъде изоставена. Не се поддържа също да са настъпили изменения в правната уредба или обществените условия, които да налагат осъвременяване на съществуваща практика. Не се твърди и липса на практика (което се свързва с третата форма на основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК), нито се обосновава наличие и на останалите елементи на тази форма – да е налице непълнота, неяснота или противоречивост на правната уредба, която именно да налага създаването на съдебна практика.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Васил Христакиев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

жалбоподателят счита, че основание за допускане на касационното обжалване е и предходното определение на САС, което визира като допълнителна предпоставка по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, а в условията на евентуалност се позовава и на предпоставката по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ирина Петрова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мадлена Желева

1234 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право