Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 27 ал. 2 ЗАЗ

Чл. 27. […] (2) Прекратяването на договора за аренда на земя се вписва в службата по вписванията и се регистрира в съответната общинска служба по земеделие.

чл. 27 ал. 2 ЗАЗ

Чл. 27. […] (2) Прекратяването на договора за аренда на земя се вписва в службата по вписванията и се регистрира в съответната общинска служба по земеделие.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

по смисъла на закона и разясненията в т. 1 на ТР №1/19.02.2010 г. по тълк. д. №1/2009 г. на ОСГТК на ВКС е винаги специфичен за делото, по което е постановен обжалваният съдебен акт, и следва да е обусловил решаващите изводи на въззивния съд. Задаването на правния въпрос се определя от правните аргументи на съда досежно съобразяването със закона и съдебната практика по приложението му.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Маргарита Соколова

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

Дали арендаторът, при наличие на предпоставките на чл. 27, ал. 1, т. 2 ЗАЗ, може да развали на основание чл. 89 ЗЗД договор за аренда на земеделска земя от държавния поземлен фонд, сключен за срок над 10 години и подлежи ли на вписване развалянето на този договор?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

от значение за изхода по конкретното дело е този, който е включен в предмета на спора и е обусловил правните изводи на съда. Преценката за допускане на касационното обжалване се извършва ВКС въз основа на изложените от касатора твърдения и доводи, с оглед критериите, предвидени в посочената правна норма.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

/заместване по право на страна по договор по силата на чл. 17, ал. 2 ЗАЗ/, която е извън правомощията за контрол в охранителното производство по вписване и извън основанията за отказ, посочени в чл. 32а ПВ. В изложението си по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК частният жалбоподател обосновава наличието на основанията по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК поради произнасяне от въззивния съд в противоречие с практиката на ВКС по следните процесуалноправни въпроси:

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Баева

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

частният касатор е посочил нормата на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, но не е обосновал наличието на посочената в нея хипотеза, съобразно указанията, дадени с т. 4 ТР №1/2010г. по тълк. д.№1/2009г. на ОСГТК на ВКС. Не е посочена съответната правна норма, чието тълкуване със създадена съдебна практика да е неточно или нуждаещо се от осъвременяване, за да би било произнасянето на настоящия състав по въпроса от значение за точното прилагане на закона, нито се твърди конкретна законова разпоредба да е непълна, неясна или противоречива, за да би допринесло разглеждането на въпроса за развитието на правото. Обективно съставът и не констатира необходимост от произнасянето му по въпроса по причините и с целите, посочени по-горе. Констативният протокол, съставян от нотариуса по реда на чл. 593 ГПК, има за цел да създаде писмено доказателство за определени факти с правно значение и има доказателствена тежест на официален документ, удостоверяващ явяването или не на вписаните в него лица за извършване на определени действия и обективиращ техните изявления /съгласие или несъгласие/ по отношение на тези действия. В този смисъл е създадената безпротиворечива съдебна практика / определение по ч. т. д.№326/2009 г. на първо т. о., решение по т. д.№77/2008 г. на второ т. о., определение по т. д.№2071/2013 г. на второ т. о. и др./. Подлежащите на вписване по смисъла на чл. 3, ал. 1 Правилника за вписванията актове са изчерпателно изброени в чл. 112 ЗС, съответно в чл. 4, б. б. а –„к“ от Правилника за вписванията, в които констативният протокол по чл. 593 ГПК не фигурира. В б.“л“ от същия член на правилника е препратено към други актове, за които е предвидено със закон, че подлежат на вписване, но Законът за арендата също не предвижда вписване на констативни протоколи във връзка с удостоверяваните в тях факти с правно значение. Според чл. 27, ал. 2 ЗАЗ на вписване подлежи самото прекратяване на арендния договор, а не конкретни актове, свързани с удостоверяването на основанието, на което този факт е настъпил. Това разрешение е възприето в практиката на ВКС, обективирана в ТР №2/20.07.2017г. по тълк. д.№2/2015 г. на ОСГТК на ВКС, както и в постановените по реда на чл. 274, ал. 3 ГПК определения по ч. т. д.№635/2011 г. на първо т. о. , ч. т. д. №745/2011 г. на второ т. о., ч. т. д.№26/2012 г. на първо т. о. и др.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Людмила Цолова

1235 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право