Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 93в ал. 1 т. 1 ЗАПСП

Съдържание на правото
Чл. 93в. (1) Производителят на база данни има право да забрани:
1. извличането чрез постоянно или временно пренасяне на съдържанието на базата данни или на негова съществена в количествено или качествено отношение част върху друг носител по какъвто и да е начин и под каквато и да е форма;

чл. 93в ал. 1 т. 1 ЗАПСП

Съдържание на правото
Чл. 93в. (1) Производителят на база данни има право да забрани:
1. извличането чрез постоянно или временно пренасяне на съдържанието на базата данни или на негова съществена в количествено или качествено отношение част върху друг носител по какъвто и да е начин и под каквато и да е форма;

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

1. В случай, че необходимостта да се отговори на въпрос, изискващ специални знания, възникне с оглед съдържащите се данни във вече прието по делото заключение на вещо лице, следва ли съдът да допусне нова експертиза в това число и служебно, на която да формулира изрично задача, с оглед конкретно възникнала нужда. 2. Следва ли съдът служебно да следи дали представеното заключение е пълно, ясно и обосновано и дали отговаря на поставената задача. 3. Според разпоредбата на чл. 127 ГПК /отм./, длъжна ли е страната да установи обстоятелствата, на които основава възраженията си, носи ли страната доказателствена тежест за фактите, от които извлича за себе си изгодни правни последици и когато тази тежест не е изпълнена, следва ли съдът да приеме, че фактите не са се осъществили и страната, която се позовава на тях, не може да извлече изгодните във връзка с тях правни последици. 4. Следва ли при приложението на разпоредбата на чл. 93в, ал. 1, т. 1 ЗАПСП съдът да приеме претенцията за основателна, само ако е доказано извличането в размера, твърдян в исковата молба или съдът следва да направи самостоятелен извод дали установеното в хода на съдебното дирене извличане е осъществено в количествено или качествено отношение, без да се съобразява с конкретния размер, посочен в исковата молба. 5. Обвързан ли е съдът от заключението на вещото лице или следва да го обсъжда и преценява заедно с останалите доказателства по делото. 6. Как следва да се прилага разпоредбата на чл. 95в ЗАПСП, вр чл. 93в, ал. 1, т. 1 ЗАПСП и в частност допустимо ли е фактите на извличане на съдържанието на базата данни или на съществена в количествено или качествено отношение част, да бъде доказвана и установявана с представянето на доказателства за единично или еднократно неправомерно използване на закрилян от ЗАПСП обект. Спрямо четвърти и шести от поставените въпроси се поддържа наличие на селективното основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, поради значението им за точното прилагане на закона и за развитие на правото, а спрямо останалите въпроси – че са решени в противоречие с практиката на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Решение №****/**.**.2011 по дело №****/2010

Относно нередовното призоваване на настоящия касатор в процеса – „при наличие на предпоставките по чл. 54, ал. 1 ГПК /отм./”. Относно възможността да бъде кредитирано експертно заключение, основаващо се върху анализ на веществени доказателства, които не са приложени в кориците на делото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Марков

Определение №****/**.**.2011 по дело №****/2010

в противоречие с практиката на ВКС, определяйки различна от тази на първостепенния съд правна квалификация на една от исковите претенции, несъвпадаща обаче с твърдените от ищеца факти и обстоятелства в исковата му молба, възобновил е разглеждане на спора след приключване на съдебното дирене по бланкетно предявени от ответника доказателствени искания, вкл. и за изслушване заключение на тройна експертиза, но без това на единичната да е било оспорено от него. Съответно решаваните противоречиво от съдилищата в страната въпроси, по които въззивната инстанция се е произнесла в конкретния случай, са тези за нередовното призоваване на настоящия касатор в процеса – „при наличие на предпоставките по чл. 54, ал. 1 ГПК /отм./”, както и за възможността да бъде кредитирано експертно заключение, основаващо се върху анализ на веществени доказателства, които не са приложени в кориците на делото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право