Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 62 ал. 1 ЗАПСП

Носители на права
Чл. 62. (1) Авторското право върху филм или друго аудио-визуално произведение принадлежи на режисьора, сценариста и оператора. При анимационни филми авторско право има и художник-постановчикът.

чл. 62 ал. 1 ЗАПСП

Носители на права
Чл. 62. (1) Авторското право върху филм или друго аудио-визуално произведение принадлежи на режисьора, сценариста и оператора. При анимационни филми авторско право има и художник-постановчикът.

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2019

Има ли ограничение правото на носител на авторско право върху аудиовизуално произведение по чл. 62, ал. 1 ЗАПСП, да развали сключен с продуцент договор за създаване и използване на аудиовизуално произведение, поради неизпълнение на последния и доколко общите правила на чл. 87 ЗЗД – чл. 88 ЗЗД се прилагат аналогично, независимо от спецификата на договорите, вкл. предвиденото в чл. 63, ал. 3 ЗАПСП вр. с чл. 63, ал. 1 ЗАПСП?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

е достатъчно основание за недопускане на касационното обжалване в поддържаните хипотези на чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 3 ГПК. Дори да се приеме, предвид цитирането на изобилна съдебна практика по приложението на чл. 235, ал. 2 ГПК, чл. 236, ал. 2 ГПК и чл. 266 ГПК, че страната формулира въпроси с това съдържание - относно начина на приложение на разпоредбите, като гарантиращи основополагащи принципи на гражданския процес, извън конкретиката на спора, независимо че именно нея страната визира в изложението, то въпросите - по преждеизложения анализ на обосноваването на процесуалните нарушения в касационната жалба, изключващ релевантността на отговор от значение за правния резултат - не удовлетворяват характеристиката за правни въпроси, по смисъла на т. 1 ТР №1/2010 г. по тълк. дело №1/2009 г. на ОСГТК на ВКС - от естество съобразяването им да се отрази върху изхода на спора.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

като включени в предмета на спора, обусловили правните изводи на съда и от значение за изхода на спора: „ /1/ Кой е пасивно легитимиран по иска с правно основание чл. 76 ЗМГО – лицето, от чието име се излъчва предаването и изработва предаването, или лицето/та, което участва като артист изпълнител и/ или автор на сценарий в производството на предаването? Разрешен в противоречие с ТР №1/15.06.2009 г. по т. д. №1/2008 г. на ОСТК на ВКС; ТР №1/11.05.2012 г. по т. д. №1/2011 г. на ОСТК на ВКС и решение №22/10.05.2012 г. по т. д. №1157/2010 г. на ВКС, ІІ т. о.; /2/ Въз основана на кои обективни фактори се определя във всеки конкретен случай на участие на артист – изпълнител в конкретна продукция, дали артистът използва собственото си име за означаване на своето действие (изпълнение) или използва марка?; /3/ Налице ли са ясни критерии и основания, въз основа на които се приема, че физическо лице нарушава правото върху марка, когато осъществява дейност със собственото си име и / или артистичен псевдоним?; /4/ Прехвърлянето на авторски права от физическо лице – автор / изпълнител на трето лице представлява ли търговска дейност по смисъла на чл. 13, ал. 2 ЗМГО и може ли тази разпоредба да бъде тълкувана разширително?; /5/ Участието на едно лице водещ в предаване като конкретно действие следва да се уточни дали е предоставено от физическото лице използвайки знак/марка или е предоставено под собственото му име/псевдоним?; /6/ Как следва да бъде доказана липсата на вина и дължи ли съдът произнасяне по всички аргументи, които са наведени за опровергаване на вината, съответно мотивирано ли е решение по отношение на вината на физическо лице, което приема, че вината се презюмира?; /7/ Налице ли е презумпция за вина на физическо лице при иск по чл. 76 ЗМГО?; /8/ Възможно ли е апелативният съд да отрича всякакво обсъждане на възраженията на ответник, насочени срещу оборване по същество на презумпция противното, както и как следва да се тълкува изразът до доказване на противното”?; Следва ли да е пред съда разглеждащ делото за нарушение или в отделен исков процес с влязло в сила съдебно решение?; /9/ Може ли да намери приложение хипотезата на „непряко объркване, в случай, че услугите действително се предоставят с участието на и/или от едно и също лице?”.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2012

на материалното и процесуално право - „Легитимирано ли е СКУАП, като процесуален субституент да упражни от името на своя член неговите продуцентски права и да поиска от съда присъждане на обезщетение за претърпени от последния имуществени вреди- загуби и пропуснати ползи?”, както и „Следва ли да бъде мотивирано конкретно и за всяка отделна претенция решението на съда, с което се отхвърля частично искането за присъждане на обезщетение за понесените от автора неимуществени вреди?” се решават противоречиво в практиката на съдилищата, предвид възприетото в т. д.№711/2008 год. на ІІ т. о. на ВКС различно спрямо застъпеното в обжалвания съдебен акт разрешение на първия и едновременно с това, поради липса на съдебна практика, се явяват от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Алексиева

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

страната е заявила, че не е налице съдебна практика. Посочила е още, че обжалваното решение било „ първото по рода си”, постановено относно действието на пар. 51, ал. 3 и чл. 62 ЗАПСП. Лаконично и общо е заявено, че тълкуването на тези разпоредби щяло да „ установи точния смисъл на закона и било от значение за развитие на правото. Други доводи не са развити.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елеонора Чаначева

Решение №****/**.**.2011 по дело №****/2010

Относно телевизионни интервюта, заснети и впоследствие излъчени в посочените телевизионни предавания ответницата съзнателно изрича множество вредоносни думи и лъжи по адрес на жалбоподателите и ги набеждава в извършване на престъпления и други неправомерни и/ или обществено неприемливи действия. Относно обаждайки се по телефона в телевизионното предаване, което в момента се излъчва в ефир ответницата съзнателно набеждава жалбоподателката в извършване на престъпление. Относно изказване пред журналист, впоследствие цитирано от журналиста в статия, публикувана в посоченото в исковата молба печатно издание ответницата набеждава жалбоподателите в извършване на обществено неприемливи действия. Кой е деликвентът който следва да отговаря спрямо увредените лица?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Любка Богданова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право