Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 37 ЗАдв

Чл. 37. За вземанията си, произтичащи от неизплатени възнаграждения и разноски, адвокатът или адвокатът от Европейския съюз може да поиска издаване на заповед за изпълнение по чл. 410, ал. 1 от Гражданския процесуален кодекс независимо от техния размер.

чл. 37 ЗАдв

Чл. 37. За вземанията си, произтичащи от неизплатени възнаграждения и разноски, адвокатът или адвокатът от Европейския съюз може да поиска издаване на заповед за изпълнение по чл. 410, ал. 1 от Гражданския процесуален кодекс независимо от техния размер.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

При съобразяване на разясненията, дадени в т. 11 ТР №2/2013 г. по т. д. №2/2013 г. на ОСГТК на ВКС, че дължимите на ЧСИ такси са частно вземане за възнаграждение за положен труд, а ЧСИ - кредитор, приложима ли е за тази вземания нормата на чл. 86, ал. 1 ЗЗД?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Десислава Попколева

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

За възможността - възражение за изтекла погасителна давност - да се прави за първи път пред въззивната инстанция. (По частично предявен иск срещу гражданка на Кралство Великобритания за заплащане на адвокатско възнаграждение по договор за правна помощ)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Илияна Папазова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

- достатъчна ли е преценката на въззивната инстанция, че дадената от първата инстанция квалификация е неправилна, вседствие на което на страните са били дадени неточни указания относно подлежащите на доказване факти, или следва съдът служебно, без да е сезиран с такова оплакване, да обезпечи правилното приложение на императивна правна материалноправна норма, като даде указания относно подлежащите на доказване факти и необходимостта от ангажиране на съответни доказателства; може ли въззивна инстанция да разгледа възражение срещу иска, което не е направено с отговора на исковата молба, а е направено за първи път с въззивната жалба, без това закъснение за е оправдано от допуснати процесуални нарушения при разглеждане на делото от първата инстанция; явява ли се необходима и задължителна предпоставка за възникване на задължението за връщане от доверителя на довереника на средствата, които са били необходими за изпълнение на поръчката, средствата да са собствени на довереника и когато довереника в изпълнение на поръчката е направил разноски с несобствени средства, то не следва ли доверителят да му ги върне при поискване, ведно с лихвите и вредите, които е претърпял във връзка с изпълнение на поръчката; материалноправна или процесуалноправна е нормата на чл. 37 Закона за адвокатурата (ЗА) и в какво съотношение се намира спрямо чл. 79 ЗЗД и чл. 280 ЗЗД и сл.; допустимо ли е адвокат да захранва със собствени средства клиентската сметка по чл. 39 ЗАдв и допустимо ли е, клиент да държи свои средства в клиентска сметка по чл. 39 ЗАдв без писмен договор и без персонална партида. Жалбоподателят се позовава на приложното поле на чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 3 ГПК като основание за допускане на касационно обжалване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Капка Юстиниянова

Решение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

за несъответствие между заявеното с исковата молба право, правото, на което е дадена защита с първоинстанционното решение и правото, разрешено с въззивното решение, обуславящо евентуалната недопустимост на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

„Дали когато са предявени множество обективно съединени искове при условията на евентуалност и е постановено едно от претендираните основания, уважаващо исковите претенции решение, то въззивният съд при отмяна на това първоинстанционно решение следва да разгледа и останалите искове, предявени при условията на евентуалност, въпреки липсата на въззивна жалба от страната, в чиято полза е първоинстанционното /отменено от въззивния съд/ решение /още повече, ако това е ищецът в първоинстанционното производство/?“

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Решение №****/**.**.2013 по дело №****/2012

Относно възможността уговорено задължение по договора за правна помощ да бъде заменено с друго, когато няма съгласие между страните. По този въпрос, разгледан съобразно общите правила на ЗЗД /чл. 65, ал. 2/ и в контекста на Закона за адвокатурата /чл. 36, ал. 4/ и Етичния кодекс на адвоката /чл. 14 и чл. 15/, липсва съдебна практика и доводите на касаторките са намерени за основателни.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Таня Митова

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2012

- за възможността уговорено задължение по договора за правна помощ да бъде заменено с друго, когато няма съгласие между страните. По този въпрос, разгледан съобразно общите правила на ЗЗД /чл. 65, ал. 2/ и в контекста на Закона за адвокатурата /чл. 36, ал. 4/ и Етичния кодекс на адвоката /чл. 14 и чл. 15/, липсва съдебна практика и доводите на касаторките в тази насока са основателни. Това налага да се допусне касационно обжалване на основание чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК. Съдът трябва да се произнесе служебно и по допустимостта на производството с оглед уредения в чл. 37 ЗАдв ред за реализиране на вземанията, произтичащи от неизплатени възнаграждения и разноски на адвоката.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Таня Митова

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право