Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 709 ал. 1 ТЗ

Възобновяване на производството по несъстоятелността
Чл. 709. (1) Ако длъжникът не изпълнява задълженията си по плана или по чл. 700а, ал. 5, 6, 7 и 8 , кредиторите, чиито вземания са преобразувани с плана и представляват не по-малко от 15 на сто от общия размер на вземанията, или надзорният орган по чл. 700а могат да поискат възобновяване на производството по несъстоятелност, без да се доказва нова неплатежоспособност, съответно свръхзадълженост.

чл. 709 ал. 1 ТЗ

Възобновяване на производството по несъстоятелността
Чл. 709. (1) Ако длъжникът не изпълнява задълженията си по плана или по чл. 700а, ал. 5, 6, 7 и 8 , кредиторите, чиито вземания са преобразувани с плана и представляват не по-малко от 15 на сто от общия размер на вземанията, или надзорният орган по чл. 700а могат да поискат възобновяване на производството по несъстоятелност, без да се доказва нова неплатежоспособност, съответно свръхзадълженост.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

не е бил разрешен от въззивния съд по обуславящ изхода на делото начин, тъй като съдът е съобразил настъпилия в хода на производството пред него факт, че обжалването на решението за откриване на производство по несъстоятелност на дружеството е било приключило с решение на въззивната инстанция, с което решението по чл. 630 ТЗ е било потвърдено.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Людмила Цолова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

в противоречие с практиката на ВКС и които са от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото; решението е вероятно недопустимо, евентуално е очевидно неправилно.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

Следва ли търговец в открито производство по несъстоятелност да бъде обявен в несъстоятелност при условие, че в периода от откриване на производството до постановяване на решението за обявяване в несъстоятелност вземанията на кредиторите, послужили като основание за откриване на производството са признати за несъществуващи в резултат на успешно порведени за длъжника искове по чл. 694 ТЗ? Въпросът е въведен при позоваване на допълнително основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, тъй като същият е от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото. Касаторът се позовава и на очевидна неправилност.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Кристияна Генковска

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

от значение за изхода по конкретното дело, бил същевременно и такъв, който е релевантен за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото. Напротив, съгласно т. 4 от задължителните за съдилищата в Републиката постановки на тълкувателно решение №1/19.ІІ.2010 г. на ОСГТК на ВКС по тълк. дело №1/2009 г., правният въпрос от значение за изхода по конкретното дело, разрешен в обжалваното въззивно решение, е от значение за точното прилагане на закона, когато разглеждането му допринася за промяна на създадената поради неточно тълкуване съдебна практика или за осъвременяване на тълкуването й с оглед изменения в законодателството и обществените условия, а за развитие на правото – когато законите са непълни, неясни или противоречиви, така че да се създаде съдебна практика по прилагането им или за да бъде тя осъвременена предвид настъпили в законодателството и обществените условия промени. В нито един от посочените два аспекта на това единно основание за допустимост на касационния контрол обаче, касаторът НАП не е навеждал доводи /било за наличието на практика, основана върху неточно тълкуване, било за непълнота, неяснота или противоречие в относимите съм случая материален и процесуален закон, респ. – за междувременно настъпили промени в законодателството и обществените условия/. Що се отнася до втория т. нар. „процесуалноправен” въпрос в същото изложение по чл. 284, ал. 3 ГПК към касационната жалба на НАП, той е с изцяло хипотетичен характер: предвид последвалото подаването й произнасяне на същия състав на САС с вписано в ТР решение №563/7.ІІІ.2019 г. по т. д. (н.) №4893/2016 г. в инициирано НАП производство по чл. 247 ГПК, с което сега обжалваното въззивно решение е било поправено с добавянето на текст със следното съдържание: „Постановява започване на осребряване на имуществото, включено в масата на несъстоятелността, и разпределение на осребреното имущество”.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Марков

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

за характера на т. нар. „лихва за забава и в тази връзка на приложението на нормата на чл. 76, ал. 2 ЗЗД. Излага съображения, че нормата на чл. 709, ал. 1 ТЗ изисква длъжникът да не изпълнява задълженията си по плана въобще, а в конкретния случай е налице, макар и частично, но изпълнение от страна на длъжника и не е налице спиране на изпълнението към датата на постановяване на обжалваното решение. Твърди, че в хода на производството е бил поставен въпросът за актуалността на погасителния план, приет през 2003г., с оглед преценката относно възможностите на длъжника да изпълни реално задълженията си, като сочи, че този план по никакъв начин не държи сметка за настъпилите след 2007г. резки промени в икономическата обстановка в Република България. В изложението си по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК касаторът поддържа, че е налице основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, тъй като въззивният съд се е произнесъл по следните правни въпроси, които са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото:

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Баева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

/извън девети и десети/, с оглед изложените от въззивния съд мотиви, са обусловили правната воля на съда, но в случая не е налице поддържаното от касаторите селективно основание. Освен че позоваването на т. 3 на чл. 280, ал. 1 ГПК е бланкетно и не са изложени доводи за значението на поставените въпроси за точното прилагане на закона и за развитието на правото, дори и да се приеме, че това основание е надлежно въведено, въпросите не могат да се квалифицират като значими за точното прилагане на закона и за развитието на правото. Съгласно разясненията, дадени в т. 4 ТР №1/2010 г. на ОСГТК на ВКС, визираното основание е налице, когато се прилага неясна, непълна или противоречива законова разпоредба и тълкуването й е наложително, тъй като липсва съдебна практика в тази насока или когато, макар и непротиворечива, създадената по прилагането й съдебна практика се преценява впоследствие като неправилна и следва да бъде изоставена. В случая не е осъществена нито една от посочените хипотези – нормите на чл. 646, 648, 649, чл. 700а, ал. 8, чл. 709 ТЗ и чл. 34 ЗЗД са достатъчно ясни и непротиворечиви, а и с решение №94 от 10.09.2012 г. по т. д.№321/2011 г. на ВКС, ТК, II ТО е формирана практика по основните релевантни в настоящето производство въпроси относно възможността да бъдат атакувани и вида на порока на сделките, извършени от длъжника при прекратено производство по несъстоятелност, в хипотезата на утвърден оздравителен план по реда на чл. 704 ТЗ, не по утвърдения ред в оздравителното производство.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право