Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 687 ал. 1 ТЗ

Служебно вписване
Чл. 687. (1) Вземане на работник или служител, произтичащо от трудово или прекратено трудово правоотношение с длъжника, се вписва служебно от синдика в списъка на приетите вземания.

чл. 687 ал. 1 ТЗ

Служебно вписване
Чл. 687. (1) Вземане на работник или служител, произтичащо от трудово или прекратено трудово правоотношение с длъжника, се вписва служебно от синдика в списъка на приетите вземания.

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

От кой момент тече срокът по чл. 698, ал. 1 ТЗ за предлагане на оздравителен план в случаите, когато преди обявяване в Търговския регистър на определението на съда за одобряване на списъка на приетите вземания, е постановено решение по чл. 630, ал. 2 ТЗ, което впоследствие /след изтичане на повече от един месец от обявяване в ТР на определението по чл. 692 ТЗ/ е отменено с влязло в сила решение на въззивния съд – от обявяване на въззивното решение в ТР или от влизането му в сила?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

визират евентуална недопустимост на въззивното решение във връзка с произнасянето по съществото на спора по чл. 200 КТ при висящо производство по несъстоятелност за дружеството – работодател. В конкретния случай, спорът между страните има характер на трудов – вземане на ищците за обезщетение за неимуществени вреди, произтекли от трудова злополука с техния наследодател, като настоящото производство е образувано на 18.01.2013 г., а производството по несъстоятелност на [фирма] е открито след това с Решение №4961/26.11.2014 г. по т. д.№33/2014 г. /видно от вписването в Търговския регистър/. Принципът, прокаран в разпоредбата на чл. 637, ал. 1 ТЗ е, че след откриване на производство по несъстоятелност, е недопустимо да се образуват нови производства по съдебни и арбитражни дела, с изключение на такива по трудови спорове, по които образуването на производство и съответно неговото провеждане, е допустимо. В случая, както се посочи, спорът е трудов /в предмета му са вземания, произтичащи от трудов договор/. Следва да се има предвид и изричната норма на чл. 637, ал. 6, т. 2 ТЗ, която поставя трудовите спорове сред изключенията, при които същите подлежат на разглеждане и след откриване на производство по несъстоятелност. По разпореждане на закона - чл. 637, ал. 1, изр. 1 ТЗ, започнатите дела по трудови спорове за парични вземания могат да се довършат по общия ред и при открито производство по несъстоятелност, като законодателят изрично е разширил тази възможност с ал. 6 на чл. 637 ТЗ, допускайки да се образуват и нови трудови дела при съществуващо вече производство по несъстоятелност. Предвид изложеното, не намира опора в закона тезата на касатора, че се погасяват неупражнените /респ. непредявените/ от работника или служителя права в производството по несъстоятелност относно паричните вземания, произтичащи от трудово правоотношение, доколкото от една страна законодателят е предвидил изрична възможност тези вземания да се предявят по общия исков ред, а от друга страна – в чл. 687, ал. 1 ТЗ е уредено задължение за синдика служебно да впише вземане на работник или служител, произтичащо от трудово правоотношение, в списъка на приетите вземания. В случая не намира приложение и разпоредбата на чл. 739 ТЗ, тъй като производството по несъстоятелност на ответното дружество не е приключило. По изложените съображения, претенциите на ищците с правно основание чл. 200 КТ са допустими, предявени са при наличие на правен интерес и при липса на отрицателна процесуална предпоставка за разглеждането им, поради което производството по тях и постановеното решение е допустимо. Правото да се разгледа спора по чл. 200 КТ за вземанията на ищците за неимуществени вреди, не би било погасено и в случай на постановено от съда по несъстоятелността определение, с което се одобрява списъка на приетите и служебно вписаните вземания, тъй като този съдебен акт не се ползва със сила на пресъдено нещо.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ценка Георгиева

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

Относно направеното от ответника признание за дължимост на претендираното вземане и да се произнесе по съществото на делото, независимо от приемане на вземането в производството по несъстоятелност.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Цачева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право