Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 658 ал. 1 т. 8 ТЗ

Правомощия на синдика
Чл. 658. (1) Синдикът има следните правомощия: […]
8. събира паричните вземания на длъжника и внася полученото в особена банкова сметка;

чл. 658 ал. 1 т. 8 ТЗ

Правомощия на синдика
Чл. 658. (1) Синдикът има следните правомощия: […]
8. събира паричните вземания на длъжника и внася полученото в особена банкова сметка;

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

За правомощията на съдебния изпълнител от момента на откриване на производството по несъстоятелност.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Велислав Павков

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

Относно обжалването на определението, с което искането по чл. 657, ал. 2 ТЗ за освобождаване на синдика се уважава.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд, съдия Камелия Ефремова

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2014

Трябва ли дължимите на несъстоятелното дружество парични суми, които се намират при съдебния изпълнител, да са постъпили реално по сметката на дружеството, за да се приеме,че последното има достатъчно имущество по смисъла на чл. 632, ал. 2 ТЗ“ и „Може ли с въззивната жалба срещу отказа за възобновяване на производството по несъстоятелност, да се направи искане за възобновяване на производството по несъстоятелност и при условията на чл. 632, ал. 2, изр. второ, предл. второ ТЗ, ако това искане не е заявено с молбата пред съда по несъстоятелността.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2012

„ Как следва да постъпи синдика, когато към изтичане срока по чл. 80 ГПК - „ приключване на последното заседание в съответната инстанция „ , не разполага с парични средства по особената банкова сметка по чл. 658, ал. 1, т. 8 ТЗ на търговеца в несъстоятелност, с които да покрие нуждата от разноски по предявени отменителни искове по чл. 646 ТЗ и не следва ли в този случай съдът да се съобрази със състоянието на неплатежоспособност на търговеца, в смисъл - да се съобрази с причината за несвоевременното разплащане на договорените разноски? „ . Допълнителният селективен критерий за касационното обжалване страната не мотивира с конкретни съображения, относими към цитираните и приложени определения на различни касационни състави. Доколкото същите са в подкрепа на трайна и непротиворечива практика за присъждане само на своевременно претендирани и доказано заплатени разноски, в срока за депозиране списъка на разноски по чл. 80 ГПК, очевидно е, че поставеният от жалбоподателя въпрос предпоставя отговор за основателност на претенцията за възмездяване на разноски в идентична хипотеза – заплатени след последното заседание в съответната инстанция - но в специфичната хипотеза очертана по-горе: отменителен иск по чл. 646 ТЗ, предявен от синдика, при липса на парични средства в особената банкова сметка на търговеца в несъстоятелност, за разплащане договорените разноски най-късно до изтичане срока по чл. 80 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право