Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 658 ал. 1 т. 14 ТЗ

Правомощия на синдика
Чл. 658. (1) Синдикът има следните правомощия: […]
14. осребрява имуществото от масата на несъстоятелността;

чл. 658 ал. 1 т. 14 ТЗ

Правомощия на синдика
Чл. 658. (1) Синдикът има следните правомощия: […]
14. осребрява имуществото от масата на несъстоятелността;

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

1. Какви са правните последици на относителната недействителност по чл. 646, ал. 2, т. 4 ТЗ /стара редакция/ във вътрешните отношения между несъстоятелния длъжник и неговия контрагент по относително недействителната сделка – поражда ли тя действие между страните по нея или засяга и тези вътрешни правоотношения като компрометира придобивния титул на приобретателя и поражда следваща от това реституционна претенция в патримониума на длъжника; 2. Какъв е фактическият състав и процесуалният способ за попълване масата на несъстоятелността при искове по чл. 646, ал. 2 ТЗ /стара редакция/ и дали същите се изчерпват с уважаване на съответния отрицателен установителен иск или включват и уважаването с влязло в сила решение на обусловения осъдителен иск, който завършва попълването на масата на несъстоятелността и поставя съответния актив под разпореждане на синдика и под режим на осребряване/разпределение в производството по несъстоятелност; 3. Относителната недействителност /непротивопоставимост/ на придобивния титул на приобретателя в хипотезата на уважен иск по чл. 646, ал. 2, т. 4 ТЗ/стара редакция/ води ли до непротивопоставимост спрямо кредиторите на несъстоятелността и на течащата в полза на приобретателя придобивна давност /т. е. и на алтернативния придобивен способ, основан на давностно владение/ или засяга единствено първоначалния /деривативен / титул на приобретателя; 4. Кои са правнорелевантните действия, които имат за последица на течащата в полза на владелеца придобивна давност и дали действията на синдика по осребряване на имуществото, предмет на недействителната сделка, водят до прекъсване на давността; 5. В кой момент настъпват последиците на относителната недействителност по чл. 646, ал. 2, т. 4 ТЗ /стара редакция/ - в момента на сключване на атакуваната сделка, или от влизане в сила на решението, с което искът е уважен; отразява ли се по какъв начин и от кой начален момент относителната недействителност по чл. 646, ал. 2, т. 4 ТЗ /стара редакция/ на качеството на приобретателя на собственик на вещта, предмет на сделката, изгубва ли той това качество, от кой момент и в кои правоотношения; След като сделката е обявена за относително недействителна, придобива ли този приобретател качеството владелец по отношение предмета на сделката, от кой момент и какво е владението – добросъвестно или недобросъвестно; Противопоставимо ли е такова владение на длъжника и на кредиторите на несъстоятелността. По отношение на третия и петия въпрос и свързаните подвъпроси касаторът поддържа основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК с твърдение, че липсва практика на ВКС и въпросът е от значение за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Здравка Първанова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право