Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 641 ТЗ

Действие на отмяната на решението за откриване на производство по несъстоятелност
Чл. 641. При отмяна на решението за откриване на производство по несъстоятелност наложените възбрана и запор се считат вдигнати, правомощията на длъжника – възстановени, и правомощията на синдика – прекратени, от момента на вписване на влязлото в сила решение в търговския регистър.

чл. 641 ТЗ

Действие на отмяната на решението за откриване на производство по несъстоятелност
Чл. 641. При отмяна на решението за откриване на производство по несъстоятелност наложените възбрана и запор се считат вдигнати, правомощията на длъжника – възстановени, и правомощията на синдика – прекратени, от момента на вписване на влязлото в сила решение в търговския регистър.

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

в противоречие с практиката на ВКС и които са от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото; решението е вероятно недопустимо, евентуално е очевидно неправилно.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

– дали допустимостта и законосъобразността на решението по въззивната жалба срещу решението на съда по несъстоятелността за обявяване на дружество в несъстоятелност са обусловени от влизане в сила на решението за откриване на производство по несъстоятелност“, се поддържа, че е от значение за точното прилагане на закона, както и за развитие на правото. Позовава се и на основанието по чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК, като излага доводи за очевидна неправилност на решението.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

Запазват ли се последиците на постановено от апелативния съд решение за откриване на производство по несъстоятелност до отмяната му от ВКС, ако след връщане на делото за ново разглеждане, апелативният съд повторно постанови решение за откриване на производство по несъстоятелност, което е влязло в сила?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

От кой момент тече срокът по чл. 698, ал. 1 ТЗ за предлагане на оздравителен план в случаите, когато преди обявяване в Търговския регистър на определението на съда за одобряване на списъка на приетите вземания, е постановено решение по чл. 630, ал. 2 ТЗ, което впоследствие /след изтичане на повече от един месец от обявяване в ТР на определението по чл. 692 ТЗ/ е отменено с влязло в сила решение на въззивния съд – от обявяване на въззивното решение в ТР или от влизането му в сила?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

1. От кой момент започва да тече срокът по чл. 649, ал. 1 ТЗ за предявяване на отменителен иск от кредитор на несъстоятелността - от датата на постановяване на решението за откриване на производството по несъстоятелност по чл. 630, ал. 1 ТЗ, или от датата на обявяване на решението за откриване на производството по несъстоятелност по чл. 630, ал. 1 ТЗ в Търговския регистър? Позовава се на допълнителната предпоставка за достъп до касация по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, като поддържа, че по поставения въпрос не е налице практика на ВКС, като съдебната практика е формирана само от актове на окръжните и апелативните съдилища. Твърди, че ВКС се е произнасял по приложението на чл. 634а ТЗ само по отношение на действията, посочени изрично във второто изречение на същата разпоредба. Поддържа, че необходимостта от тълкуване на приложимите разпоредби възниква от това, че по партидата на всяко дружество в търговския регистър като момент на откриване на производството по несъстоятелност се посочва датата и часа на обявяване на решението за откриване на производството. Счита, че в чл. 649, ал. 1 ТЗ няма яснота относно понятието " откриване на производството по несъстоятелност", която се задълбочава от факта, че законът използва съюза "съответно" в първото изречение на чл. 649, ал. 1 ТЗ, изброявайки началния момент на едногодишния срок в две различни хипотези. Счита, че за да е налице съответствие, и в двете хипотези за начален момент следва да се счита момента на обявяване - на решението по чл. 630 ТЗ и на решението по чл. 632, ал. 2 ТЗ. Извежда необходимостта от тълкуване на закона и от това, че в разпоредбата на чл. 634а ТЗ не са изрично посочени действията по чл. 649, ал. 1 ТЗ относно предявяването на отменителни искове.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

са във връзка със спора, но не е налице допълнителен критерий за селекция по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, съобразно указанията на т. 4 ТР №******г. на ОСГТК на ВКС. Разпоредбата на чл. 710 ТЗ е ясна, прилага се еднозначно от съдилищата и е създадена трайно установена съдебна практика, включително ВКС, в съответствие с която е и постановеното решение от ВАС. Доводите за наличие на жалба срещу решението по чл. 630 ТЗ са поддържани и пред ВАС и отговорът на въззивния съд е свързан именно в изпълнение на предписанията на закона – незабавното изпълнение на решенията по чл. 630 ТЗ /чл. 634 ТЗ/ и чл. 710 ТЗ /чл. 714 ТЗ/, което означава, че те проявяват своето действие преди да станат необжалваеми и липсата на законова възможност за спиране изпълнението на тези решения. Изложени са и съображения за отговорността от злоупотреба с процесуално право и исковата защита по чл. 631а ТЗ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Радостина Караколева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право