Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 629б ал. 1 ТЗ

Откриване на производство по несъстоятелност при липса на имущество, покриващо началните разноски
Чл. 629б. (1) Когато наличното имущество на длъжника не е достатъчно за покриване на началните разноски, съдът определя сумата, която трябва да бъде предплатена в даден от него срок от лицата по чл. 625 или от друг кредитор, за да бъде открито производство по несъстоятелност. Определението на съда не подлежи на обжалване и на принудително изпълнение, но в него се указват последиците по чл. 632 , ал. 1, в случай че сумата не бъде предплатена в срок.

чл. 629б ал. 1 ТЗ

Откриване на производство по несъстоятелност при липса на имущество, покриващо началните разноски
Чл. 629б. (1) Когато наличното имущество на длъжника не е достатъчно за покриване на началните разноски, съдът определя сумата, която трябва да бъде предплатена в даден от него срок от лицата по чл. 625 или от друг кредитор, за да бъде открито производство по несъстоятелност. Определението на съда не подлежи на обжалване и на принудително изпълнение, но в него се указват последиците по чл. 632 , ал. 1, в случай че сумата не бъде предплатена в срок.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

„Следва ли въззивният съд да разгледа и да се произнесе по въпроса за наличие на качеството „кредитор” у лицето, поискало възобновяване на спряното производство по несъстоятелност по реда на чл. 632, ал. 2 ТЗ, и да изследва към кои момент и на какво основание това лице има качеството на кредитор на длъжника - на основание, което предхожда и е различно от подаването на молбата му за възобновяване с доказателство за внесените от него разноски или на основание молбата му за възобновяване производството по несъстоятелност и внесените с нея разноски, при наличие па изрично възражение, направено от длъжника с неговата жалба пред въззивния съд против решението по чл. 632, ал. 2 ТЗ, за неавтентичност на документа - основанието, легитимиращо лицето да иска възобновяване, и следва ли въззивният съд да събере доказателства за твърдяната неавтентичност на този документ?”.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Красимир Машев

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

въззивният съд е обсъдил събраните в хода на първоинстанционното производство писмени доказателства и заключението по изслушаната финансово - икономическа експертиза. Съдът е посочил, че от доказателствата по делото се установява, че дружеството притежава следните парични средства и бързоликвидни активи към 31.12.2020 г., по видове и балансови стойности: 1) суровини и материали – 10 000 лв.; 2) вземания от клиенти и доставчици – 181 000 лв. и 3) парични средства в брой – 6 000 лв. – т. е. общо 197 000 лв. Акцентирано е, че доказателства за наличие на друго ликвидно имущество или пари, вкл. по банкови сметки или като касова наличност, които да послужат за покриване на необходимите начални разноски за производство по несъстоятелност, не са били ангажирани от страна на длъжника както в производството пред първоинстанционния съд, така и пред въззивната инстанция.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Евгений Стайков

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Установеният в, ал. 2 на чл. 632 от ТЗ едногодишен срок за възобновяване на производството по несъстоятелност, счита ли се спазен с подаване на молбата, съдържаща искането за възобновяване или в рамките на този срок трябва да бъдат представени и доказателствата, удостоверяващи наличието на достатъчно имущество, респ. за внасяне на необходимата сума за предплащане на началните разноски по чл. 629б ТЗ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Галина Иванова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

е относим към предмета на разрешения с обжалваното решение правен спор, но не е от значение за изхода на делото по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК, изяснен с т. 1 Тълкувателно решение №1/19.02.2010 г. на ОСГТК на ВКС. Въпросът е основан върху погрешното разбиране на касатора, че с изтичане на едногодишния срок по чл. 632, ал. 2 ТЗ производството по несъстоятелност е следвало да бъде прекратено на основание чл. 632, ал. 4 ТЗ поради невнасяне в този срок на определената от съда по несъстоятелност сума за покриване на първоначалните разноски по несъстоятелността. Съдът по несъстоятелност е определил размера на подлежащите на заплащане разноски по чл. 629б ТЗ с решението за откриване на производство по несъстоятелност и без да предоставя на заинтересованите лица срок за предплащане на разноските, е приложил чл. 632, ал. 1 ТЗ като е спрял производството по несъстоятелност. П. по този начин, съдът по несъстоятелност на практика е приложил последиците от липсата на предплатени разноски преди да започне да тече срокът за тяхното заплащане. Решението в частта за спиране на производството по несъстоятелност на основание чл. 632, ал. 1 ТЗ е обжалвано от молителя - кредитор [фирма] и доколкото правилното прилагане на чл. 632, ал. 1 ТЗ предполага проверка от страна на въззивния съд на предпоставките за спиране - липса на достатъчно имущество у длъжника за покриване на началните разноски и на предплатени по реда на чл. 629б ТЗ разноски, подаването на въззивната жалба е препятствало течението на едногодишния срок по чл. 632, ал. 2 ТЗ, преди изтичането на който последиците на чл. 632, ал. 4 ТЗ са неприложими. При наличие на подадена въззивна жалба срещу решението за спиране на производството по несъстоятелност на основание чл. 632, ал. 1 ТЗ въззивният съд не е имал правомощия да прекрати производството по несъстоятелност на основание чл. 632, ал. 4 ТЗ като се позове на липсата на предплатени разноски по чл. 629б ТЗ. Постановеният с въззивното решение правен резултат не е обусловен от разрешаване на въпроса дали въззивният съд е задължен служебно да следи и да приложи последиците по чл. 632, ал. 4 ТЗ в случай на изтичане на срока по чл. 632, ал. 2 ТЗ, поради което не е налице общото основание по чл. 280, ал. 1 ГПК за достъп до касационен контрол.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2014

Постановяване на решение по чл. 632, ал. 4 ТЗ след изтичането на едногодишния срок по чл. 632, ал. 2 от вписване на решение по чл. 632, ал. 1 ТЗ води ли до липса на активна материална легитимация на кредиторите по иска по чл. 627 ТЗ и изключва ли наличието на пряка причинно – следствена връзка между неизпълнението на задължението по чл. 626 ТЗ и вредите кредитора, съизмерими с вземането му към заличения по чл. 632, ал. 4 ТЗ търговец, и може ли това вземане да се установява в производството по чл. 627 ТЗ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

за задължението на въззивния съд да мотивира решението си по спора е посочен като значим за изхода на делото по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК. Според касатора, като не е изложил самостоятелни мотиви относно предпоставките за налагане на обезпечителна мярка по чл. 630, ал. 1, т. 4 ТЗ, въззивният съд се е отклонил от задължителната практика в Постановление №1/1953 г. и Постановление №7/1965 г. на Пленума на ВС и Тълкувателно решение №1/04.01.2001 г. по т. д. №1/2000 г. на ОСГК на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право