Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 628 ал. 3 ТЗ

Приложения към молбата
Чл. 628. […] (3) Към молбата си длъжникът или кредиторът задължително прилагат доказателствата по чл. 78, ал. 2 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

чл. 628 ал. 3 ТЗ

Приложения към молбата
Чл. 628. […] (3) Към молбата си длъжникът или кредиторът задължително прилагат доказателствата по чл. 78, ал. 2 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

поддържа основанието за допускане до касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК- противоречие с практиката на ВКС, обективирана в цитираните решения по чл. 290 ГПК, а по отношение на втория въпрос твърди, че е от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото- основание за допускане до касация по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК. Излага доводи и за очевидна неправилност на обжалваното определение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Спира ли да тече на основание чл. 628а, ал. 3 ТЗ давността по отношение на вземането, на което кредитор основава молбата си по чл. 625 ТЗ, ако молбата е подадена при наличието на друго висящо производство по чл. 625 ТЗ, образувано по молба от друг кредитор, и второто производство бъде прекратено след откриване на производство по несъстоятелност по първата молба?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

в противоречие със задължителната практика на ВКС и ВС в тълкувателни решения и постановления, в противоречие с практиката на ВКС, както и по материалноправни и процесуалноправни въпроси, които са от значение за точното прилагане на закона, както и за развитие на правото:

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

касаторът предпоставя направен от въззивния съд извод, че отправянето на волеизявление от банката кредитор, дори и да не е получено от длъжника, е достатъчно, за да настъпи предсрочна изискуемост на цялото вземане по договора за кредит. Такова становище обаче изобщо не е било възприето в обжалваното решение – в същото изрично е посочено, че по отношение на единия от кредитите е настъпил уговорения в договора краен падеж за издължаването му, а по отношение на другия, че изявлението на банката кредитор е получено от длъжника на 21.02.2012 г., от която дата е настъпила и предсрочната изискуемост. В този смисъл поставения в изложението по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК трети въпрос не може да бъде определен като обуславящ изхода на делото, а по него касационно обжалване също не може да бъде допуснато.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

относно обжалваемостта на определенията на първоинстанционните съдилища, постановявани по реда на чл. 629, ал. 4 ТЗ, същият прави искане за спиране на производството на основание чл. 292 ГПК и сезиране на Общото събрание на Търговската колегия на ВКС за постановяване на тълкувателно решение по въпроса относно преграждащия характер на тези определения.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Людмила Цолова

Решение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

Приложими ли са към молбата за откриване на производство по несъстоятелност, основана на чл. 625 ТЗ разпоредбите на чл. 127, ал. 1, т. 4 и чл. 127, ал. 1, т. 5 ГПК и допустимо ли е въззивният съд да се произнесе по искане за определяне на конкретна начална датата на неплатежоспособност, направено за първи път с въззивната жалба, ако жалбоподателят е бил надлежно конституиран като страна в първоинстанционното производство и не е направил такава искане нито с молбата си по чл. 625 ТЗ, нито го е заявил до приключване на съдебното производство пред първата инстанция? Предоставянето на взискател за събиране на запорираното вземане от частен съдебен изпълнител по реда на чл. 510 ГПК легитимира ли същият като кредитор, който може да подаде молба по чл. 625 ТЗ срещу длъжника, респ. да се присъедини в производството, образувано по молба на друг кредитор по реда на чл. 629, ал. 4 ТЗ, да прави искане по чл. 630, ал. 2 ТЗ и да предприеме въззивно обжалване? Следва ли твърдяната от кредитор начална дата на неплатежоспособност, възприета за такава и от съда да е определена към момент, към който не е настъпила изискуемостта на задължението към този кредитор, нито е налице паричен дълг на длъжника?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Алексиева

Решение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

Относно правомощията на въззивната инстанция в случай на констатирана във въззивното производство нередовност на молбата по чл.625 ТЗ, изразяваща се в неизпълнение на особеното изискване на чл.628, ал.3 ТЗ за представяне на уведомление до АДВ по чл.78, ал.1 ДОПК /в редакцията преди изменението от ДВ бр.12/13.02.2009 г./ за започване на производството по несъстоятелност.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Определение №****/**.**.2011 по дело №****/2011

за изпълнение на задължението на молител в производство по несъстоятелност за уведомяване по чл. 78 ДОПК, което е сторил в нарушение на съдебната практика, с което го е лишил от правото на защита, като е прекратил производството по делото. Иска да се допусне касационно обжалване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Ковачева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право