Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 626 ал. 2 ТЗ

Задължение за заявяване
Чл. 626. […] (2) Молбата по ал. 1 се подава от длъжника, негов наследник, орган на управление или представител, съответно ликвидатор, на търговско дружество или неограничено отговорен съдружник.

чл. 626 ал. 2 ТЗ

Задължение за заявяване
Чл. 626. […] (2) Молбата по ал. 1 се подава от длъжника, негов наследник, орган на управление или представител, съответно ликвидатор, на търговско дружество или неограничено отговорен съдружник.

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

1/ При предявяване на иск за нищожност /несъществуване на вписване в ТР, основано на решение на ОС на търговското дружество, следва ли това решение да бъде отменено по надлежния ред?; 2/Какъв е минималният брой ликвидатори, който е изискуем от закона при откриване на процедура по гл. XVII от ТЗ? Има ли ликвидаторът правомощие да води процеси от името и за сметка на дружеството в ликвидация? По първи въпрос касаторите се позовават на допълнително основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, поради противоречие на даденото от въззивния съд разрешение по него със задължителната практика на ВКС, обективирана в ТР №1/2002г. на ОСГК на ВКС, а по втори въпрос се сочи допълнително основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК – въпросът е от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Кристияна Генковска

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

относно причинно-следствената връзка между поведението на управителя и вредата като елемент от фактическия състав на отговорността по чл. 627 ТЗ е некоректно зададен в контекста на невярното твърдение, че в обжалваното решение е застъпено разбирането за обусловеност на отговорността единствено от бездействието на управителя в законоустановения срок по чл. 626, ал. 1 ТЗ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Чорбаджиева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

може ли трудовото правоотношение да се приравни към търговска сделка, извършвана по занятие от търговеца. При допълнителната предпоставка, формулирана „на основание чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК” се иска допускане на обжалването по въпроса „Притежава ли молителят материалноправното качество на кредитор на вземане, произтичащо от трудово правоотношение, което може да се приравни към търговска сделка по занятие на търговеца /търговско предприятие/, когато е установено по основание и размер с влязло в сила решение и е изискуемо над 6 месеца. Това въпрос по съществото на делото ли е, или въпрос на активна процесуална легитимация, която се преценява към момента на внасянето на молбата за откриване на производство по несъстоятелност”.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ирина Петрова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

като значими за точното прилагане на закона, обусловили изхода на делото и решени в противоречие с практиката на ВКС: „1/ Длъжен ли е съдът, във връзка със засиленото служебно начало съгласно чл. 621а, ал. 1, т. 2 ТЗ по свой почин да установи фактите от значение за финансовото състояние на длъжника, в това число да назначи вещо лице, което да установи констатираната от дружеството – длъжник неплатежоспособност и/ или свръхзадълженост?; 2/ Длъжен ли е длъжникът да представи доказателства с подаването на молбата за откриване на производство по несъстоятелност, предвид отговорността му, ако не подаде молба за откриване на производство по несъстоятелност в срок, съгласно чл. 626, ал. 2 ТЗ?”. Намира, че атакуваното определение е постановено в противоречие с постоянната практика на ВКС, обективирана в: решение №153/23.12.2010 г. по т. д. №255/2010 г. на І т. о. на ВКС, решение №90/20.07.2012 г. по т. д. №1152/2011 г. на І т. о. на ВКС, решение №241/21.06.2013 г. по т. д. №158/2012 г. на ІІ т. о. на ВКС, решение №199/8.11.2013 г. по т. д. №1819/2013 г. на ІІ т. о. на ВКС. Излага съображения за приложение на разпоредбите на чл. 127, ал. 1, т. 4 и т. 5 ГПК при липсата на разпоредби в гл.ІV „Несъстоятелност” относно необходимото съдържание на молбата по чл. 625 ТЗ, извън въведените с чл. 628, ал. 2 и ал. 3 задължителни изисквания, вкл. с оглед на предвидените в специалната норма на чл. 621а ТЗ. Според жалбоподателя молбата за откриване на производство по несъстоятелонст отговаря на изискванията на чл. 127, ал. 1, т. 4 и т. 5 ГПК, което я прави редовна и годна за разглеждане, респ. за откриване на производство по несъстоятелност. Касаторът поддържа противоречиво тълкуване на закона, поради което за да се формира ”точно прилагане на закона следва да бъде отстранена непоследователната и противоречива съдебна практика.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мариана Костова

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2014

Постановяване на решение по чл. 632, ал. 4 ТЗ след изтичането на едногодишния срок по чл. 632, ал. 2 от вписване на решение по чл. 632, ал. 1 ТЗ води ли до липса на активна материална легитимация на кредиторите по иска по чл. 627 ТЗ и изключва ли наличието на пряка причинно – следствена връзка между неизпълнението на задължението по чл. 626 ТЗ и вредите кредитора, съизмерими с вземането му към заличения по чл. 632, ал. 4 ТЗ търговец, и може ли това вземане да се установява в производството по чл. 627 ТЗ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2010

Относно елементите от обективната страна на престъпление по чл. 227 б. “б”, ал. 2 НК/престъпление против кредиторите/, а от друга страна е постановено преди изменението на ТЗ – ДВ бр.38/2006 г.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право