Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 620 ал. 1 ТЗ

Такси и разноски
Чл. 620. (1) По молба за откриване на производство по несъстоятелност, подадена от длъжника, държавна такса предварително не се събира. Тя се събира от масата на несъстоятелността при разпределението на имуществото.

чл. 620 ал. 1 ТЗ

Такси и разноски
Чл. 620. (1) По молба за откриване на производство по несъстоятелност, подадена от длъжника, държавна такса предварително не се събира. Тя се събира от масата на несъстоятелността при разпределението на имуществото.

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

При наличие на нередовност по чл. 628, ал. 1 ТЗ на молба за откриване на производство по несъстоятелност, подадена от длъжника, следва ли съдът да постанови решение по същество или следва да остави молбата без движение и при неотстраняване на нередовностите – да я остави без разглеждане и да прекрати производството?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Баева

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

1/Нищожно ли е произнасянето по съдебно производство, по иск с правно основание чл. 694, ал. 1-3 ТЗ от състав на въззивна инстанция, в който е включен съдията, разглеждал производството по несъстоятелност на несъстоятелния длъжник - страна по предявения иск, с оглед чл. 694, ал. 6 ТЗ?;2/ Приложим ли е института на особеното представителство за юридически лица?; 3/ С прекратяване на производството по ликвидация на основание чл. 272а ал. 1 ТЗ, чрез влизане в сила на решение за откриване производство по несъстоятелност, назначеният ликвидатор продължава ли да представлява несъстоятелния длъжник, при условията на чл. 635, ал. 3в производства по чл. 621а ал. 2, чл. 649 и чл. 694 ТЗ, като единствен законен представител на търговеца?; 4/ Със заличаването на представляващите едно търговско дружество, прекратяват ли се дадените пълномощни от законните представители на дружеството, преди тяхното заличаване или упълномощаването продължава да действа до заличаването на дружеството – чл. 41, ал. 1 пр. последно ЗЗД?; 5/ Дължат ли се предварително разноски от ищеца в производство по чл. 694 ТЗ, с оглед разпоредбата на чл. 694, ал. 7 изр. 3 ТЗ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, изразяващо се в преустановяване прекратяването на дела поради мафиотски и неясни мотиви.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Евгений Стайков

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

„Следва ли да се определя начална дата на неплатежоспособността към момент, предхождащ най-ранния установен по делото настъпил падеж на изискуемо задължение, което търговецът не е изпълнил; Следва ли моментът на последното извършено плащане да бъде възприеман като спиране на плащанията по смисъла на чл. 608, ал. 2 ТЗ, при условие, че към този момент липсва изискуемо парично задължение, произтичащо от търговска сделка. Като допълнителни основания се поддържат т. 1 и т. 3 на чл. 280, ал. 1 ГПК, с позоваване на приложената към изложението практика на ВКС – решение по т. д. №91/2010 г., І т. о., решение по т. д. №486/2010 г., ІІ т. о. и решение по т. д. №915/2009 г., ІІ т. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Татяна Върбанова

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право