Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 62 ал. 3 ТЗ

Образуване
Чл. 62. […] (3) Със закон могат да бъдат образувани държавни предприятия, които не са търговски дружества.

чл. 62 ал. 3 ТЗ

Образуване
Чл. 62. […] (3) Със закон могат да бъдат образувани държавни предприятия, които не са търговски дружества.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Каква е процесуалната легитимация на Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири" /държавно предприятие по чл. 62, ал. 3 ТЗ с предоставено право на управление върху язовирите, чиято собственост общините са прехвърлили безвъзмездно на държавата/ да предяви иск за нищожност на договора – придобивното основание за правото на публична държавна собственост, от което право произтича предоставеното на ДПУСЯ право на управление?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жива Декова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

не следва да се допуска касационно обжалване, защото не са свързани с решаващите мотиви на въззивния съд, не отговарят на изискванията за общо основание за допустимост, а и е налице установена съдебна практика, която е съобразена от въззивния съд. Ответникът по иска, доколкото е юридическо лице /съгласно чл. 37, ал. 2 ЗИНЗС/, което разполага със средства и извършва „стопански дейности, които подпомагат, съпътстват или допълват основния му предмет на дейност“ /вж. чл. 37, ал. 1 ЗИНЗС/е лице, притежаващо процесуална правоспособност /Процесуалната правоспособност е една от абсолютните процесуални предпоставки, за които съдът следи служебно/. Въпросът за наличие на материалноправна легитимация е въпрос по съществото на спора, на който въззивният съд е отговорил положително, съобразявайки установената практика, съгласно която когато някой ползва чужд имот без правно основание и това не съставлява непозволено увреждане, отношенията между ползвателя и собственика трябва да се уреждат съобразно с принципите на неоснователното обогатяване. Съгласно чл. 59, ал. 1 ЗЗД, когато някой държи без правно основание чужда вещ, той дължи обезщетение на собственика за ползите от които го е лишил, без значение дали реално е ползвал вещта и дали е получавал приходи. Обстоятелството, че ползвателят е държавно предприятие по чл. 62, ал. 2 ТЗ, не променя този извод. Съгласно установената практика /вж. напр. решение по гр. д.№2719/2020г. на ІІІ г. о., гр. д.№1274/2020г. на ІV г. о./ държавните предприятия, които не са преобразувани в търговски дружества след приемането на ТЗ или са създадени като държавни предприятия на основание чл. 62, ал. 3 ТЗ, са легитимирани както да предявяват, така и да отговарят по искове за собственост и други вещни права и по облигационни искове за обезщетение за лишаване от право на ползване. В тази връзка, поставеният въпрос от касатора дали този търговецът има качество на субституент на държавата, не съставлява общо основание за допустимост, защото не е свързан с решаващите мотиви на съда. Несъотносима е и практиката, на която касаторът се позовава, поради което тя не може да обоснове основанието за допустимост по чл. 280, ал. 1 ГПК. Решенията по посочените дела са постановени във връзка с въпроси, които са различни от настоящите, а освен това са във връзка с различна фактическа обстановка и правна квалификация на спора – решението по гр. д.№5320/2008г. на ІІІ г. о. е по иск по чл. 7 ЗВСОНИ, по гр. д.№3309/2008г. на ІІІ г. о.- по иск по чл. 344 КТ и по гр. д.№1571/2009г. на ІV г. о.- по иск за вреди по чл. 1 ЗОДОВ. Наличието на установена практика по приложението на чл. 59 ЗЗД, която е съобразена от въззивния съд изключва приложението и на специалното основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Илияна Папазова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Съставените годишни финансови планове на държавното предприятие представляват ли стопанска задача, която се изпълнява от назначения по договор за управление управител на предприятието?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2021

Поради съмнения за недопустимост на въззивното решение във връзка с това, дали при посочените от ищеца факти в исковата молба, правилно, съобразно правилата за подсъдността, е определен съдът, произнесъл се по съществото на спора.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Галина Иванова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

относно ползването на имота е намерено /на база приложените писмени доказателства, показанията на разпитаните свидетели, в това число на ответника, и изслушани експертизи/, че за процесния период 17.10.13-17.10.16/след прекратяване на сключения на 13.10.98 договор за съвместна дейност с изтичане на срока му/ ответникът не е престанал да осъществява фактическа власт върху процесните обекти. При това положение той е лишил ищеца от ползване на предоставените за оперативно управление имоти и от получаване на приходи от отдаването им под наем, поради което претенцията е доказана по основание. По размер дължимото обезщетение е определено въз основа на заключение на тройна експертиза на база средномесечен наем за обектите и незастроените площи през исковия период – 235843лв., и за тази сума искът е уважен.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

Има ли правен интерес органът на управление на държавно предприятие от установяване на недействителността /нищожността/ на акта на органа, упражняващ правата на държавата, за освобождаването му като законно представляващ и управляващ държавно предприятие? С липсата на формирана по този въпрос съдебна практика частният касатор обосновава тезата си, че отговорът на въпроса би бил от значение за развитието на правото и точното прилагане на закона. Поддържа се и твърдение за наличие на „очевидна неправилност на постановения акт и недопустимост на съдебния акт, доколкото същият е необоснован“ и липсва произнасяне по всички наведени от частния жалбоподател пред въззивния съд възражения.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Людмила Цолова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

1. Следва ли разпоредбата на чл. 103в ЗМПВВППРБ в редакцията й преди нейното изменение с ДВ, бр. 28/2013 г., да се тълкува в смисъл, че корабната тонажна такса следва да се дължи само когато ДП „Пристанищна инфраструктура е осъществявало дейности и е извършвало разходи, свързани с обезпечаване на достъпа до пристанището за обществен транспорт с регионално значение, чрез поддържане на акваторията и/или подходните канали към него посредством драгиране?; 2. В какво се изразява насрещната престация на ДП „Пристанищна инфраструктура, дължима срещу събрани корабни тонажни такси?; 3. В рамките на гражданско/търговско правоотношение, възникнало между ДП „Пристанищна инфраструктура и корабопритежател във връзка с посещение на кораб на последния в пристанището за обществен транспорт с регионално значение, когато корабопритежателят е платил корабни тонажни такси, а ДППИ не е извършило каквато и да било дейност по поддръжка на акваторията и подходния канал към пристанището, налице ли е хипотезата на неоснователно обогатяване по чл. 55, ал. 1, предл. първо ЗЗД?; 4. При условие че ДП „Пристанищна инфраструктура не е извършвало дейности и разходи, свързани с обезпечаването на достъпа до пристанище за обществен транспорт с регионално значение „Бургаски корабостроителници Южен кей – Л“ и до всяко друго пристанище за обществен транспорт с регионално значение в процесния период, представляват ли събраните корабни тонажни такси данък, който не е установен по размер в закон съгласно чл. 60, ал. 2 Конституцията на Република България?; 5. Длъжен ли е гражданският съд да се произнесе инцидентно по валидността на Тарифата за пристанищните такси, събирани от ДППИ, в частта й за размера на корабните тонажни такси, събирани от корабопритежателя за посещение на кораба в пристанище за обществен превоз с регионално значение, когато ВАС не се е произнасял по валидността на подзаконовия нормативен акт или се е произнесъл по валидността на акта след периода, за който са събрани процесните корабни тонажни такси? и 6. Какви са последците при прогласяване на нищожност на подзаконовия нормативен акт в рамките на инцидентния контрол, осъществен от гражданския съд, по отношение на фактическия състав на неоснователното обогатяване и на правните изводи за основателността на предявения иск?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Хорозова

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Относно приложението на чл. 59 ЗЗД и легитимацията на държавно предприятие по чл. 62, ал. 3 ТЗ с предоставено право на управление върху имот - частна държавна собственост, да претендира на основание чл. 59 ЗЗД обезщетение за неоснователното ползване на имота от трето лице.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ценка Георгиева

1235 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право