Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 607а ал. 1 ТЗ

Основания за откриване на производство по несъстоятелност
Чл. 607а. (1) Производство по несъстоятелност се открива за търговец, който е неплатежоспособен.

чл. 607а ал. 1 ТЗ

Основания за откриване на производство по несъстоятелност
Чл. 607а. (1) Производство по несъстоятелност се открива за търговец, който е неплатежоспособен.

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Какво е значението на коефициентите на обща и бърза ликвидност при определяне на икономическото състояние на длъжника в производството по несъстоятелност?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Татяна Върбанова

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

е поставил въпросът – „ Приложим ли е института на несъстоятелността, когато не се извършва плащане по причини, които се дължат на съзнателни, волеви действия на търговеца…, а не невъзможността да извърши плащане.” Поддържано е противоречие с изброени решения на ВКС. Поставен е въпросът –„ Съществува ли разлика между спиране на плащанията и неизвършването на плащане. ” И по този въпрос, отново е изброена практика на ВКС, за която се поддържа общо, че го разрешава по начин, различен от този на въззивиния съд. Поставени под №******години се реализира печалба. И „ Длъжен ли съдът да определи началната дата на неплатежоспособността въз основа на анализ на финансовото състояние на дружеството към момента на постановяване на въззивното решение. Поддържано е, че въззивният съд се е отклонил от разгледана от страната практика на ВКС, изведено от оплакванията за неправилност на акта. Страната е поддържала и основание по чл. 280, ал. 2 ГПК- като го е извела от оплакванията си за твърдяни нарушения на съдопоризводствените правила, липса на мотиви, неправилна преценка на доказателствата. Изложено е и подробно разбирането на касатора по основателността на иска, като са развити оплакванията за това, че не са налице в случая предпоставките по чл. 608 ТЗ, и буквално са възпроизведени части от касационната жалба.. Сочени са също така осъществени, според касатора нарушения на чл. 6 КЗПЧОС – нарушаване правото на достъп до съд, нарушаване на правото за справедливо правораздаване, нарушаване на изискването на пълен съдебен контрол, нарушаване правото на мирно ползване на собствеността. Други доводи не са развити

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елеонора Чаначева

Решение №****/**.**.2014 по дело №****/2012

Относно определения за релевантен за крайния изход на делото материалноправен въпрос, свързан с възможността действително и изискуемо парично вземане за неустойка по търговска сделка, по която задължението е за извършване на правни и фактически действия, да послужи като основание за откриване на производство по несъстоятелност по чл. 608, ал.1 ТЗ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Алексиева

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

се свежда до преценката за неплатежоспособност на длъжника с оглед критериите и обхвата на установителната проверка, която извършва съда в производството по несъстоятелност. По така поставения въпрос, обаче, не е налице твърдяното от касатора основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК предвид наличието на формирана по реда на чл. 290 ГПК практика на ВКС, обективирана в р.№115/25.06.2010 год. по т. дело №169/2010 год. на ВКС-ТК, ІІ т. о.; р.№64/23.03.2010 год. по т. дело №959/2009 год. на ВКС-ТК, ІІ т. о. и др., с която практика апелативният съд се е съобразил при постановяване на обжалваното решение. Последователно в практиката си ВКС приема, че неплатежоспособността на търговец по смисъла на чл. 608 ТЗ е обективно финансово състояние на длъжника и възможността му да изпълни парично задължение по търговска сделка се преценява с оглед цялостното му финансово-икономическо състояние към момента на постановяване на съдебното решение. За да се прецени дали длъжникът е оборил презумпцията по чл. 608, ал. 2 ТЗ е необходимо с помощта на съдебно-икономическа експертиза да се установи какви са коефициентите за обща, бърза, незабавна и абсолютна ликвидност, които са показатели за общото икономическо състояние на длъжника и отразяват тенденцията за бъдещата му търговска дейност. В зависимост от това, дали показателите са положителни или отрицателни и какво е съотношението им, съдът се произнася неплатежоспособен ли е длъжника по смисъла на чл. 608 ТЗ и налице ли е основанието по чл. 607а, ал. 1 ТЗ за откриване на производство по несъстоятелност спрямо него.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Лидия Иванова

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2013

относно преценката за неплатежоспособността на длъжника и обхвата на установителната проверка, която извършва съда в производството по несъстоятелност, който въпрос е решен в противоречие с практиката на ВКС, позовавайки се на р.№488/04.07.2006 год. по т. дело №169/2006 год. на ВКС-ТК, І т. о. и р.№237/03.05.2006 год. по т. дело №756/2005 год. на ВКС, ТК, І т. о. /и двете решения са постановени при действието на отменения ГПК от 1952 год./. Твърди, че поставеният въпрос е от съществено значение както за точното прилагане на закона, така и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Решение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

Дали началната дата на неплатежоспособността следва да се определи с оглед последното извършено плащане към конкретно определен кредитор, или с оглед на цялостното икономическо състояние на длъжника?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Василка Илиева, съдия Любка Илиева

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2012

е онзи, по който въззивната инстанция се е произнесла с атакуваното определение, както и че е налице единствено предпоставката по т. 3 на чл. 280, ал. 1 ГПК за допустимост на касационния контрол по отношение на този съдебен акт на Бургаския ОС, след като изложението не се позовава и не съдържа в приложение каквито и да е актове на ВКС, респ. на ВС /до 1996 г./.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Марков

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право