Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 536 ал. 3 ТЗ

Непълнота на съдържанието
Чл. 536. […] (3) Ако не е уговорено друго, мястото на издаването се смята за място на плащането и за местожителство на издателя.

чл. 536 ал. 3 ТЗ

Непълнота на съдържанието
Чл. 536. […] (3) Ако не е уговорено друго, мястото на издаването се смята за място на плащането и за местожителство на издателя.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

са решени в противоречие с практиката на ВКС, обективирана в решение №78/17.07.2009 г. по т. д.№29/2009 г.; решение №248/23.01.2015 г. по т. д. №3437/2013 г. на І т. о.; решение №95/08.07.2014 г. по т. д. №2473/2013 г.; решение №67/25.05.2017 г. по гр д. №60075/2016 г. на І г. о. и решение №141/08.03.2010 г. по т. д. №798/2008 г.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Евгений Стайков

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

1. Налице ли е формален недостатък на менителничния ефект, когато в същия липсват безусловно обещание на издателя да плати определена сума пари и подпис на издателя и това води ли до нищожност на менителничния ефект. 2. Недействително ли е задължението на авалиста по един нередовен от външна страна запис на заповед. 3. Допустимо ли е да се извеждат по тълкувателен път констатации за наличие на някои от задължителните реквизити на записа на заповед и достатъчно ли е правната фигура на издателя на менителничния ефект да се обвързва с авалиста по пътя на тълкуване на записа на заповед. 4. Налице ли са предвидените в чл. 535, т. 4 и т. 6 ТЗ реквизити „място на издаване и „място на плащане, ако в записа на заповед е посочен само градът на издаване и нищожен ли е запис на заповед при липса на посочена банкова сметка при липса на място на плащане. 5. При недоказано каузално правоотношение може ли да се ангажира отговорността на авалиста. Спрямо петия от въпросите се поддържа, че е от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото, а спрямо останалите – че са решени в противоречие с практиката на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

След възобновяване на спряно във връзка с откриване на производство по несъстоятелност висящо исково производство по чл. 637, ал. 1 ТЗ срещу длъжника, последното следва ли да продължи с участието само на синдика и кредитора - ищец, чието вземане е изключено от списъка на приетите от синдика вземания /чл. 637, ал. 3, т. 1 ТЗ/, или производството следва да продължи и със задължителното участие на подалите възражения по реда на чл. 692, ал. 3 ТЗ кредитори, ако вземането на ищеца е било включено в списъка на приетите вземания, но в производството по чл. 692, ал. 4 ТЗ е било изключено /чл. 637, ал. 3, т. 2 ТЗ/? (Производството по предявения от К. Н. Карипиди, руски гражданин, постоянно пребиваващ в Република България, срещу „Инфинит Уелт К.“ ИНК и „Еко Мак В.“ ЕООД, конституирани в качеството им на възразили по чл. 690 ТЗ кредитори, иск с правно основание чл. 422 ГПК във връзка с чл. 535 ТЗ, във връзка с отношенията между К. Н. Карипиди и „Мосстрой - Варна” АД /н./)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

След възобновяване на спряно във връзка с откриване на производство по несъстоятелност висящо исково производство по чл. 637, ал. 1 ТЗ срещу длъжника, последното следва ли да продължи с участието само на синдика и кредитора - ищец, чието вземане е изключено от списъка на приетите от синдика вземания /чл. 637, ал. 3, т. 1 ТЗ/, или производството следва да продължи и със задължителното участие на подалите възражения по реда на чл. 692, ал. 3 ТЗ кредитори, ако вземането на ищеца е било включено в списъка на приетите вземания, но в производството по чл. 692, ал. 4 ТЗ е било изключено /чл. 637, ал. 2, т. 3 ТЗ/?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

от значение за изхода по конкретното дело, разрешен в обжалваното въззивно решение, е този, който е бил включен в предмета на спора и е обусловил правните изводи на съда по това дело. Последователно разграничено е в мотивите към тази точка на тълкувателното решение, че материалноправният и/или процесуалноправният въпрос трябва да е от значение за изхода на делото, за формиране решаващата воля на съда, но не и за правилността на обжалваното решение, за възприемането на фактическата обстановка от въззивния съд или за обсъждане на събраните по делото доказателства. На плоскостта на това разграничение в конкретния случай по необходимост се налага извод, че въпросите с номера 3, 5, 6 7, формулирани в изложението на касатора Б. по чл. 284, ал. 3 ГПК, са с изцяло хипотетичен характер, т. е. същите реално не са били предмет на произнасянето на Варненския апелативен съд с атакуваната осъдителна част на обжалваното негово решение. Така, предвид фактическата констатация на въззивния съд за съвпадане между място на издаване на менителничния ефект и местожителството на неговия издател /гр. И., [община]/, ирелевантно за изхода на спора е било обстоятелството дали въпросната констатация е вярна, щом като, според диспозитивната разпоредба на чл. 536, ал. 3 ТЗ: „Ако не е уговорено друго, мястото на издаването се смята за място на плащането и за местожителство на издателя”.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Марков

Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

необходимо ли е и посочването на адреса на съответната банка, за да се приеме, че е налице задължаване по редовен, съгласно чл. 535, т. 4 ТЗ, запис на заповед, в случаите, когато е уговорено в него, че сумата е платима по банков ред.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Балевски

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

- валиден ли е запис на заповед с оглед чл. 535, т. 3 ТЗ, когато съдържа падеж - определена дата и уговорка, че е платим на предявяване; валиден ли е запис на заповед, в който е посочено място на плащане, но то не е индивидуализирано и липсва конкретизирана банкова сметка; следва ли въззивният съд при направено оплакване за непълнота на доклада по чл. 146 ГПК да отстрани нарушението на първоинстанционния съд и да даде възможност на жалбоподателя да ангажира доказателства по твърдяното погасяване на каузалното правоотношение; може ли въззивният съд да игнорира факти допълнително уточнени от двете страни пред първата инстанция и пред втората инстанция, като безспорни, касаещи наличието на каузално отношение, по повод на което са издадени процесните записи на заповед; допустимо ли е да се навеждат нови твърдения, респ. да се представят нови доказателства извън процесуалните срокове, в случай че по делото няма изготвен окончателен доклад; може ли когато в записа на заповед изрично е указано място на плащане, съдът вместо изрично да третира неговата валидност, приемайки че такова липсва, да приложи чл. 536, ал. 3 ТЗ. Твърди се, че поставените материалноправни и процесуалноправни въпроси с обжалваното решение са разрешени в противоречие с представена съдебна практика на Върховния касационен съд, чрез която се поддържа основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Капка Юстиниянова

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право