Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 486 ТЗ

Начини на определяне
Чл. 486. (1) Падежът на менителницата може да бъде:
1. на предявяване;
2. на определен срок след предявяването;
3. на определен срок след издаването;
4. на определен ден.
(2) Менителница, издадена с падежи, определени по друг начин или с последователни падежи, е нищожна.

чл. 486 ТЗ

Начини на определяне
Чл. 486. (1) Падежът на менителницата може да бъде:
1. на предявяване;
2. на определен срок след предявяването;
3. на определен срок след издаването;
4. на определен ден.
(2) Менителница, издадена с падежи, определени по друг начин или с последователни падежи, е нищожна.

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

Налице ли е недопустимост на постановеното съдебно решение при наличие на произнасяне на въззивния съд за различни части от предявения иск за едно и също вземане произтичащо от едно и също основание, по различен начин?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Галина Иванова

Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

решаващият извод на въззивния съд, за визирано в съдържанието на ценната книга условие за плащането, не може да бъде споделен. Вписаното след съдържанието на ценната книга съставлява препратка към съществуващо между страните каузално правоотношение, с оглед неизпълнение на изискуемо към датата на падежа задължение на издателя по което, за поемателя ще възникне вземането му, на основание ценната книга. Ценната книга не съдържа уговорката а к о и д о к о л к о т о възникне задължение за плащане на такава сума, тъй като - логично изводимо от визирането на конкретна дата като падеж - за издателя обективно съществува парично задължение в размера на сумата по ценната книга, изискуемо на тази дата, но ценната книга би се реализирала като основание за плащане доколкото не би било извършено доброволно изпълнение на паричното задължение, изискуемо на, респ. и след тази дата. В това именно е коментираната и в ТР №1/2014 г. на ОСГТК на ВКС обезпечителна функция на записа на заповед, подлежаща на оспорване в производството пи чл. 422 ГПК. В аналогичен смисъл са и разрешенията в постановените по реда на чл. 290 ГПК решения по т. д.№1348/2013 г. и т. д.№2724/2014 г. на 1, т. о. на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Решение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

В производството по установителен иск по реда на чл.422 ГПК и при липса на спор между страните относно наличието на конкретно каузално правоотношение, чието изпълнение е обезпечено с издадения запис на заповед, длъжен ли е решаващият съд да разгледа и се произнесе по изрично заявените от ответника - длъжник възражения, свързани с невъзникване на вземането, предмет на иска, респ. с погасяване на същото, т.е. относно съществуването или несъществуването на вземането?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Кристияна Генковска

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

1/ Наличието на словосъчетанието „ или при поискване и след тази дата „ в записа на заповед, равнозначно ли е на определяне на падеж „ на предявяване след определена дата „? – въпросът обосноваван в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, предвид липса на съдебна практика относно еднозначността на думите „ поискване „ / използвана в ценната книга / и „ предявяване / в чл. 486 ТЗ / ; 2/ Кога е налице нарушение на императивните изисквания по чл. 486, ал. 1 ТЗ при определяне на падежа на задължението в съдържанието на запис на заповед? – въпросът обосноваван в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, поради противоречие на въззивното с решения по т. д.№678/2013 г. на І т. о. , т. д.№2879/2013 г. на І т. о., т. д. №1074/2011 г. на І т. о., т. д. №515/2011 г. на І т. о., т. д.№664/2012 г. на І т. о. и т. д.№2700/2013 г. на ІІ т. о. на ВКС; 3/ Кога не би бил налице задължителният реквизит по чл. 535, т. 2 ТЗ на запис на заповед – безусловно обещание за плащане? - въпросът конкретизиран от настоящия състав, като еднозначно изводим от съдържанието на т. 3 на изложението, обосноваван в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, поради противоречие на въззивното решение с т. 2 ТР №1/2005 г. по тълк. дело №1/2004 г. на ОСТК на ВКС и т. 4д ТР №4/18.06.2014 г. по тълк. дело №4/2013 г. на ОСГТК на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

Относно въпроса за възможността по аналогия с каузалните правоотношения при спор относно вземане по запис на заповед неясна част от текста му да бъде тълкувана от съда и за приложимостта на чл. 20 ЗЗД към такива случаи.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Людмила Цолова

Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

Допустимо ли е авалистът да противопостави на джиратаря като приносител на менителничния ефект възражения от каузалното правоотношение между кредитора, в полза на когото е издаден записът на заповед и издателя? В какво се изразява недобросъвестността по смисъла на чл. 465 ТЗ и в какво се проявяват последиците от злоупотребата с право на пряк метителничен иск?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Геника Михайлова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

на материалното и процесуално право, а именно: 1. „Валиден ли е процесният запис на заповед при наличие на падеж определен по два от начините, посочени в чл. 486 ТЗ – „на определен ден” и „на предявяване?” и 2. „Допустимо ли е въззивният съд да не разгледа всички доводи и оплаквания на жалбоподателя?”

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Алексиева

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

от значение за изхода на делото, разрешен в обжалваното въззивно решение, е този, който е бил включен в предмета на спора и е обусловил правните изводи на съда по това дело. На тази плоскост в процесния случай по необходимост се налага извод, че формулираните от касаторката М. Д. З. в изложението по чл. 284, ал. 3 ГПК към жалбата й материалноправни въпроси с поредни номера 1, 3,4, 5 и 6 имат изцяло хипотетичен характер и не са били включени в предмета на спора по делото. Напротив, произнасянето на въззивния съд с атакуваното решение е единствено по материалноправния въпрос с пор. №2, който е бил разрешен положително. Не се констатира това негово разрешаване да се явява в противоречие с посочената задължителна практика на ВКС, обективирана в постановеното по реда на чл. 290 ГПК решение №77/14.VІІІ.2015 г. на І-во т. о. на ВКС по т. д. №1156/2014 г., понеже последното е било по релевантен материалноправен въпрос, който не е идентичен с въпроса под №2, формулиран в изложението на настоящата касаторка: за валидността на запис на заповед, при условие, че падежът в него е уговорен неясно и по начин, който буди съмнение и дава основание за различно тълкуване волята на издателя, т. е. уговорен е по начин, различен от предвидените в чл. 486, ал. 1 ТЗ?” Докато с атакуваното в случая решение №306/18Х.2016 г. на Пловдивския апелативен съд, постановено по т. д. №454/2016 г. е било прието, че падежът на менителничния ефект е определен в стриктно съответствие с т. 4 на цитирания законов текст.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Марков

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право