Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 483 ТЗ

Определение
Чл. 483. Плащането на менителницата може да бъде обезпечено изцяло или отчасти чрез поръчителство. То може да се даде както от трето лице, така и от лице, чийто подпис вече е сложен върху менителницата.

чл. 483 ТЗ

Определение
Чл. 483. Плащането на менителницата може да бъде обезпечено изцяло или отчасти чрез поръчителство. То може да се даде както от трето лице, така и от лице, чийто подпис вече е сложен върху менителницата.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

Съответно на закона ли е връчването на нотариална покана по реда на чл. 50 ЗННД, вр. чл. 50 ГПК на търговско дружество, чийто вписан в ТР законен представител е починал към датата на връчването?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Павел Банков

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

за допустимостта на съдебните решения е формирана константна практика на ВКС, съгласно която едно решение е недопустимо, когато не отговаря на изискванията, при които делото може да се реши по същество, т. е. когато решението е постановено въпреки липсата на право на иск или ненадлежното му упражняване, когато съдът е бил десезиран, когато липсва положителна или е налице отрицателна процесуална предпоставка. Решението е недопустимо, когато съдът се е произнесъл по недопустим или непредявен иск или иск на различно правно основание от заявеното. Относно допустимостта на решение, постановено по иск с правно основание чл. 422 ГПК е налице константна практика на ВКС, обективирана в Тълкувателно решение №4 от 18.06.2014г. по тълк. д. №4/2013г. на ОСГТК на ВКС, съгласно която правото на иск на кредитора по реда на чл. 422 ГПК е обусловено от депозирано от длъжника в заповедното производство възражение, подаването на което също е ограничено със срок. Процесуалните предпоставки за съществуването и надлежното упражняване на правото на иск по реда на чл. 422 ГПК не са налице в случаите, когато възражението по чл. 414 ГПК не е подадено в срока по чл. 414, ал. 2 ГПК. Съдът, разглеждащ иска по чл. 422 ГПК, извършва служебна проверка за наличието на абсолютните процесуални предпоставки, която обхваща и самостоятелна преценка за наличието на възражение на длъжника по чл. 414, ал. 1 ГПК и спазването на срока по чл. 414, ал. 2 ГПК за подаването му пред съда по заповедното производство. Констатациите и преценката на съда в заповедното производство относно възражението на длъжника, срока по чл. 414, ал. 2 ГПК и даването на заявителя на указания по чл. 415, ал. 1 ГПК не обвързва съда, разглеждащ установителния иск. В настоящия случай въззивният съд се е произнесъл по съществото на иск, предявен по реда на чл. 422 ГПК, спрямо който са били налице всички процесуални предпоставки за разглеждане. Настоящият съдебен състав не констатира и наличието на процесуални пречки за разглеждане на делото и счита, че неуважаването на искането на ответника за спиране на производство не води до неговата вероятна недопустимост, тъй като в настоящия случай хипотезата на чл. 229, ал. 1, т. 5 ГПК не е налице поради непредставянето на доказателства и липсата на данни за наличието на разкрити престъпни обстоятелства, от установяването на които зависи изходът на спора по настоящото дело.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

Кога се преклудира възможността да бъде направено възражение от ответника за липса на съществуващо каузално правоотношение в производството по иск с правно основание чл. 422 ГПК относно вземане по запис на заповед?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Галина Иванова

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Евгений Стайков

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

За отговорността на ответника по иска за сторените от ищеца разноски за производството в хипотезата на отказ или оттегляне на предявения иск поради новонастъпили обстоятелства след подаване на исковата молба, т.е. в хода на висящия исков процес.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Татяна Върбанова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

на процесуалното и материално право: 1.“Следва ли въззивният съд да разгледа въззивната жалба, като се произнесе по всички изложени от въззивника възражения и оплаквания в тяхната пълнота и изложи свои собствени мотиви по всички надлежно заявени и поддържани от страните доводи, при съблюдаване на очертаните с въззивната жалба предели на производството?“; 2.“Следва ли съдът да изгради своите крайни изводи въз основа на съвкупната преценка и всестранен анализ на целия събран по делото доказателствен материал и съответно връзките между отделните доказателствени средства?“; 3.“Следва ли отговорността на авалиста да се ангажира когато обезпеченото със запис на заповед вземане, произтичащо от каузално правоотношение е погасено, поради изтичане на давността спрямо обезпеченото вземане и то при положение, че кредиторът не е предявил вземането си в производството по несъстоятелност на длъжника – издател на ценната книга и длъжник по каузалното правоотношение?“; 4.“ Може ли авалистът да прави възражения, с които издателят на ефекта разполага и които възражения се отнасят до погасяване на вземането по каузалното правоотношение, когато издателят на записа на заповед е заличен, след несъстоятелност, търговец?“ и 5.“Може ли въззивният съд да обосновава своите изводи с бланкетни мотиви, формално, включително и като препраща към мотивите на първата инстанция, без сам да направи задълбочен анализ на събраните доказателства и направените от страните възражения?“

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Алексиева

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право