Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 430 ал. 3 ТЗ

Определение и форма
Чл. 430. […] (3) Договорът за банков кредит се сключва в писмена форма.

чл. 430 ал. 3 ТЗ

Определение и форма
Чл. 430. […] (3) Договорът за банков кредит се сключва в писмена форма.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

„Приложима ли е забраната по чл. 164, ал. 1, т. 3 ГПК за доказване съществуването на договор за цесия, когато е налице изискване за писмен акт, както и когато стойността на договора е над 5000 лв.“ Излага се, че към тълкуване освен на посочената правна норма, следва да се тълкува и разпоредбата на чл. 430, ал. 3 ТЗ, според която договорът за банков кредит се сключва в писмена форма, което обуславя и договорът за цесия, с който се прехвърля вземане по договор за банков кредит, да се сключи също в писмена форма. Твърди се, че по делото няма представен писмен индивидуален договор, с който да се прехвърля процесното вземане от банката на дружеството – ищец; Въпреки това въззивният съд е приел, че такъв договор съществува, като се е позовал на косвени данни, съдържащи се в представено по делото приложение към договора, който не е представен и очевидно не съществува. Претендира се, че изложеното противоречи на постановени от ВКС решения по реда на чл. 290 ГПК, както следва: решение №64/22.05.2019 г. по гр. д. №1909/2018 г. на Първо г. о., ГК – относно задължителната писмена форма за доказване наличие на предварителен договор за покупко-продажба на недвижим имот, решение №38 от 07.04.2015 г. на ВКС по т. д. №1008/2014 г. на Първо т. о., ТК, решение №59 от 06.03.2014 г. на ВКС по гр. д. №4617/2013 г. на Четвърто г. о., ГК – за задължителната писмена форма за доказване на договор за поръчка на стойност над 5000 лв. Евентуално се поддържа наличие на основание за допускане на касационно обжалване на въззивното решение по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, като се твърди, че поставеният правен въпрос е от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, тъй като при внимателен прочит на съдебната практика на ВКС не се открива съдебно решение точно по поставения правен въпрос: задължително ли е изискването за писмен акт при доказване съществуването на договор за цесия – прехвърляне на вземане по договор за банков кредит /чл. 164, ал. 1, т. 3, предложение първо ГПК във връзка с чл. 430, ал. 3 ТЗ/ и задължителна ли е писмена форма за доказване съществуването на договор за цесия на стойност над 5000 лв.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Иво Димитров

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

не може да предпостави допускането на решението до касация, тъй като, на първо място, безспорно в съдебната практика е, че договорът за банков кредит е консесуален, поради което с подписването му възниква облигационно правоотношение между страните по него, а на второ място, противно на твърдението на жалбоподателката, съдът е приел, че въз основа на заключението на вещото лице, банката е доказала и усвояването на кредита, като несъгласието на касаторката с този извод на съда не е основание да се приеме противното. Следва да се има предвид, че във връзка с оценката на заключението на вещото лице не е поставен въпрос относно приложението на чл. 202 ГПК, като с оглед диспозитивното начало в гражданския процес, този въпрос не може да бъде формулиран и служебно от съда – Тълкувателно решение №1/2010г. по тълк. д. №1/2009г. на ОСГТК на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мария Иванова

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

от значение за изхода по конкретното дело, разрешен в обжалваното въззивно решение, е този, който е бил включен в предмета на спора и е обусловил правните изводи на съда по това дело. Последователно разграничено е в мотивите към тази точка на тълкувателното решение, че материалноправният и/или процесуалноправният въпрос трябва да е от значение за изхода на делото, за формиране решаващата воля на съда, но не и за правилността на решението, за възприемането на фактическата обстановка от въззивния съд или за обсъждане на събраните по делото доказателства. На плоскостта на това разграничение в процесния случай по необходимост се налага извод, че и двата, формулирани в изложението на касаторката М. по чл. 284, ал. 3 ГПК към жалбата правни въпроса, са с изцяло хипотетичен характер: в действителност те не са били включвани в предмета на спора по делото и затова не са елемент от произнасянето на САС с атакуваното негово осъдително решение. При така установената в процесния случай липса на главното основание по чл. 280, ал. 1 ГПК за допустимост на касационното обжалване, безпредметно се явява обсъждането налице ли е някоя от релевираните от касаторката допълнителни предпоставки за това /в случая тези по т. 1 и по т. 3 на същия законов текст/.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Марков

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Към кой момент се преценява влагането на дарени средства, за необходимостта средствата с извънбрачен произход да са еквивалентни на придобивната стойност на имуществото, по отношение на което се твърди трансформация, за тежестта за доказване при оборване на презумпцията за съвместен принос и за възможността страна по сделка да опровергава съдържанието на подписан от нея нотариален акт?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

Към кой момент се преценява влагането на дарени средства, за необходимостта средствата с извънбрачен произход да са еквивалентни на придобивната стойност на имуществото, по отношение на което се твърди трансформация, за тежестта за доказване при оборване на презумпцията за съвместен принос и за възможността страна по сделка да опровергава съдържанието на подписан от нея нотариален акт?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право