Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 407 ТЗ

Пряк иск
Чл. 407. (отм. ДВ 103/2005)

[Редакция ДВ 58/1997]
Чл. 407. (1) Увреденият, спрямо който застрахованият е отговорен, има право да иска обезщетението пряко от застрахователя.
(2) Застрахователят отговаря спрямо увредения и когато застрахованият го е увредил умишлено. В такъв случай той има право на обратен иск срещу застрахования за това, което е платил на увредения.
(3) Застрахователят може да прави възраженията, които произтичат от договора и от гражданската отговорност на застрахования, с изключение на възраженията по чл. 389.

чл. 407 ТЗ

Пряк иск
Чл. 407. (отм. ДВ 103/2005)

[Редакция ДВ 58/1997]
Чл. 407. (1) Увреденият, спрямо който застрахованият е отговорен, има право да иска обезщетението пряко от застрахователя.
(2) Застрахователят отговаря спрямо увредения и когато застрахованият го е увредил умишлено. В такъв случай той има право на обратен иск срещу застрахования за това, което е платил на увредения.
(3) Застрахователят може да прави възраженията, които произтичат от договора и от гражданската отговорност на застрахования, с изключение на възраженията по чл. 389.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

за справедливия размер на обезщетението, независимо от определения в наказателното производство, но не въпроса за наличието на съпричиняване и конкретния му размер. С оглед това неправилно са събирани доказателства за установяване механизма на ПТП, като по тези въпроси има и влязла в сила присъда, задължителна за гражданския съд, съгласно чл. 300 ГПК. Оспорва и извода на въззивния съд, че вземането срещу делинквента, по влязлото в сила осъдително решение на наказателния съд, е удовлетворено по образуваното при ЧСИ М. Г. изпълнително дело, за което съдът следвало да допусне съдебно - счетоводна експертиза. Намира, че не са отчетени всички обстоятелства, установими от доказателствата, от значение за определяне размера на справедливото обезщетение, в разрез с критериите, въведени с ППВС №4/1986 г., конкретизирани с практика на ВКС, и с действащите застрахователните лимити към датата на вредата. Касаторът излага несъгласие с мотивите на съда, определящи съпричиняване в размер от 50 % на пострадалия, аргументирано на първо място със задължителното приложение на чл. 300 ГПК от гражданския съд, а на следващо място - с изслушаната по делото автотехническа експертиза, която оспорва като неправилно назначена. По изложените съображения моли решението да бъде допуснато до касационно обжалване, а исковете да бъдат уважени за разликата над 50 000 лева до пълния претендиран размер.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

от твърденията на касатора, а той може само да уточни поставен в изложението по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК въпрос. В настоящата хипотеза касаторката не е формулирала нито един въпрос, който да обуслови допускане на касационен контрол. Само на това основание достъп до касация следва да бъде отказан. За пълнота на изложението и с цел максимално охраняване правата на страната, дори хипотетично да се приеме, че изложението касае въпроса за определяне справедливия размер на обезщетението за неимуществени вреди, то въззивният съд е разрешил този въпрос изцяло в съответствие със задължителната практика на касационната инстанция. С постановките на ТР №2/06.06.2012 г. на ОСТК на ВКС, съобразени с въведените в Директива 2005/14/ЕО изисквания, е прието, че притезателното имуществено право, което увреденият има спрямо застрахователя по „Гражданска отговорност“, е с вторичен спрямо деликтното право характер. Ето защо, застрахователят не може да дължи повече от дължимото от прекия причинител на непозволеното увреждане. Отделно, застрахователят има процесуалната възможност да въвежда всички възражения, свързани с деликтната отговорност на застрахования делинквент в процеса между него и увредения. След като причинилият смъртта на Д. Д. Ч. е осъден да заплати на неговата дъщеря Д. Д. Ч. обезщетение в размер на 50 000 лв. с влязъл в сила съдебен акт /присъда №43/2010 г. по нохд №410/2010 г. на Апелативен съд София, с която е разгледан нейния граждански иск/, то застрахователят на гражданската му отговорност не може да бъде осъден да заплати обезщетение в по-висок размер. Отделно от това, следва да бъде посочено, че релевираните от касаторката допълнителни селективни критерии по чл. 280, ал. 1, т. 1, т. 2 и т. 3 ГПК не са обосновани надлежно, а само са формално изброени. Този пропуск се явява допълнително основание да бъде отказан достъп до проверка на въззивното решение по същество в обжалваната от касаторката част.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Десислава Добрева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

1. За доказателствата, с които може да се установява факта на уведомяване на длъжника за извършена цесия. 2. За задължението на съда да постанови решението си в съответствие с всички релевантни за спорното правоотношение факти, независимо дали са се осъществили преди или след предявяване на иска, но преди приключване на устните състезания по делото. 3. Относно начина, по който следва да бъде извършено уведомяването на длъжника за извършена цесия. 4. Основателността на възражението на ответника длъжник, че поради съобщена му цесия не дължи на ищеца предявено парично вземане, обусловена ли е от представяне на договора за цесия като доказателство по делото или съобщението по чл. 99, ал. 4 ЗЗД е достатъчно. Спрямо първите два въпроса се поддържа наличие на селективното основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, а спрямо останалите – че са от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

от значение за спора: за съотношението между изискванията на чл. 439, ал. 2 ГПК от една страна и разпоредбите на чл. 297 ГПК, вр. чл. 298, ал. 1 ГПК, когато искът по чл. 439 ГПК е предявен след влязло в сила решение на арбитражен съд за присъдени неустойки, в производството пред който не е направено възражение за нищожност на договорите, от които произтичат неустойките, когато такакава нищожност е прогласена в друг процес, по иска на трето лице - неучаствувало като страна в договорите и за значението на влязла в сила присъда, в която е признато за виновно лице, което е причинило вреди от престъпление по чл. 219, ал. 3 НК и присъдените суми за неустойки са част от размера на същите. Поддържа, че са налице основания по чл. 280, ал. 1, т. 1 и 3 ГПК за допускане на касационно обжалване. Представя решение от 05.05.2011г. по т. д.№368/2010г., І т. о. на ВКС относимо към приложението на чл. 407 ТЗ, решение от 29.02.2012г. по гр. д.№798/2011г., ІІ г. о. на ВКС, в което е прието, че присъдата е задължителна за гражданския съд относно вида и размера на определеното наказание за престъплението и решение от 27.09.2010г. по гр. д.01243/2009г., ІІІ г. о. на ВКС, в което се посочва, че присъдата на наказателния съд се ползува със сила на присъдено нещо за гражданския съд относно изчирпатено посочените в чл. 300 ГПК обстоятелства.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веска Райчева

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

не са разрешени в противоречие с цитираната практика на ВКС и не сочат на вероятна недопустимост на въззивното решение като обща предпоставка за допускане на обжалването – ТР №******г. ОСГТК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Решение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

Относно приложението на установения с чл. 52 ЗЗД принцип за справедливост и критериите за определяне размера на дължимото обезщетение за претърпени неимуществени вреди при предявен пряк иск от увредените лица срещу застрахователя на деликвента.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Баева

Решение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

Относно началния момент, от който тече погасителна давност по отношение на вземания за лихва-обезщетение за забава в плащането на вземане по суброгационния иск по чл.407 отм. от ТЗ и кой е приложимият давностен срок -общият по чл.110 ЗЗД или по-кратките срокове по чл.111 ЗЗД за проверка за съответствие на произнасянето в обжалваното решение със задължителната практика на ВКС: примерно-Р №116 от 25.10.2010 г. по т.д. №971/09 на ВКС, Първо т.о. Р №89 от 30.06.2010 г. по т.д. №985/2009 г. на Първо т.о. и други.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Балевски

1238 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право