Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 407 ал. 1 ТЗ

Пряк иск
Чл. 407. (отм., бр. 103 от 2005 г.) (1) Увреденият, спрямо който застрахованият е отговорен, има право да иска обезщетението пряко от застрахователя.

чл. 407 ал. 1 ТЗ

Пряк иск
Чл. 407. (отм., бр. 103 от 2005 г.) (1) Увреденият, спрямо който застрахованият е отговорен, има право да иска обезщетението пряко от застрахователя.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

дали възражението за съпричиняване е преклудирано, без да е било заявено в тази връзка оплакване във въззивната жалба; неоснователно е кредитирал само заключението на вещото лице К., подкрепящо тезата на ищеца, а не е кредитирал заключението на вещото лице Хрингов, което е в противоположен смисъл. В касационната жалба са развити подробни оплаквания и във връзка с размера на присъдените обезщетения за неимуществени вреди с твърдението, че същите са завишени и не съответстват на установените конкретни отношения между ищеца и всеки един от родителите му.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Камелия Ефремова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

за справедливия размер на обезщетението, независимо от определения в наказателното производство, но не въпроса за наличието на съпричиняване и конкретния му размер. С оглед това неправилно са събирани доказателства за установяване механизма на ПТП, като по тези въпроси има и влязла в сила присъда, задължителна за гражданския съд, съгласно чл. 300 ГПК. Оспорва и извода на въззивния съд, че вземането срещу делинквента, по влязлото в сила осъдително решение на наказателния съд, е удовлетворено по образуваното при ЧСИ М. Г. изпълнително дело, за което съдът следвало да допусне съдебно - счетоводна експертиза. Намира, че не са отчетени всички обстоятелства, установими от доказателствата, от значение за определяне размера на справедливото обезщетение, в разрез с критериите, въведени с ППВС №4/1986 г., конкретизирани с практика на ВКС, и с действащите застрахователните лимити към датата на вредата. Касаторът излага несъгласие с мотивите на съда, определящи съпричиняване в размер от 50 % на пострадалия, аргументирано на първо място със задължителното приложение на чл. 300 ГПК от гражданския съд, а на следващо място - с изслушаната по делото автотехническа експертиза, която оспорва като неправилно назначена. По изложените съображения моли решението да бъде допуснато до касационно обжалване, а исковете да бъдат уважени за разликата над 50 000 лева до пълния претендиран размер.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Допустимо ли е страните по предварителен договор за покупко-продажба на имот да предвидят, че купувачът няма да има право да претендира увеличената стойност на имота на основание чл. 70, ал. 3 ЗС, вр. чл. 72, ал. 1 ЗС, ако предварителният договор бъде развален по негова вина?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гълъбина Генчева

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

със следното съдържание: „Основният въпрос, който считам че е обуславящ изхода на спора, е относно задължението на съда по чл. 236, ал. 2 ГПК“. Същите поддържат, че съдът не е обсъдил наличието или липсата на съпричиняване, като от решението не се разбирало, дали съдът приема, че пострадалият е провокирал животното или не, дали е предприел и осъществил правилно и пълно лечение след инцидента. Поставеният въпрос няма правно значение за селектиране на касационната жалба. По приложението на чл. 51, ал. 2 ЗЗД, съдът се произнася при сезиране от съответната страна, но в случая възражение по реда на чл. 51, ал. 2 ЗЗД не е било въведено от ответниците в първоинстанционното производство. Тези констатации следват от данните, съдържащи се в делото - отговора на исковата молба, доклада по чл. 140 ГПК, по който не са направени възражения от ответниците и техните процесуални представители. Освен това от изложението на решаващите мотиви, отразено накратко по - горе е видно, че пред окръжния съд висящността на спора е било очертана от подадената само от ищеца жалба, по която правните въпроси не са засягали съпричиняването на вредоносния резултат. При тези обстоятелства се налага извод за ирелевантност на цитирания въпрос, произтичаща от несъобразяване на касаторите с предмета на обжалване и правните разрешения на въззивната инстанция, обусловили изхода на делото. Следователно не е налице общо основание, като липсата му е достатъчно съображение за недопускане на касационен контрол, без да се разглеждат допълнителните предпоставки – решение по гр. дело №850/2011 г. на състав на ІV г. о. / в този смисъл са разясненията в т. 1 ТР №1 от 19.02.2010 г. по т. дело №1/2009 г. на ОСГТК на ВКС/.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Симеон Чаначев

Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

От кой момент тече погасителна давност относно вземането за обезщетение за вреди от влошаване на здравословното състояние на увредения?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

относно дължимостта на обезщетението от страна на делинквента, а искът по чл. 55, ал. 1 ЗЗД-неоснователен. Този извод произтича пряко от представената задължителна съдебна практика в съответствие, с която са мотивите на обжалвания акт. Следователно не е налице основанието по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Любка Андонова

12317 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право