Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 399 ТЗ

Застрахователно обезщетение
Чл. 399. (отм., ДВ 103/2005) (1) При настъпване на застрахователното събитие застрахователят е длъжен да плати застрахователното обезщетение в уговорения срок. Срокът не може да бъде по-дълъг от петнадесет дни и започва да тече от деня, в който застрахованият е изпълнил задълженията си по чл. 389.
(2) Обезщетението трябва да бъде равно на размера на вредата към деня на настъпването на събитието.

чл. 399 ТЗ

Застрахователно обезщетение
Чл. 399. (отм., ДВ 103/2005) (1) При настъпване на застрахователното събитие застрахователят е длъжен да плати застрахователното обезщетение в уговорения срок. Срокът не може да бъде по-дълъг от петнадесет дни и започва да тече от деня, в който застрахованият е изпълнил задълженията си по чл. 389.
(2) Обезщетението трябва да бъде равно на размера на вредата към деня на настъпването на събитието.

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

от значение за изхода по конкретното дело е този, който е включен в предмета на спора, и е обусловил правната воля на съда, обективирана в решението му. ВКС няма правомощие да извежда правния въпрос от фактическите и правни доводи на касаторите, а може само да преформулира, уточни и конкретизира поставения от страната правен въпрос.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Кристияна Генковска

Решение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

Към кой момент следва да се преценява изтичането на погасителната давност за вземанията /сумите/, с които по реда на чл.116 ГПК /отм./ е допуснато увеличение на първоначално предявения иск?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

1. Когато предявеният иск е за парично обезщетение в определен размер и този размер е фиксиран в исковата молба, без обаче да е посочено, че искът се предявява частично, така предявеният иск прекъсва ли давността относно размера му, ако впоследствие, съобразно събраните доказателства по делото, се установи, че размерът на иска е с по-висока стойност; 2. Какъв е обективният и субективен критерий, по силата на който съдът следва да прецени, че при извършено увеличение на иска /само относно размера му/ в хода на производството това увеличение представлява: а/ процесуална възможност за ищеца да предяви нов допълнителен иск към първоначално предявения относно такава част на същото спорно право, която не е била предявена с първоначално предявения иск; или б/ когато в хода на делото се разкрива, че ищецът е допуснал грешка относно размера, когато е предявил иска, и с искането за увеличение поправя тази грешка; Разликата на така поставените два подвъпроса от какво значение е с оглед прекъсването на давността относно вземането, предявено с първоначалния иск и последващото увеличение; 3. Каква е била волята на ищеца при предявяване на първоначалния иск: а/ да го предяви като частичен /макар и това изрично да не е посочено в исковата молба/; или б/ да го предяви като пълен /относно целия размер на вземането/, без да е имал обективна и субективна представа относно пълния размер на претенцията поради липса на специални знания относно основанието на иска и съотношението между това основание и размера на иска.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК досежно приложението на чл. 19, ал. 1 и чл. 20, ал. 1 СК /отм./ по отношение на процесния лек автомобил и правото на получаване на пълния размер на застрахователното обезщетение на основание настъпило застрахователно събитие, като се твърди, че същият е разрешен в противоречие със съдебната практика на ВКС и е от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Таня Райковска

Определение №****/**.**.2011 по дело №****/2010

са включени в предмета на делото и разрешаването им е от съществено значение за формирането на решаващата воля на съда и за изхода на делото, като е приложил пет решения на ВКС, които според него били в подкрепа на изложението.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2010 по дело №****/2010

не отговарят на общото изискване на чл. 280, ал. 1 ГПК за допускане на касационно обжалване, изяснено в т. 1 ТР №1/19.02.2010 г. на ОСГТК на ВКС - да са обусловили решаващата правна воля на съда по спорния предмет на делото. Както изводите относно обема на вредите, които подлежат на обезщетяване от касатора в качеството му на застраховател по договора за комбинирана застраховка „Имущества, така и изводите за размера на обезщетението, което се дължи на застрахованото лице за репариране на произлезлите от наводнението на 05/06.08.2005 г. вреди, са формирани в резултат на анализ на конкретни клаузи в сключения между страните застрахователен договор и преценка на събраните по делото доказателства. Формулираните в изложението по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК „материалноправни въпроси”, касаещи пределите на застрахователната отговорност, по същността си съставляват оплаквания за неправилна преценка на доказателствата и за необоснованост на фактическите констатации на въззивния съд относно вредите, които следва да бъдат обезщетени от застрахователя, тяхното остойностяване /като напр. как следва да се изчисли стойността на разноските за ремонт и възстановяване на увредените от наводнението сгради - с включване на ДДС в цената на ремонтно-възстановителните работи или без включване на ДДС/ и размера на дължимото З. обезщетение. Евентуалните грешки при обсъждането на доказателствата и установяването на правнорелевантните факти са относими към основанията за касационно обжалване по чл. 281, т. 3 ГПК, значими за правилността на обжалваното решение. Според задължителните указания в т. 1 ТР №1/19.02.2010 г. на ОСГТК на ВКС, тези основания са различни от основанията по чл. 280, ал. 1, т. 1-т. 3 ГПК за допускане на касационно обжалване, не подлежат на проверка в производството по чл. 288 ГПК и по повод на същите не може да бъде допуснат касационен контрол.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2010

Относно субективно убеждение за собственост на една вещ наличието на застрахователен интерес при имуществените застраховки, положително разрешен от САС, е в противоречие с разрешението в цитирана практика на тричленни състави на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Радостина Караколева

Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2009

Има ли противоречие между “клауза 3” от ОУ - т. 6 към застрахователния договор между страните по делото от 3.08.01 г., която визира обема и съдържанието на рисковете, които са изключени от задължението за изплащане на обезщетение и чл. 390, ал. 1 ТЗ/отм./?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Марио Бобатинов

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право