Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 326 ал. 2 ТЗ

Определяне на цената
Чл. 326. […] (2) Ако цената не е определена и не е уговорено как ще бъде определена, се смята, че страните са се съгласили с цената, която обикновено се плаща по време на сключването на продажбата за същия вид стока при подобни обстоятелства.

чл. 326 ал. 2 ТЗ

Определяне на цената
Чл. 326. […] (2) Ако цената не е определена и не е уговорено как ще бъде определена, се смята, че страните са се съгласили с цената, която обикновено се плаща по време на сключването на продажбата за същия вид стока при подобни обстоятелства.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

Допустимо ли е със свидетелски показания да се установят спорни факти като времето и характера на извършена услуга, периода на извършването ѝ и съществуването на трайни търговски отношения между страните? (По искове, предявени против „Професионален футболен клуб – Локомотив Пловдив 1926“ АД, за заплащане на цена на предоставена услуга – подготвителен футболен лагер в хотелски комплекс)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Тотка Калчева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2021

не отговарят на общото изискване по чл. 280, ал. 1 ГПК във връзка с разясненията по т. 1 ТР №******г. на ВКС-ОСГТК да са обусловили правните изводи на въззивния съд. Решаващият правен извод на съда се основава на липсата на сключен окончателен договор за присъединяване, който да урежда и отношенията между страните по бъдещото прехвърляне на собствеността – чл. 137, ал. 3 ЗЕ, респ. на произтичащото от такъв договор задължение на ответника да изкупи собствеността върху съоръженията, за неизпълнението на каквото именно задължение се претендира процесното обезщетение. Така първият въпрос се отнася до неизпълнението на евентуално задължение на ответника да сключи договор за присъединяване, а не до релевантното в настоящия случай задължение за изкупуване на съоръженията. Вторият въпрос не е обсъждан от въззивния съд, доколкото се повдига едва с касационната жалба. Третият въпрос, в първата си част предпоставящ злоупотреба с господстващо положение в отношенията между търговци, е относим към евентуален спор по чл. 105 вр. чл. 21 ЗЗК, а във втората си част е от значение за евентуална претенция за обезщетение за ползването на съоръженията (чл. 137, ал. 2, изр. 2 ЗЕ), но не и към настоящия спор за обезщетение за неизпълнение на поето с договор задължение за изкупуване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Васил Христакиев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

в изложението на основанията за допускане на касационно обжалване са свързани с предмета на спора, но с тях касационният жалбоподател по същество оспорва правилността на решаващите изводи на въззивния съд относно липса на постигнато между страните съгласие за цените, по които изпълнителят претендира да бъдат остойностени изпълнените от него допълнителни СМР, а също оспорва и правилността на преценката, която въззивният съд е извършил по отношение на заключението на вещото лице. Те изразяват несъгласието на касационния жалбоподател с фактическите констатации на съда и обусловените от тях правни изводи и по същество съставляват оплакване за нарушение на съдопроизводствените правила от въззивния съд и за необоснованост на обжалваното решение. Съгласно разясненията по т. 1 на ТР №1 от 19.02.2010г. правният въпрос трябва да е значим за изхода на конкретното дело, за формиране на решаващата воля на съда, но не и за правилността на обжалваното решение, за възприемане на фактическата обстановка от въззивния съд или за обсъждане на събраните по делото доказателства. Правилността на фактическите и правни изводи на съда в резултат на извършената от него преценка на допуснатите и събрани в процеса доказателства, не може да се проверява във стадия по селекция на касационните жалби. Както последователно поддържа в практиката си ВКС обсъждането на събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност и поотделно и мотивиране на съображения за частичното им възприемане, е част от императивно възложената от законодателя правораздавателна функция на решаващия съд, правилността на която, съгласно чл. 290, ал. 2 ГПК, е предмет на осъществяваната ВКС касационна проверка при разглеждане на касационната жалба по същество.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

как следва да се определи размерът на възнаграждението за допълнително проектиране при прилагане на разпоредбата на чл. 326, ал. 2 ТЗ, когато между страните са сключвани и други анекси за преработка на проектите за същия обект – на база на цените по тези анекси или на база на Методиката за определяне на размера на възнагражденията за предоставяне на проектантски услуги в устройственото планиране и в инвестиционното проектиране („Методиката), приета Камарата на архитектите.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Васил Христакиев

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2019

Има ли ограничение правото на носител на авторско право върху аудиовизуално произведение по чл. 62, ал. 1 ЗАПСП, да развали сключен с продуцент договор за създаване и използване на аудиовизуално произведение, поради неизпълнение на последния и доколко общите правила на чл. 87 ЗЗД – чл. 88 ЗЗД се прилагат аналогично, независимо от спецификата на договорите, вкл. предвиденото в чл. 63, ал. 3 ЗАПСП вр. с чл. 63, ал. 1 ЗАПСП?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

с разрешението на въззивния съд в противоречие с константната практика на ВКС, изразена в решение №247/27.2.2015 г. по т. д. 2952/2013 г, ТК, 1 ТО, решение №7 от 4.2.2014 г. по т. д. 59/2013 г., ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Галина Иванова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

са разрешени от въззивния съд в противоречие с практиката на ВКС, обективирана в решение №59 от 10.09.2010г. по т. д.№511/2009г., ІІ т. о.; решение №247/27.02.2015г. по т. д.№2952/2013г., І т. о.; решение №7 по т. д.№59/2013г., ІІ т. о.- основание за допускане до касационен контрол по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК. Поддържа и наличие на основанието на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК- въпросите са от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

12312 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право