Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 306 ал. 5 ТЗ

Непреодолима сила
Чл. 306. […] (5) Ако непреодолимата сила трае толкова, че кредиторът вече няма интерес от изпълнението, той има право да прекрати договора. Това право има и длъжникът.

чл. 306 ал. 5 ТЗ

Непреодолима сила
Чл. 306. […] (5) Ако непреодолимата сила трае толкова, че кредиторът вече няма интерес от изпълнението, той има право да прекрати договора. Това право има и длъжникът.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

не отразява доводите, твърденията и възраженията, които въззивният съд е обсъдил, както и не е обоснован соченият допълнителен критерии по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, нито е налице очевидна неправилност на обжалваното решение. Излага и съображения за неоснователност на касационната жалба.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Баева

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

как следва да се изчислява началния момент на давностния срок за вземането за неустойка за забава, когато е уговорено, че същата се дължи за всеки просрочен ден. Обсъдено е, че в конкретния спор вземането за неустойка следва да се счита погасено по давност за период по-голям от 3 години преди датата на предявяване на иска, каквото е правилото за погасяване на всички периодични вземания - исковата молба е предявена на 07.05.2020г. поради което претендираното вземане е погасено по давност за периода преди 07.05.2017г. Изчислено е, че периодът, за който вземането не е погасено по давност - от 07.05.2017г. до 19.10.2017г., обхваща 165 дни, за всеки от които се следва да се начисли неустойка в размер на 2000 лв., съответно дължимата сума за процесния период се равнява на 330 000 лв. Предвид цената на частичния иск - сумата 25 000 лв. от общо вземане в размер на 50 000 лв., претенцията е счетена за основателна в пълния заявен размер.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ирина Петрова

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Противозаконното отнемане /кражбата/ на вещта по договор за финансов лизинг обхваща ли се от разпоредбата на чл.343 ТЗ?
Противозаконното отнемане /кражбата/ на лизинговата вещ представлява ли основание по чл.89 ЗЗД за разваляне на договор за финансов лизинг по право?
Приложението на чл.20 ЗЗД при тълкуване на клаузи от общите условия към договор.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

1. С каква давност се погасява правото на кредитора да прекрати договора, когато вече няма интерес от изпълнение, на основание чл. 306, ал. 5 ТЗ. 2. Може ли давността по чл. 87, ал. 5 ЗЗД да бъде прекъсната с изпращане на писмо до кредитора, в което се твърди наличие на пречки с временен характер, които препятстват изпълнението. Поддържа се, че въпросите са от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото, като се твърди, че в противоречие със задължителна практика на ВКС, въззивният съд е приел, че нотариална покана №12606е връчена по надлежен начин на ответника, въпреки, че това не е така, а и поканата не съдържа предоставяне на допълнителен срок аз изпълнение и изрично предупреждение, че след изтичане на дадения срок договорът ще се счита за развален.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

„/1/ С каква давност се погасява правото на кредитора да прекрати договора, когато вече няма интерес от изпълнение, на основание чл. 306, ал. 5 ТЗ? и /2/ Може ли давността по чл. 87, ал. 5 ЗЗД, да бъде прекъсната с изпращане на писмо до кредитора, в което се твърди наличие на пречки с временен характер, които препятстват изпълнението?”

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

за действието на обективните причини по см. на чл. 306, ал. 5 ТЗ, довели до спиране изпълнението на договора и удължаването на крайния срок, е фактически, а не правен. Поддържа се, че вторият въпрос, касаещ прекъсване на давността по чл. 87, ал. 5 ЗЗД, не е от значение за конкретния спор. Претендира се недопускането на въззивното решение до касационно обжалване с присъждане на разноски за касационната инстанция.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Евгений Стайков

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

е мотивирано, с това, че едно от възраженията срещу иска, направено от ответника едва във въззивната жалба е в исковата молба не се оспорва фактът, че дружеството е било в невъзможност да обслужва процесните автобусни линии за продължителен период от време; Варненският АС разгледал това възражение, като неоснователно приел, че „ищецът близо два месеца е бил в пълна невъзможност да изпълнява процесния договор, което се равнява на пълно неизпълнение, поради което договорът е развален по право на основание чл. 89, ал. 1 ЗЗД”; 2/Следва ли въззивният съд да разглежда възражения по правилността на решението, които не са направени във въззивната жалба и при условие че не е подаден отговор на исковата молба с позоваване на ТР№1/2013г. и други решения по чл. 290 ГПК, постановени преди приемане на Тълкувателното решение, с които е прието, че възражения и оплаквания относно правилността на решението, непосочени във въззивната жалба не следва да се обсъждат от въззивния съд. Поддържа се, че възражението за разваляне на договора по право-по реда на чл. 89, изр. 1 ЗЗД не е направено от ответника в отговора на исковата молба и в жалбата; 3/ Може ли съдът да основе решението си само на избрани от него обстоятелства без да съобрази събраните по делото доказателства и без да изложи съображения защо ги отхвърля като недостоверни.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ирина Петрова

Решение №****/**.**.2014 по дело №****/2012

Относно отношение развалянето на договора за изработка приложение намират правилата на чл. 87 ЗЗД, като приемането и одобряването на работата изключват правото на възложителя да развали договора поради неизпълнение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Марков

Определение №****/**.**.2009 по дело №****/2009

по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК е този въпрос, който е от значение за решаване на възникналия между страните спор и от който зависи изходът на делото. Той следва да е обусловил решаващите изводи на въззивния съд и е винаги специфичен по делото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право