Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 293 ал. 1 ТЗ

Форма
Чл. 293. (1) За действителността на търговската сделка е необходима писмена или друга форма само в случаите, предвидени в закон.

чл. 293 ал. 1 ТЗ

Форма
Чл. 293. (1) За действителността на търговската сделка е необходима писмена или друга форма само в случаите, предвидени в закон.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Длъжен ли е въззивният съд да допусне доказателства относно новоузнати факти от значение за спора?
Длъжен ли е въззивният съд да обсъди всички относими и допустими доказателства в съвкупност, както и доводи и възражения на страните?
(По осъдителен иск на основание чл. 79 ЗЗД)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

„1. Счита ли се търговската фактура за правопораждащ юридически факт /вместо договор – писмен или устен/, от който факт да произтичат съответни права и задължения за двете страни?; 2. Наличието на издадени търговски фактури достатъчно ли е да се докаже „качествено“ и „навреме изпълнение на задължение по смисъла на ЗЗД от страна на издалия фактурите?“. Въпросите са въведени от касатора с твърдение, че са от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мадлена Желева

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

трябва да е от значение за изхода по конкретното делото, за формиране решаващата воля на съда. Касационният съд, упражнявайки правомощията си за дискреция на касационните жалби, трябва да се произнесе, дали соченият от касатора правен въпрос от значение за изхода по конкретното дело е обусловил правните изводи на съда по предмета на спора. Липсата на формулиран, обуславящ изхода на спора въпрос само по себе си е достатъчно основание за недопускане на касационно обжалване, без да се разглеждат сочените допълнителни основания за това, както изрично приема ОСГТК на ВКС в цитираното по-горе ТР.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Балевски

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

„Налице е прекратяване на договора за наем по взаимно съгласие единствено ако от действията и волеизявленията на страните може да се формира недвусмислен извод за такова съгласие, като аргумент по обратното тълкуване не би могло да бъде налице постигане на взаимно съгласие между страните за прекратяване на договора за наем ако някоя от страните изрично се е противопоставила срещу това, както изрично е направил „К. К.” в писма номера 93-00-103/07 от 18.08.2009г. и 93-00-103/2007г. от 25.09.2009г.”. Същевременно в изложението се сочи, че въззивният състав се е произнесъл в противоречие с решение №81/7.07.2009г. по т. д.№761/2008г., ВКС, І т. о. по въпроса: „Съдът при своята дейност на тълкуване на действителната воля на страните е необходимо да се съобрази с изрично изявената от тях воля и извършените от тях действия, без да посочва някаква предполагаема тяхна воля, като по този начин е подменил нейното съдържание.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Евгений Стайков

Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2015

Относно атакуваното в настоящето пр-во решение на Варненския апелативен съд. Съгласно чл. 177, ал. 1 АПК решението има сила за страните по делото, но ако с него оспореният адм. акт бъде отменен или изменен, решението на административния съд има действие по отношение на всички (erga omnes).

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Марков

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

от съществено значение за решаването на делото. Сочи се, че незаконосъобразно съдилищата приели въз основа на показания на свидетел, че между наследодателя на касаторите и неговия съсобственик от една страна, и ответното дружество от друга, имало сключен договор за заем за послужване, който бил валиден, тъй като съгласно чл. 293, ал. 1 ТЗ за действителността на търговската сделка е необходима писмена форма, която се смята за спазена, ако изявлението е записано по технически начин, даващ възможност да бъде възпроизведено (ал. 4). Тъй като копието от протокол от общото събрание на съдружниците от 25.09.2002 г. е изключено като доказателство, и това е единственият писмен документ, който би могъл да замести писмената форма, неправилно е прието от съда, че ползването на процесния имот се извършва въз основа на валиден договор за заем за послужване. При тези твърдения се поддържа, че липсата на писмен договор прави незаконосъобразен извода на съда за наличие на валиден договор. Заявява се, че не е ясно разграничена волята на всеки от съдружниците и в кой момент в какво качество действат – прието е от съда, че волята като физически лица за всеки от съдружниците е заявена и като заемодатели и като заематели, поради което неправилно се приемало от съда, че изявлението на касаторите като наследници на един от съдружниците неправилно се отправяло до физическите лица – другият съдружник и съпругата му, а не срещу дружеството. Същевременно се твърди, че пред първата инстанция въпросът за нищожността на волеизявлението на касаторите поради отсъствие на законоустановената форма не бил повдиган от страните, нито били събирани доказателства в тази насока, като страната не можела да се позовава на нищожността, ако от поведението й не можело да се заключи, че не е оспорвала действителността на изявлението, а пък съдът не можел да се произнася по нищожността служебно, без този въпрос да бъде повдигнат от страните по спора, въз основа на което се изтъква, че ответникът е получил волеизявлението на касаторите при срещата пред нотариус, не е оспорил неговата действителност в хода на процеса, поради което изводът, че не е налице волеизявление на касаторите, получено от ответника – единствен управител на дружеството, за прекратяване на ползването на процесния имот, е посочен като незаконосъобразен. В изложението на основанията за допускане на касационното обжалване се посочват изводи на въззивния съд, които според касаторите противоречат на практиката на ВКС, но се поддържа, и че повдигнатите въпроси са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, и се иска допускането на касационното обжалване по всички основания на чл. 280, ал. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2015

относно доказателственото значение на неподписана от купувача фактура, която не е осчетоводена, не е отразена в дневниците за покупки и в справките-декларации по ЗДДС и не е ползван данъчен кредит по нея, за възникването на правоотношение по договор за търговска продажба, респ. на задължението за плащане на цената по тази фактура.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

Първият фактически състав на чл. 55, ал. 1 ЗЗД изисква предаване, съответно получаване, на нещо при начална липса на основание, допускайки в тази връзка и възможността „предаването да е станало и без наличието на някакво правоотношение”. Докато само в случай, когато не са налице елементите на някой от трите фактически състава на чл. 55, ал. 1 ЗЗД и въобще липсва друга възможност за правна защита, а е увеличено без основание имуществото на едно лице за сметка на имуществото на друго лице, обеднелият разполага с иска по чл. 59 ЗЗД. Изрично втората алинея на тази законова разпоредба предвижда, че това право /да се води иск по чл. 59 ЗЗД/ възниква, когато няма друг иск, с който обеднелият може да се защити.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Марков

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

Как следва да процедира съдът, и в частност как да съобразява (или не) писмени доказателства, приложени към исковата молба и приети по делото, които са оспорени от ответната страна след изтичане на преклузивния срок по чл.367, ал.1 ГПК? Може ли въззивният съд да се произнася по основания за неправилност на обжалваното решение, извън посочените във въззивната жалба, извън случаите, когато прилага материалния закон, определяйки сам точната правна квалификация на предявените искове и на насрещните права и възраженията на страните?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Тотка Калчева

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право