Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 240 ал. 2 ТЗ

Отговорност
Чл. 240. […] (2) Членовете на съветите отговарят солидарно за вредите, които са причинили виновно на дружеството.

чл. 240 ал. 2 ТЗ

Отговорност
Чл. 240. […] (2) Членовете на съветите отговарят солидарно за вредите, които са причинили виновно на дружеството.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Очевидна неправилност, изразяваща се в противоречие със закона на изводите на съда за липса на правен интерес от предявения конститутивен иск по чл. 74 ТЗ, с оглед естеството и съдържанието на самите решения на общото събрание на акционерите.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Балевски

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

да е налице неправилна (създадена поради неточно тълкуване) съдебна практика, която следва да бъде изоставена. Не се поддържа също да са настъпили изменения в правната уредба или обществените условия, които да налагат осъвременяване на съществуваща практика. Не се твърди и липса на практика (което се свързва с третата форма на основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК), нито се обосновава наличие и на останалите елементи на тази форма – да е налице непълнота, неяснота или противоречивост на правната уредба, която именно да налага създаването на съдебна практика.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Васил Христакиев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

по оспореното първоначално заключение и може ли въззивният съд да основе решението си на повторна експертиза, в писмените отговори на която, вкл. и в обясненията на вещото лице, не се дават отговори на поставени от страната въпроси по първоначалната експертиза за установяване на релевантни за спора обстоятелства?;

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ивайло Младенов

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

за задължението на въззивния съд да направи своите фактически и правни изводи, като обсъди в тяхната съвкупност всички допустими и относими доказателства, възражения и доводи на страните, като съобрази твърденията в исковата молба, направените възражения в отговора и оплакванията във въззивната жалба. Посочени са ТР №1/04.2001г. на ОСГК на ВКС, ТР №1/2013 г. на ОСГТК на ВКС и решения на състави на ВКС. Конкретни необсъдени доводи и възражения са посочени в касационната жалба, а това са: възражението за липсата на доказателства, че ответникът е освободен от отговорност и че Д. не е информирал съвета на директорите за сключените договори; не са обсъдени експертните заключения; не са коментирани доводите за отклоняване на договорите от пазарните условия съгласно чл. 240б ТЗ и оплакването във въззивната жалба за нарушено право на защита в първоинстанционното производство поради недопускане на доказателствено искане и превратно отразяване на показанията на свидетелката А..

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Тотка Калчева

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Длъжен ли е въззивният съд да обсъди в мотивите на решението си всички доводи, твърдения и възражения на въззивника във въззивната жалба, както и да обсъди всички събрани по делото доказателства в тяхната съвкупност при постановяване на въззивното решение?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Евгений Стайков

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

Кой причинява вредата и следва да заплати обезщетение за забава по чл. 86 ЗЗД - вреди от невъзможност за ползване на парични средства в хипотезата на плащане от възложителя на изпълнителя по договор, който не е изпълнен от изпълнителя /за периода от плащането до връщането на средствата/ - изпълнителят, който е получил сумите, или физическото лице, представляващо възложителя, наредило плащанията?
Кой е надлежен ответник при претенция от възложителя по договор за заплащане обезщетение за забава по чл. 86 ЗЗД - причинена вреда от неправомерно задържани парични суми в хипотезата на неизпълнен договор от изпълнителя - този, който е получил сумите, без да е изпълнил договора или физическото лице, представляващо възложителя, което е наредило плащанията в полза на изпълнителя по договора?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Евгений Стайков

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

не е налице общото основание по чл. 280, ал. 1 ГПК за допускане на решението до касация. На първо място, противно на твърденията на касатора, във връзка с които е поставен въпрос №1, решаващият състав изрично е приел в решението си, че разпоредбата на чл. 57, ал. 3 ЗБН регламентира именно специална имуществена отговорност за вреди на изчерпателно определени от законодателя лица, която произтича от заеманата от тях длъжност администратор. Фактът, че едновременно с това съдът е посочил, че тази отговорност е аналогична на уредената в разпоредбите на чл. 145 и чл. 240а ал. 2 ТЗ, не означава, че при разрешаването на спора е разгледан друг фактически състав, различен от този на чл. 57, ал. 3 ЗБН, нито че е дадена друга правна квалификация на претенциите, различна от тази по чл. 57, ал. 3 ЗБН. Отговор на втори и трети въпрос, така както са поставени, може да бъде даден само след извършване на преценка на конкретния доказателствен материал по делото, а от там и на направените фактически и правни изводи от въззивния съд, поради което въпросите са относими към правилността на акта, която обаче не е предмет на разглеждане в настоящата селективна фаза на касационното производство, поради което въпросите не могат да обусловят допускането на решението до касационен контрол.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Костадинка Недкова

1235 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право