Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 226 ТЗ

Представители
Чл. 226. Всеки акционер има право да упълномощи писмено лице, което да го представлява в общото събрание.

чл. 226 ТЗ

Представители
Чл. 226. Всеки акционер има право да упълномощи писмено лице, което да го представлява в общото събрание.

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2019

Има ли право съпритежателят на идеални части от акции да участва самостоятелно на общо събрание на акционерите без необходимост от упълномощаване заедно с останалите съпритежатели на тези акции на общ пълномощник по реда на чл. 177 ТЗ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Десислава Добрева

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

на материалното и процесуално право: „Влияе ли пряко (косвено) ограничението на императивната разпоредба на чл. 187в, ал. 3 ТЗ, във вр. с чл. 247а ТЗ, на решението по чл. 246, ал. 4 ТЗ за издаване на привилегировани акции по чл. 187в ТЗ?“ ; 2. „Налице ли е нарушение на императивната разпоредба на чл. 187в, ал. 3 ТЗ, ако със средства на фонд „Резервен“ се увеличи капитала на акционерно дружество чрез издаване на акции с привилегия за обратно изкупуване при условие, че така издадените акции могат да се изкупят обратно със средства от фонд „Резервен“ съгласно разпоредбата на чл. 187в, ал. 3 ТЗ и не представлява ли това увеличение на капитала заобикаляне на закона?“; 3. „Възможно ли е със средства на фонд „Резервен“ да се увеличи капиталът на дружеството по чл. 246, ал. 4 ТЗ чрез издаване на акции с привилегия за обратно изкупуване по чл. 187в ТЗ при императивното изискване на чл. 187в, ал. 3 ТЗ обратното изкупуване да се извършва със суми по чл. 247а, ал. 3 ТЗ?“ 4. „Прилага ли се разпоредбата на чл. 187б ТЗ при обратно изкупуване на привилегировани акции, издадени по чл. 187в ТЗ и кой е органът, който взема решение за обратното изкупуване на акции по чл. 187в ТЗ?“; 5. „Кога най-късно следва да има прието конкретно предложение за решение по точка от дневния ред на ОСА съгласно императивната разпоредба на чл. 223, ал. 4, т. 5 ТЗ?“ 6. „Възможно ли е конкретно предложение за решение по точка от дневния ред на ОСА съгласно чл. 223, ал. 4, т. 5 ТЗ да се приеме от СД на дружеството след приемане на решение за свикване на ОСА и приемане текста на поканата за ОСА?“; 7. „Нарушена ли е императивната разпоредба на чл. 223, ал. 4, т. 5 ТЗ, ако след решението на СД за свикване на ОСА и одобряване на поканата за ОСА е прието предложение за решение по точката от дневния ред?“; 8. „Нарушена ли е императивната разпоредба на чл. 181, ал. 3, изр. 2 ТЗ, ако уставът на дружеството предвижда различна цена за обратно изкупуване на акции, издадени по чл. 187в ТЗ?“ и 9. „Приложима ли е разпоредбата на чл. 187б ТЗ при определяне на цената при обратно изкупуване на акции, издадени по чл. 187в ТЗ?“.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Алексиева

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2017

Допустимо ли е да се въвеждат за първи път нови нарушения като основания за отмяна на решения на Общото събрание на дружеството след изтичането на преклузивния срок по чл. 74, ал. 2 ТЗ за предявяване на конститутивния иск?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Чорбаджиева

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

1. Кои са минимално необходимите индивидуализиращи данни за дадено физическо лице, които еднозначно да го идентифицират, респ. достатъчно ли е посочването само на три имена, за да бъде едно физическо лице еднозначно индивидуализирано в качеството му на пълномощник; 2. Съставляват ли безналичните акции самостоятелен вид акции, различен от поименните акции. При противоречие между вида акции, както същите са посочени като част от задължителното съдържание на Устава и фактическото положение, кое от двете – Уставът или фактическото положение са меродавни при определяне вида акции и оттам начина на идентификация на притежателите им; 3. При противоречие между разпоредбата на чл. 226 ТЗ, предвиждаща, че пълномощното за представителство на акционер в общото събрание на акционерно дружество следва да бъда писмено и разпоредба в Устава, предвиждаща изискване за „изрично писмено пълномощно”, коя от разпоредбите има приоритет. Какво следва да бъде съдържанието на пълномощно за представителство на акционер в ОСА, нерегулирано от специален закон, за да отговаря на изискването за изричност и 4. Допустимо ли е съдът да обсъжда и да се произнася по непредявено от ответника възражение и по въпрос, който не е бил спорен между страните. По първия въпрос се поддържа допълнителното основание по т. 2 на чл. 280, ал. 1 ГПК, алтернативно т. 3; по втория и четвъртия въпроси – т. 1 на чл. 280, ал. 1 ГПК, а по третия въпрос – т. 3 или т. 1 на чл. 280, ал. 1 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Татяна Върбанова

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

по делото е за размера на присъденото на ищцата обезщетение за неимуществени вреди. САС е приел за доказано съществуването на застрахователно правоотношение по договор за застраховка „ Гражданска отговорност” между ЗД [фирма] на МПС „Мазда, с регистрационен номер С. АК, както е механизмът на увреждането на ищцата при ПТП на 28.06.2011г. по вина на М. А. В., водач на МПС. САС е определил размера на обезщетението за причинените на ищцата морални вреди на 30 000лв.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мариана Костова

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

по неправилното прилагане на чл. 52 ЗЗД с присъждане на обезщетения, които са по-малки или няколко кратно превишават съдебната практика, не е отчетено доказаното съпричиняване от страна на пострадалата следствие на което е направил неправилен и необоснован извод, че търпените от ищците вреди трябва да се репарират със сумата от 54 000 лв. за всеки един от тях. Касаторът обоснована критерия по т. 3 на чл. 280, ал. 1 ГПК с липсата на актуална съдебна практика във връзка с приложението на чл. 52 ЗЗД относно критериите за определяне на обезщетения за търпени неимуществени вреди от непозволено увреждане при случаи със сходни обстоятелства.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мариана Костова

Решение №****/**.**.2011 по дело №****/2011

За лимита на отговорността на застрахователя по задължителна застраховка срещу риск „гражданска отговорност” при обезщетяване на вреди на повече от едно лице, когато същите са причинени от общата композиция на товарен автомобил и полуремарке, всяко от които е застраховано по задължителна застраховка срещу риск „гражданска отговорност?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Балевски

Определение №****/**.**.2011 по дело №****/2010

от съдилищата. Представените с касационната жалба решения на първоинстанционни съдилища не могат да се преценяват, тъй като липсват данни за влизането им в сила. От друга страна, доколкото е съществувала противоречива съдебна практика по посочения правен въпрос, тя следва да се счете за преодоляна с постановените по новия съдопроизводствен ред решения на ВКС, Търговска колегия, второ отделение: Р.№97 от 06.07.2009 г. по т. д.№745/2008 г., Р.№6/28.01.2010 г. по т. д.№705/2009 г., Р. №72 от 30.04.2009 г. по т. д.№475/2008 г., Р. №175/28.10.2010 г. по т. д.№54/2010 г., Р. №200/22.11.2010 г. по т. д.№84/2010 г. и др. Даденото от въззивния съд разрешение по този правен въпрос, с което е потвърдено и становището на първата инстанция, напълно съответства на цитираната задължителна практика на ВКС, която е публикувана и в правно-информационните системи. Това обуславя и неоснователността на искането за допускане на касационно разглеждане на делото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Татяна Върбанова

Определение №****/**.**.2011 по дело №****/2010

са важни, но както и да бъдат решени, това не се отразява на изхода на делото, тъй като ищецът не поддържа негов пълномощник да се е явил за регистрация за участие в ОС и да не е бил допуснат поради липса на нотариална заверка на подписа на пълномощното, следователно не е нарушено правото му на участие в ОС, проведено на 16.VІ.2009 г. с обявяване в поканата по изложения начин на изискването за формата на пълномощното за представителство в ОС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Ковачева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право