Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 221 т. 4 ТЗ

Компетентност
Чл. 221. Общото събрание: […]
4. избира и освобождава членовете на съвета на директорите, съответно на надзорния съвет;

чл. 221 т. 4 ТЗ

Компетентност
Чл. 221. Общото събрание: […]
4. избира и освобождава членовете на съвета на директорите, съответно на надзорния съвет;

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

дали възникналото от решението на ОСА от 2015 г. мандатно правоотношение има възмезден или безвъзмезден характер и дали решението на ОСА от 2007 г., с което е определено възнаграждение на членовете на СД, има действие по отношение на ищеца.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

от компетентността на Общото събрание в едноличното АД се решават от едноличния собственик на капитала – в случая Държавата, представлявана от упражняващия правата й в дружеството - Министерство на земеделието, храните и горите. Съгласно приетото в ТР №1/ 06.12.2002 г. по тълк. дело №1/2002 г., решения на Общото събрание, взети в противоречие с императивни разпоредби на закона и устава, са незаконосъобразни и отменяеми, но не нищожни. Наведените от ищцата доводи за пороци на решението на едноличния собственик на капитала са доводи за материална незаконосъобразност, а не за нищожност, каквато, със същото ТР, е приета в хипотези на невзето решение или взето в разрив с компетентността на ОС или други органи на дружеството, както и в изрично посочени от закона хипотези / чл. 75, ал. 2 вр. с ал. 1, чл. 197, ал. 3, предл. второ и чл. 216 ТЗ /. Съдът е изложил съображения, че мандатното правоотношение на ищцата с „Напоителни системи„ ЕАД възниква по силата на решението на едноличния собственик на капитала - Държавата, чрез упражняващия правата му орган, а не от сключения договор за управление, съответно съществува до оттеглянето му с решението на същия. Вписването в ТР се осъществява въз основа на актовете на едноличния собственик на капитала, а не въз основа на договора за управление или на акта за неговото прекратяване – последното е последица от оттеглянето на мандата. Поради това, съществуването на договор за управление е ирелевантно по отношение качеството й на изпълнителен член на СД, а оттам – и за регистърното производство по нейното заличаване по партидата на дружеството в ТР. Съдът се е позовал на съдебна практика / решение по т. д.№46/2012 г. на ІІ т. о. ВКС /, според която овластяването на член на орган на ТД може да бъде оттеглено от едноличния собственик на капитала по всяко време, без да е поставено в зависимост от предварителни условия, вкл. виновно неизпълнение на вменени на същия задължения или нарушаване на забрани. Предвид специалната разпоредба на чл. 24, ал. 1 ЗПП, обективната липса на обстоятелства, удовлетворяващи предвидените в разпоредбата основания за предсрочно прекратяване на мандатното правоотношение, биха обусловили интерес единствено от осъдителен иск за обезщетяване на претърпени вреди и пропуснати ползи от неоснователното прекратяване, без да се засяга валидността на решението на принципала за оттегляне на овластяването. Недопустимо е искането за отмяна решенията на принципала, тъй като по същество се цели последица на конститутивен иск, с правно основание чл. 74 ТЗ, какъвто не е предвиден по отношение решенията на едноличния собственик на капитала, а конститутивните искове са numerus clausus. Изводът за липса на правен интерес от исковете по чл. 29, ал. 1 ЗТРРЮЛНЦ се основава на същите съображения – конкретно атакуваните вписвания са с декларативно действие и съобразно чл. 231, т. 4 ТЗ са от значение за противопоставимост на правните им последици на трети, спрямо дружеството и съдружниците му, респ. акционерите, лица.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право