Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 22 ТЗ

Правомощия на прокуриста
Чл. 22. (1) Прокуристът има право да извършва всички действия и сделки, които са свързани с упражняване на търговското занятие, да представлява търговеца, да упълномощава други лица за извършване на определени действия. Той не може да упълномощава другиго със своите права по закон.
(2) Прокуристът няма право да отчуждава и да обременява с тежести недвижими имоти на търговеца освен ако е специално упълномощен. Упълномощаването може да бъде ограничено само за дейността на отделен клон. Други ограничения нямат действие по отношение на трети лица.

чл. 22 ТЗ

Правомощия на прокуриста
Чл. 22. (1) Прокуристът има право да извършва всички действия и сделки, които са свързани с упражняване на търговското занятие, да представлява търговеца, да упълномощава други лица за извършване на определени действия. Той не може да упълномощава другиго със своите права по закон.
(2) Прокуристът няма право да отчуждава и да обременява с тежести недвижими имоти на търговеца освен ако е специално упълномощен. Упълномощаването може да бъде ограничено само за дейността на отделен клон. Други ограничения нямат действие по отношение на трети лица.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

дали със заличаването на прокуриста отпада и процесуалната представителна власт на упълномощения от него адвокат за осъществяване на процесуалното представителство на „Крамекс“АД по делото и при отрицателен отговор на този въпрос - дали е налице валидно оттегляне на неговото упълномощаване от единствения член на управителния съвет, останал след редукция на персоналния му състав, на който не са възложени функциите на изпълнителен член с решение на същия орган.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ивайло Младенов

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Какви сделки и действия следва да се определят като извършени в кръга на обичайната дейност на търговеца, на базата на какви критерии следва да се преценява дали определена сделка или действие попадат в категорията на такива, извършени в обхвата на обичайната дейност на търговеца според израза в текста на чл. 646, ал. 5 ТЗ?
В кръга на обичайната дейност на длъжника ли са действията и сделките които обслужват основната му дейност и са свързани с нея, в това число договори за заеми, средствата по които са изразходвани за обслужване на основната дейност на дружеството?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Марков

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

/№******глед на законовата презумпция по чл. 8, ал. 2 КТ, е разрешен от въззивния съд в противоречие с ТР №******г., т. 2 ОСГТК. По въпроса/№******ган на управление не е предвиден в устава на търговското дружество и валидни ли са действията на прокуриста в случая, след като не са потвърдени писмено от новия съвет на директорите/СД/? - въззивното решение противоречи на цитираната практика на ВКС. Според тази практика договорът, сключен от лице без представителна власт, следва да бъде потвърден с писмено волеизявление, ако за сключването му е предвидена писмена форма за действителност – р. по т. д. №908/2012 г. на ВКС, от лицата, които имат представителна власт за юридическото лице – р. по гр. д. №1777/78 г. на ВС, първо г. о. Въпросът/№3/: документ, изходящ от името на представителя / изп. директор/ на търг. дружество, но подписан от прокуриста, поражда ли правно действие? - е решен в противоречие с р. по гр. д. №282/06 г. на ВКС, второ г. о. По въпроса/№4/: допустимо ли е издаване на заповед / за уволнение/ поради съкращаване на щата, без да има утвърдена нова щатна таблица и за бъдещо съкращаване на щата, въззивното решение противоречи на р. по гр. д. №108/2013 г. на ВКС, според което потестативното право на работодателя да прекрати тр. договор с едностранно волеизявление възниква след вземане на решение за съкращаване на щатната бройка. По въпросите/№5/ налице ли е реално / а не фиктивно/ съкращаване на щата и възниква ли за работодателя задължение за подбор?- въззивното решение противоречи на ТР №3/2012 г. и на цитираните решения на ВКС. По въпроса /№6/за задължението на съда да обсъди възраженията на ищеца във въззивната жалба, касаещи предмета на спора- неспазени изисквания на устава и договора за управление/за прокура/ относно приемане на структурни промени и ново щатно разписание, фиктивност на съкращението – нова по наименование, но със същия характер работа, липса на утвърдена длъжностна характеристика - въззивното решение противоречи на ППВС№7/65 г., ППВС №1/85 г. и цитраните решения на ВКС по чл. 290 ГПК. Част от поставените въпроси са уточнени и конкретизирани от ВКС, за яснота и привързване с предмета на спора, според указаното в ТР №1/19.02.10 г. Въпросите са поставени и основанията по чл. 280, ал. 1, т. 1 и 2 ГПК са обосновани в касационната жалба и затова ВКС приема, че тя е с характер на изложение по чл. 284 ГПК, а т. нар. „изложение съдържа обосновка на касационните основания – недопустимост и неправилност на въззивното решение, и има характер на касационна жалба. Основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК е само посочено от касатора, без да е обосновано откъм специфичните му допълнителни предпоставки, разяснени в ТР №1/2010 г.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право