Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 22 ал. 1 ТЗ

Правомощия на прокуриста
Чл. 22. (1) Прокуристът има право да извършва всички действия и сделки, които са свързани с упражняване на търговското занятие, да представлява търговеца, да упълномощава други лица за извършване на определени действия. Той не може да упълномощава другиго със своите права по закон.

чл. 22 ал. 1 ТЗ

Правомощия на прокуриста
Чл. 22. (1) Прокуристът има право да извършва всички действия и сделки, които са свързани с упражняване на търговското занятие, да представлява търговеца, да упълномощава други лица за извършване на определени действия. Той не може да упълномощава другиго със своите права по закон.

Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

Глава ХХV в ГПК от 2007 г. урежда бързото производство, предвидено за изрично изброени искове. Процесуалните правила в приложимия им вид не дават възможност на ищеца да прецени дали да поиска от съда да разгледа иска му, включен в предметния обхват на чл. 310, ал. 1 ГПК, като бързо производство или по реда на общия исков процес. Предвид характера на правоотношенията, засегнати от споровете, определени за разглеждане като бързо производство, законодателно са осигурени условия за експедитивното разрешаване на спора – при стриктно определени срокове за произнасяне на съда в подготвителния етап на делото с цел разглеждането на делото в едно публично заседание и срочното постановяване на съдебното решение. Ако експедитивното разрешаване на изброените спорове при специално предвидената в закона процедура за това се приема от законодателя за ненарушаващо конституционното право на защита на страните по делото, то на още по-силно основание следва да се приеме, че разглеждането на същите спорове по общия исков ред, което по някаква причина е допуснато от съда, при спазване на изискванията на чл. 140 ГПК и сл., не нарушава същите права, а в случай, че от разглеждането на исковете по общия ред произтекат вреди, те биха могли да бъдат претендирани в друг процес.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

само първият е релевантен. Въпросите трябва да са свързани именно с решаващите изводи на въззивния съд, независимо че страната счита за важни други въпроси, по които обаче не са правени изводи. Освен това следва да бъде обосновано и допълнително основание. Когато се твърди такова по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК касаторът следва да издири задължителна съдебна практика при идентичност на разглежданите случаи и да направи пълен анализ и съпоставка на съдържащите се в нея изводи и на изводите в обжалваното решение, като се изложат аргументи в какво се изразява противоречието на последните и защо те не са правилни. Представеното решение на ВКС, въз основа на което се обосновава допълнителното основание, е неотносимо, то е свързано с приложението на чл. 64 ЗС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Диана Хитова

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

се твърди, че са решени в противоречие с практиката на ВКС, решават се противоречиво от съдилищата и са от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото, по смисъла на чл. 280, ал. 1, т. 1-3 ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ерик Василев

Тълкувателно решение №****/**.**.2012 по дело №****/2012

Допустимо ли е чрез упълномощаване да се делегира работодателска правоспособност за прекратяване на трудово правоотношение, извън случаите на налагане на дисциплинарни наказания по чл. 192, ал. 1 КТ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жива Декова

Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2009

Налице ли са предпоставките по чл. 328, ал. 2 КТ при уволнението на ищеца, извършено от прокуриста на ответното дружество, и има ли сключеният с последния договор характер на договор за управление на предприятието, е решен в противоречие с решение на ВКС № 971/06 г.?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право