Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 15 ал. 2 ТЗ

Сделки с предприятие
Чл. 15. […] (2) Когато се прехвърля цялото предприятие на търговско дружество, за прехвърлянето е необходимо решение, взето съгласно чл. 262п.

чл. 15 ал. 2 ТЗ

Сделки с предприятие
Чл. 15. […] (2) Когато се прехвърля цялото предприятие на търговско дружество, за прехвърлянето е необходимо решение, взето съгласно чл. 262п.

Решение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

в наказателното производство, за да може гражданският съд да се позове директно на нейната обвързваща сила и съответно да приеме основателност на иска само на това основание.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елеонора Чаначева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

1. Налице ли е била солидарна отговорност на неползващия банков кредит солидарно отговорен длъжник, съобразно погасителната давност по чл. 147, ал. 1 ЗЗД; 2. Съществува ли наличие на предсрочна изискуемост на вземане и в какъв размер по отношение на солидарно отговорните длъжници и 3. Коя дата би следвало да се приеме за първоначална дата на неплатежоспособността. Поддържат се всички допълнителни предпоставки по т. 1 – 3 на чл. 280, ал. 1 ГПК. Твърди се и наличие на основание за сезиране на ОСГТК на ВКС за постановяване на тълкувателно решение по въпроса: При предявен иск в производство по несъстоятелност спрямо търговско дружество, което е прехвърлило в предходен момент търговското си предприятие, то отговорността на дружеството – прехвърлител по реда на чл. 15, ал. 2 ТЗ следва ли да се отграничи до размера на получените от него права по сделката от приобретателя на това търговско предприятие.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Татяна Върбанова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

1. Възниква ли солидарна отговорност и във връзка с това може ли да бъде ангажирана отговорността на отчуждителя на търговското предприятие /респ. на неговите наследници/ за задължение, което е настъпило след прехвърляне на търговското предприятие по вина на приобретателя на предприятието, но е във функционална зависимост с първоначално дължимото по договора; 2. Възниква ли солидарна отговорност за прехвърлителя и приобретателя на търговското предприятие на ЕТ за изплащане на първоначално дължима наемна цена под формата на обезщетение по чл. 236, ал. 2 ЗЗД, при неизпълнение на задължението на прехвърлителя лично да упражнява правата и да изпълнява задълженията по договора. Твърди се, че тези въпроси са решени в противоречие с практиката на Върховния касационен съд. Представени са решение №179 от 10.01.2014 г. по т. дело №396/2012 г. на ВКС, I т. о. и решение №164 от 31.10.2013 г. по т. дело №421/2012 г. на ВКС, II т. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Марио Първанов

Решение №****/**.**.2015 по дело №****/2013

При прехвърляне на ид.ч. от търговско предприятие възможно ли е да се обособи и опише тази идеална част в реално изражение. При прехвърляне на част от търговско предприятие, допустимо ли е изключване на задълженията от състава му, следва ли това да е изрично договорено от страните?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дария Проданова

Решение №****/**.**.2014 по дело №****/2012

Съставлява ли описанието на активите на предприятието задължителен реквизит на договора по чл. 15, ал. 1 ТЗ и липсата на такова описание било в договора, било в приложение към него, води ли до недействителност на сделката в хипотезата на чл. 26, ал. 2 ЗЗД – нищожност поради липса на съгласие ? Следва ли решението на общото събрание на кооперацията за прехвърляне на предприятието по реда и на основание чл. 15, ал. 1 ТЗ да включва изброяване и описание на активите му и ако такова е необходимо – липсата му до какъв порок на решението на общото събрание води ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дария Проданова

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

липсата на съгласие на един от съдружниците за прехвърляне на предприятието има ли за последица липсата на съгласие за дружеството, при съобразяване на чл. 15, ал. 2 ТЗ и решението на съдружниците за прехвърляне на търговското предприятие елемент ли е от фактическия състав на сделката, не са обуславящи за изводите на съда за отхвърляне на първия от алтернативно предявените искове по чл. 26, ал. 1 ЗЗД, тъй като не са съобразени с мотивите на съда. На първо място въззивният съд е приел, че Д. У. е упълномощен да представлява акционерното дружество в ОС на съдружниците в [фирма] и на второ място по силата на учредената му представителна власт няма законова пречка У. да представлява двамата съдружника в ОС. БАС е направил и извод, че решение на общото събрание на съдружниците за прехвърляне на търговското предприятие от [фирма] на [фирма] от 9.09.2008г., доколкото същото не е атакувано от съдружника [фирма] по исков ред, не е неподписано и не е липсващо, е произвело правно действие и обвързва съдружниците. Разбирането на касатора, че решението на ОС от 9.09.2008г. е нищожно, защото е взето само от един от съдружниците, не е възприето от апелативния съд, поради което формулиран въпросът, не се явява от значение за изхода на делото. Дали У. е упълномощен да представлява акционерното дружество с решението от 18.01.2008г. в общото събрание на съдружниците от 9.09.2008г., какъв е обема на представителната му власт, е въпрос по фактите по делото и свързаните с него доводи не могат да бъдат преценявани в производството по чл. 288 ГПК. Съгласно приетото в т. 1 на ТР №1/2010г. на ОСГТК на ВКС, касационните основания за отмяна на неправилното решение по чл. 281, т. 3 ГПК са различни от основанията по чл. 280, ал. 1 ГПК и по тях касационната инстанция може да се произнася само ако се допусне решението до касационно обжалване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мариана Костова

Решение №****/**.**.2012 по дело №****/2009

С уточняващата молба ищецът е разширил предмета на делото чрез добавяне на нова страна, но при запазване на заявените с пърновачалната искова молба основание и петитум, т. е. налице е последващо субективно съединяване на иск, което не представлява недопустимо според чл. 116 ГПК /отм./ и чл. 117 ГПК /отм./ изменение на иска или предявяване на нов иск, т.е. допуснатото по искане на ищеца разширяване на предмета на делото е съобразено с изискванията на процесуалния закон.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мария Славчева

Определение №****/**.**.2011 по дело №****/2010

за определяне отговорността на отчуждителя на търговско предприятие спрямо кредиторите – чл. 15, ал. 3 ТЗ, и кои факти са новонастъпили по смисъла на чл. 439 ГПК. В подкрепа на доводите си, че разпоредбата на чл. 15, ал. 3 ТЗ е приложима само за парични задължения, представя решение от 16.01.2008г. по гр. д. №691/2006г. на С. окръжен съд, ГО, 4-ти с-в.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право