Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 143 ал. 3 ТЗ

Дружествени книги
Чл. 143. […] (3) Управителят отговаря за редовното водене на дружествените книги.

чл. 143 ал. 3 ТЗ

Дружествени книги
Чл. 143. […] (3) Управителят отговаря за редовното водене на дружествените книги.

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2015

1/ В кой момент се счита връчено съобщението по реда на чл. 47, ал. 1 ГПК – чрез уведомление? Приложим ли е този ред, когато адресатът не е напуснал адреса, а не е намерен от призовкаря? Назначаването на особен представител съставлява ли част от процедурата за връчване по реда на чл. 47 ГПК и условие ли е за редовността на връчването по този ред? – въпросът обосноваван в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, поради противоречие на даденото от въззивния съд разрешение с реш. №******год. на второ т. о. на ВКС; 2/ Какво включва вменената в разпоредбата на чл. 143, ал. 3 ТЗ отговорност на управителя на ООД за редовно водене на дружествените книги? – въпросът обосноваван в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, поради противоречие на въззивното с реш.№******г. на второ т. о. ВКС и реш.№41 по т. д.№669/2008 год. на първо т. о. на ВКС; 3/ По какъв начин следва да се разбира съдържащия се в чл. 45, ал. 3 ЗСч. израз „намираща се при него / „ ръководителя на предприятие / счетоводна и друга служебна документация на предприятието „ и попада ли в обхвата на задължението на управителя на ООД, съгласно тази разпоредба, предаването на такава документация, която не се намира в негова фактическа власт? – въпросът обосноваван в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК с доводи за неяснота на чл. 45, ал. 3 ЗСч. и 4/ Прекратява ли се автоматично мандатното правоотношение между възложителя и изпълнителя по договор за поръчка, при вписване на изпълнителя за законен представител на възложителя – търговско дружество или е възможно паралелното съществуване на две отделни правоотношения / органно и мандатно /, ако мандатния договор не е прекратен с изявления на страните или по друг начин, независимо от вписването на изпълнителя за управител на възложителя? – въпросът обосноваван също в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, цитирайки съответните разпоредби за договор за поръчка по ЗЗД и за правомощията на управителя на ООД по ТЗ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Решение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

Как следва да бъде квалифицирано разпореждане с недвижим имот, извършен от управител на О. без да е налице решение на неговото общо събрание за това, но в хипотеза, когато едноличния собственик на капитала в Е. има качеството и на негов управител, който обаче не е протоколирал предварително решението си за предприетото отчуждаване и нарушава ли се по този начин разпоредбата на чл. 137, ал. 1 т. 7 ТЗ? Има ли последната императивен характер?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Марков

Решение №****/**.**.2009 по дело №****/2008

Относно материалноправен въпрос решаван противоречиво от съдилищата, който е от съществено значение и е свързан с възможността юридическо лице да бъде регистрирано като управител на ООД.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Лидия Иванова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право