Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 141 ал. 6 ТЗ

Управление и представителство
Чл. 141. […] (6) Овластяването и неговото заличаване имат действие по отношение на трети добросъвестни лица след вписването им.

чл. 141 ал. 6 ТЗ

Управление и представителство
Чл. 141. […] (6) Овластяването и неговото заличаване имат действие по отношение на трети добросъвестни лица след вписването им.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

се поставя и в изложението към втората касационна жалба. Според касаторите, противоречието се състои в това, че още с отговора на исковата молба, те са навели довод, че следва да се установи, че закупените от тях имоти са идентични с тези, за които ищецът твърди, че е притежавал право на строеж, но съдът отказал събиране на поисканите доказателства, приемайки, че липсва спор относно фактите, въз основа на които ищецът твърди, че се легитимира като собственик на имотите.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

„Намира ли приложение правилото на чл. 301 ТЗ при сделка, при която е договаряно съм със себе си; Намира ли приложение правилото на чл. 301 ТЗ при сделка, при която едно и също лице представлява двете страни, в търговския регистър е вписан като управител и на двете търговски дружества и при сключването на договора представителят е бил недобросъвестен, защото е знаел, че като сключва договора, действа като лице без представителна власт“. Допускането на касационно обжалване по първия въпрос се поддържа на основанието по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК с твърдения, че въззивният съд е разрешил въпроса в противоречие с практиката в решение №176 от 13.06.2012 г. по т. д. №1078/2010 г. на ВКС, а по втория въпрос - на основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК с твърдение, че въпросът е от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

са решени в противоречие с практиката на ВКС, обективирана в решение №5 от 05.02.2016г. по т. д. №3583/2014г. на ВКС, ТК, II т. о. и решение №196/22.11.2013г. по т. д. №665/2012г. на ВКС, ТК, II т. о. По отношение на трети въпрос твърди, че същият е от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Баева

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

– Разполага ли едноличният собственик на капитала /вписан като такъв в ТРРЮЛНЦ/ с правото сам да представлява дружеството пред съда и да извършва валидни процесуални действия, ако решението на същия за освобождаването на действащ управител е заявено, но не е вписано в ТРРЮЛНЦ. При обосноваване на допълнителното селективно основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК за хипотезата, в която между оттеглянето на правомощията на назначения управител на ЕООД и вписването на това обстоятелство в ТРРЮЛНЦ е налице продължителен период от време /вкл. поради спиране на охранителното производство/ е поставен и въпросът – Може ли пряко едноличният собственик на капитала да представлява дружеството /съобразно чл. 147 ТЗ/ и ако не, с коя разпоредба на ТЗ законодателят е въвел такава забрана.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Хорозова

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

не са включени в предмета на делото и не са обусловили правните изводи на съда. Разгледани са основанията за неправилност, изтъквани от въззивния жалбоподател. По втория въпрос не е налице хипотеза, посочена в ТР №1/09.12.2013г на ОСГТК и няма противоречие с практика на ВКС. Претендират се разноски

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

1. Налице ли е основание за назначаване на особен представител на страната на дружество, в което предходният управител е освободен, а новоизбраният не е вписан? Налице ли е противоречие в интересите по смисъла на чл. 29, ал. 4 ГПК, ако управителят на дружеството е освободен, но все още не е заличен в ТР?; 2. Допустимо ли е съдът да постанови акта си въз основа на доводи, по които не е предоставил възможност на страните да изразят становищата си, като дава разрешение, което нито е въвеждано, нито е обсъждано от тях? 3. Следва ли въззивният съд, при констатирана нередовност по предявяване на иска, да остави исковата молба без движение с указания до ищеца и едва след това да се произнесе относно правилността на първоинстанционното определение? Следва ли въззивният съд, при констатирана нередовност по предявяване на иска, да остави исковата молба без движение с указания за представяне на доказателства за потвърждаване на извършените съдопроизводствени действия в първоинстанционното производство? 4. Какъв е порокът на въззивно решение, постановено при наличие на основание за спиране на производството по чл. 229, ал. 1, т. 4 ГПК? Когато между висящи дела съществува връзка на преюдициалност и е налице основанието за спиране по чл. 229, ал. 1, т. 4 ГПК на едното производство, когато то не бъде спряно, съдебният акт на въззивния съд недопустим или неправилен е? 5. Задължен ли е съдът да събере всички допустими, относими и своевременно посочени доказателства, да ги обсъди в тяхната съвкупност и да изложи в мотивите си изводи по отношение на тези доказателства и установените чрез тях твърдения на страните, възраженията и доводите им? 6. Запазва ли правомощията си спрямо дружеството освободеният, но незаличен от търговския регистър управител? 7. Кой изпълнява функциите на управител, при условие, че вписаният в Търговския регистър е освободен с решение на общото събрание на съдружниците, а новоизбраният управител не е вписан в Търговския регистър? Поддържа, че по първия въпрос съдът се е произнесъл в противоречие с практиката на ВКС, обективирана в №859/20.12.2012г. по ч. т. д.№732/2012г. на ВКС, ТК, І т. о, по втория въпрос в противоречие с решение №176 от 08.06.2011г. по гр. д.№1281/2010г. на ВКС, ГК, ІІІ г. о.. По третия въпрос се позовава на отклонение от задължителните разяснения в т. 4 ТР №1/2001г. от 17.07.2001г. по гр. д.№1/2001г. на ОСГК на ВКС. По петия въпрос поддържа, че е налице противоречие с постоянната практика, обективирана в решение №176 от 15.05.2017г. по т. д. №1885/2015г. на ВКС, ТК, ІІ т. о., решение №212 от 01.02.2012г. по т. д. №1106/2010г. на ВКС, ТК, ІІ т. о., решение №75/20.06.2016г. по т. д. №1608/2015г. на ВКС, ТК, ІІ т. о. и решение №161 от 04.10.2016г. по т. д. №2220/2015г. на ВКС, ТК, ІІ т. о., постановени по реда на чл. 290 ГПК. Поддържа и че въпросите са от значение за точното прилагане на закона и развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

за недобросъвестността на ищеца при упражняване на правото му по чл. 125, ал. 3 ТЗ, е необоснован. Навежда доводи, че процесното споразумение от 01.02.2012 г. е сключено от третото за спора лице, не от управителя му, а чрез пълномощник, поради което следва да се прилагат последиците на разпоредбата на чл. 141, ал. 6 ТЗ. В изложението по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК общото основание за допускане на касационно обжалване е обосновано с произнасяне на въззивния съд по следните въпроси, за които се поддържа, че са от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото: 1. Представлява ли недобросъвестността /вината/ задължителен елемент от института за злоупотреба с право и следва ли неговото наличие или липса задължително да бъде разглеждан от съда при преценката на въпроса налице ли е или не злоупотреба с право във всеки конкретен случай. 2. В случай, че злоупотреба с право в конкретния случай е налице, в какво се изразяват произтичащите от този правен институт последици за правната сфера на увреденото лице – свеждат ли се те единствено и само до възможността за търсене на обезвреда или се изразяват и във възможността да се претендира злонамерено упражненото право да бъде отречено от съда при упражняването му от страна на неговия титуляр. 3. Представлява ли предявяването на претенция за обезвреда задължително условие за позоваването на този правен институт или правните последици, произтичащи от него могат да бъдат упражнени и самостоятелно под формата на правоизключващо възражение. 4. Приложима ли е презумпцията за добросъвестност по чл. 141, ал. 6 ТЗ в правната сфера на трето лице – търговско дружество за конкретно правно действие, при което третото лице е било представлявано от пълномощник, а не от представителя си по закон, по отношение на когото тази презумпция е неприложима. Поддържа, че решението е и очевидно неправилно.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

За задължението на въззивната инстанция при произнасянето си да обсъди доводите на страните в рамките на предмета на спора,очертан от тях и във връзка с оплакванията,въведени с въззивната жалба и отговора на нея,като формира изводите си,след като прецени всички правно релевантни факти и обсъди всички допустимо събрани и относими към спора доказателства, излагайки съображения защо възприема едни,а отхвърля други.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Людмила Цолова

12319 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право