Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 139 ТЗ

Покана за общо събрание
Чл. 139. (1) Общото събрание се свиква с писмена покана, получена от всеки съдружник най-малко 7 дни преди датата на заседанието, ако не е предвидено друго в дружествения договор. В поканата се посочва и дневният ред.
(2) Решенията на общото събрание могат да се вземат неприсъствено, ако всички съдружници са заявили писмено съгласието си за решението.

чл. 139 ТЗ

Покана за общо събрание
Чл. 139. (1) Общото събрание се свиква с писмена покана, получена от всеки съдружник най-малко 7 дни преди датата на заседанието, ако не е предвидено друго в дружествения договор. В поканата се посочва и дневният ред.
(2) Решенията на общото събрание могат да се вземат неприсъствено, ако всички съдружници са заявили писмено съгласието си за решението.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

са разрешени в противоречие с практиката на ВКС, обективирана в ТР №1 от 09.12.2013г. по т. д. №1/2013г. на ОСГТК на ВКС, ТР №1 от 04.01.2001г. по т. д. №1/2000г. на ОСГК на ВКС /първи въпрос/; решение №178 от 13.05.2011г., гр. д. №984/2010г., III г. о. и решение №145 от 05.08.2021г., гр. д. №1178/2020г., IV г. о. /пети въпрос/; ТР №1/06.12.2002г., т. д. №1/2002г. на ОСГК на ВКС /шести въпрос/; решение №11/26.04.2012г., т. д. №615/2010г., II т. о. /седми въпрос/

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Боян Балевски

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

номер две се твърди отклонение от практика на ВКС, а по останалите въпроси - необходимост от точно прилагане на закона и развитие на правото. На самостоятелно основание се твърди, че въззивното определение е очевидно неправилно.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Десислава Добрева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

Какви са изискванията към формата и съдържанието на пълномощното, с което пълномощник се упълномощава да участва и гласува на общо събрание на съдружниците в дружество с ограничена отговорност, въведени с разпоредбата на чл. 137, ал. 6 Търговския закон? Как следва да се тълкува изискването на закона пълномощното да бъде „изрично“?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Вероника Николова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

„1. Редовно ли е уведомяването на съдружник за свикване на общото събрание на дружество с ограничена отговорност и връчване на покана по чл. 139 ТЗ чрез работодател или негов служител, натоварен да извърши връчването?; 2. Следва ли уведомяването на съдружник в дружество с ограничена отговорност за провеждане на предстоящо общо събрание на съдружниците на същото да се счита за редовно единствено и само при лично връчване на покана или при определени обстоятелства е допустимо и приложението на фикцията за получаване в хипотезата на отказ на адресата/съдружника/ да получи същата?“. Сочи, че формулираните въпроси са разрешени в противоречие с практиката на ВКС, като се позовава на постановени по реда на чл. 290 ГПК решение №85 от 12.07.2019 г. по т. д. №1966/2018 г., II т. о., решение №104 от 10.03.2011 г. по т. д. №876/2010 г., I т. о., решение №196 от 17.12.2009 г. по т. д. №208/2009 г., II т. о., решение №74 от 14.07.2011 г. по т. д. №633/2010 г., I т. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мадлена Желева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

дали е спазен редът за свикване на общото събрание, на което са взети оспорените решения, въззивната инстанция е изложила правни съображения, че разпоредбата на чл..138 ТЗ урежда малцинственото право на съдружниците по чл. 138, ал. 2, предложение второ ТЗ сами да свикат общо събрание при бездействие на управителя да стори това, като изрично е посочен и срокът за реализиране на това право -две седмици от датата на отправеното писмено искане. Обосновано е позоваване на решението по т. д. №615/2010 г., II т. о. на ВКС, (съгласно което редовно е свиканото по реда на чл. 138, ал. 2 ТЗ общо събрание на съдружниците в ООД в случаите, в които едновременно с упражняване на потестативното си право пред управителя на дружеството, правоимащите са изпратили и покани за свикване на ОС, но само ако същото е проведено след изтичане на 2-седмичен срок, в който управителят сам не го е свикал), че няма пречки в искането до управителя да бъде инкорпорирана и поканата на малцинството от съдружниците за свикване на общо събрание, но и в този случай, събранието ще се счита за редовно проведено само ако е насрочено след датата, на която е изтекъл двуседмичния срок по чл. 138, ал. 2 ТЗ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ирина Петрова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

били решени в противоречие с практиката на ВКС, като са посочени решения на този съд и части от техните мотиви. В заключение е отбелязано, че поканата на съдружника К. била връчена лично и пред свидетели. Като втори въпрос страната е формулирала – „ Приложима ли е санкцията на чл. 126 ТЗ по отношение на съдружника за действия, визирани в чл. 126, ал. 1, т. 1-3 ТЗ, но извършени от него в качеството му на управител или отговорността му може да бъде реализирана по реда на чл. 145 ТЗ?“ Въпросът буквално е възпроизведен от ТР ОСТК №******г. , като страната е поискала спиране на касационното производство до произнасяне на ВКС, ТК по това дело. Поставен е трети въпрос – „ Длъжен ли е въззивният съд, като съд по съществото на спора, да извърши самостоятелна проверка на събрания пред него и пред първоинстанционния съд доказателствен материал и по свое вътрешно убеждение съобразно разпоредбите на процесуалния закон да изгради свои самостоятелни фактически и правни изводи, които да намерят отражение в изготвени от него мотиви на въззивния съдебен акт?“ Страната е развила оплаквания за неправилност на решението, така квалифицирани и от нея. Изброени са решения на ВКС, третиращи приложението на чл. 272 ГПК., като е направено оплакване, че по делото липсвали всякакви мотиви защо съдът бил приел, че не били налице имуществени или репутационни щети за дружеството от действията на съдружника К.. Съдът, според касатора, не бил обсъдил твърденията за липса на продадената стока, като не бил обсъдил и това, че действията на ищеца били пряко свързани с това. Други доводи не са развити.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Елеонора Чаначева

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

„Допустим и основатeлен ли е иск по чл. 74, ал. 1 ТЗ за отмяна на решения на общото събрание на дружеството, при липса на взети валидни решения, както и при липса на подаване на заявление за тяхното вписване в търговския регистър?“ Касаторът твърди, че поставеният въпрос е от значение за точното прилагане на закона.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мадлена Желева

1236 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право