Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 138 ал. 1 ТЗ

Свикване на общото събрание
Чл. 138. (1) Общото събрание се свиква от управителя най-малко веднъж годишно.

чл. 138 ал. 1 ТЗ

Свикване на общото събрание
Чл. 138. (1) Общото събрание се свиква от управителя най-малко веднъж годишно.

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

са решени в противоречие с практиката на ВКС, обективирана в решение №5 от 05.02.2016г. по т. д. №3583/2014г. на ВКС, ТК, II т. о. и решение №196/22.11.2013г. по т. д. №665/2012г. на ВКС, ТК, II т. о. По отношение на трети въпрос твърди, че същият е от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Баева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

Допустимо ли е с последващо изявление да се потвърдят действия на трето лице по свикване на общо събрание на съдружниците, извършени от името на управителите на дружеството без наличие на представителна власт. Поддържа се, че изводите на САС са в противоречие с решението по гр. д.№******г. о. на ВКС, съгласно което, сделка, сключена без представителна власт, не е нищожна, а относително недействителна до потвърждаването й от лицето или до прогласяване на упълномощителната сделка за недействителна, както и с решенията по гр. д.№282/2006г. на І г. о. и по гр. д.№1217/2914г. на ІV г. о. Посочва се, че от тази съдебна практика е видно, че несъмнено последващо потвърждаване на действия, извършени от мним представител е допустимо, както и, че същото с обратна сила санира относителната недействителност на сделката. Касаторът счита, че след като с обратна сила могат да бъдат санирани относително недействителни сделки, сключени без представителна власт, т. е. могат да бъдат потвърдени насрещни волеизявления, следва да могат да бъдат потвърждавани и успоредни изявления на няколко лица, насочени към постигане на една и съща цел - свикване на общо събрание на съдружниците. Поддържа се и допълнителната предпоставка на т. 3 ГПК по съображения, че не е налице практика на съдилищата, поради което отговорът на този въпрос е от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ирина Петрова

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

следва да се конкретизира в смисъл допустим ли е иск с правно основание чл. 135, ал. 1 ЗЗД за прогласяване относителна недействителност решение на общото събрание на дружество с ограничена отговорност, с което се разпределя дивидент, като увреждащо ищеца - кредитор действие по см. на закона, предвид особения характер на увреждането. Поддържа, че във формулирания петитум - „моля да прогласите като недействително спрямо мен разпределението на дивидент“ е вложен различен смисъл от възприетото в мотивите на въззивното определение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емануела Балевска

Решение №****/**.**.2009 по дело №****/2009

Относно момента от който се прекратяват правомощията на управителя на дружеството с ограничена отговорност, е решен при съществуваща противоречива съдебна практика по този въпрос.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мариана Костова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право