Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 126 ал. 2 ТЗ

Изключване на съдружник
Чл. 126. […] (2) В случая по ал. 1 съдружникът губи правото си върху направените вноски.

чл. 126 ал. 2 ТЗ

Изключване на съдружник
Чл. 126. […] (2) В случая по ал. 1 съдружникът губи правото си върху направените вноски.

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

е налице противоречива съдебна практика (решение №445/07.02.2011г. по гр. д. №10650/2011г. на Пловдивски районен съд, решение №958/08.06.2012г. по гр. д. №1165/2012г. на Пловдивски окръжен съд и решение от 04.11.2013г. по гр. д. №7824/2012г. на СГС). В изложението са формулирани девет правни въпроса, за които се твърди, че са от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Евгений Стайков

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

„1. Възможно ли е установяването на неимущественото задължение за лоялност към дружеството да се установи само с показанията на един свидетел по делото, които противоречат на събраните писмени и гласни доказателства по делото; 2. Възможно ли е установяването на извършена доставка по фактури без извършването на експертиза в трите счетоводства - на [фирма], [фирма] и [фирма], и без представяне на писмени доказателства към фактурите; 3. Епизодичното действие на съдружника против интересите на дружеството следва ли да води до най-тежката мярка - изключване от дружеството.” За първия въпрос се твърди, че е от значение за точното прилагане на закона и че е решен от въззивния съд в противоречие с практиката в решение №171/14.03.2012 г. по т. д. №860/2010 г. на ВКС, ІІ т. о.; за втория - че е от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото; за третия - че е решен в противоречие с практиката в решение №554/12.06.2007 г. по т. д. №221/2007 г. на ВКС, ІІ т. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

според касатора САС дал отрицателен отговор в противоречие с т. 2 на ТР№1/2013г. на ОСГТК на ВКС. 2/ Длъжен ли е въззивният съд да събере онези доказателства, които поради процесуален пропуск, /свързан и с непълнота на доклада/ не са били събрани от първата инстанция и които страната е поискала да бъдат събрани с въззивната жалба, ако са били допустими и относими към предмета на делото. Въззивната инстанция дала отрицателен отговор на този въпрос в противоречие с практиката по т. 1 на чл. 280, ал. 1 ГПК в цитираните съдебни актове. 3/ Чия е доказателствената тежест при наведени от ответника твърдения за отрицателни факти. Въззивната инстанция приела, че твърденията на ответника за неотчитане на получени от ищцата наеми, несъгласуване с управителя на сключването на трудов договор за длъжността „технически сътрудник“ не са доказани от ответника и уважил иска, приемайки, че негова е тежестта за доказването им в противоречие с практиката по т. 1 на чл. 280 ГПК /решение по т. д.№1123/2009г. на Първо т. о. и по гр. д.№1584/2009г. на Трето г. о. на ВКС/. 4/ Подлежи ли на доказване факт, който не е твърдян, не е бил спорен, не е включен в предмета на доказване. Твърдението е, че въззивната инстанция приела, че ответникът следвало да докаже, че е отправил искане до ищцата да представи счетоводни и финансови документи и поради недоказването му уважил иска, а твърдение за такъв факт не въведено от ищцата, той не е бил спорен, не е включен в предмета на доказване и за него не е възлагана доказателствена тежест с доклада. Въззивната инстанция процедирала в противоречие със задължителната за нея практика по т. 1 на чл. 280 ТРК /решенията по гр. д.№504/2009г. на Второ г. о., по гр. д.№1584/2009г. на Трето г. о. и по гр. д.№764/2012г. на Второ г. о./ 5/ Длъжен ли е въззивният съд да обсъди всички събрани по делото доказателства, които са относими към релевантните за изхода на спора факти и следва ли доказателствата да бъдат обсъдени поотделно и в тяхната съвкупност или съдът може да обоснове изводите си на произволно избрани от него доказателства. На този въпрос САС дал отрицателен отговор в противоречие с цитираната практика по т. 1 на чл. 280, ал. 1 ГПК /решения по чл. 290 ГПК/. 6/ При допълнителната предпоставка на т. 3 на чл. 280, ал. 1 ГПК се иска допускане на обжалването по въпроса: Дали, доколко и по какъв начин в предупреждението за изключване по чл. 126, ал. 2 ТЗ следва да бъдат конкретизирани съответните нарушения на съдружника. Следва ли конкретизацията да е различна в случай, че съдружникът е направил признания за извършени от него нарушения по чл. 126, ал. 2 ТЗ, съответно когато последиците от действията или бездействията му са настъпили и са необратими.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ирина Петрова

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право