Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 124 ТЗ

Задължения на съдружника
Чл. 124. Съдружникът е длъжен да изплати или внесе дяловата вноска, да участвува в управлението на дружеството, да оказва съдействие за осъществяване на неговата дейност, както и да изпълнява решенията на общото събрание.

чл. 124 ТЗ

Задължения на съдружника
Чл. 124. Съдружникът е длъжен да изплати или внесе дяловата вноска, да участвува в управлението на дружеството, да оказва съдействие за осъществяване на неговата дейност, както и да изпълнява решенията на общото събрание.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

се твърди, че в цитираните към основанието по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК решения на ВКС е посочено, че важни интереси за прекратяване на дружеството са налице, когато от дейността на дружеството могат да се увредят кредитори, но същите решения не са постановени по казус, при който от съдружници в дружество с ограничена отговорност, представляващи мнозинство според дяловото им участие в капитала се застрашават интереси на трети лица извън кредитори. Поддържа се, че липсва произнасяне на ВКС по поставения въпрос, поради което и касаторът счита, че е налице основанието по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, а произнасянето на ВКС по въпроса ще допринесе за точното и правилното тълкуване на закона и за развитие на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Иво Димитров

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

за наличието на причината за прекратяване на производството, а именно незаплащането на дължимата държавна такса, след получено повторно указание за това и след отхвърляне с влязло в сила определение на Върховния касационен съд, на искането на жалбоподателя за освобождаване от задължението за нейното внасяне. Посочено е, че с определение №59/21.02.2022 г. по същото дело, съдът подробно и аргументирано се е произнесъл, че липсват предпоставки за освобождаване на дружеството от внасяне на държавна такса, като крайните изводи напълно кореспондират с чл. 124 ТЗ. Заявено е искане частната жалба да бъде оставена без уважение.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Павел Банков

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2019

Приложима ли е санкцията по чл. 126 ТЗ по отношение на съдружник за действия, визирани в чл. 126, ал. 3 ТЗ, т. 1-3, но извършени от него в качеството му на управител, или отговорността му може да бъде реализирана само по реда на чл. 145 ТЗ?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2020

„Допустима ли е злоупотреба с права и по свързаните с него въпроси: „Това ли е действителната цел; Допустимо ли е такава цел да се реализира и то чрез съда; Налице ли е злоупотреба с права; Налице ли е заобикаляне на закона; Нарушен ли ще е общественият интерес при ненужно съсипване на едно дружество; Нарушени ли ще са интересите на фиска; Нарушена ли ще е гарантираната от българската държава защита на чуждестранните инвестиции“.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Камелия Ефремова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

„1. Има ли право въззивният съд да отхвърли и да не обсъди като ирелевантни сделки между свързани лица, действащи в сговор в увреда на интересите на трето лице, при предявен иск за нищожност на договор със свързано лице; 2. Има ли право въззивният съд да счита за действие на добросъвестна страна по договор търговец, за който са установени по безспорен начин действия в сговор със свързани лица в увреда на трето лице, страна по договора; 3. Може ли въззивната инстанция при наведени твърдения за изготвени договори от едно и също лице в увреда на трето лице да не се произнесе по тези твърдения в мотивите си“.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

каква е правната същност на допълнителните парични вноски и имат ли значение при изчисляване на стойността на дружествения дял по реда на чл. 127 ТЗ. Правилното им счетоводно третиране е в резервите на дружеството. Същевременно не трябва да участва при изчисляване на дружествения дял привлеченият капитал под формата на правителствено дарение. Изтекъл е мониторинговият период по договора за безвъзмездно финансиране с Държавен фонд “Земеделие и тази сума няма да бъде предмет на възстановяване на държавата. По доводите на страната и възраженията в насока, че допълнителните парични вноски и правителственото дарение не участват в изчисленията на чистата стойност на дружествения дял, съдът не е изложил съждения защо ги отхвърля.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Анна Ненова

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2020

Съгласно чл. 134, ал. 1 ТЗ следва ли решението на Общото събрание на съдружниците в дружество с ограничена отговорност, за определяне на задължение за внасяне на допълнителни парични вноски да съдържа и срок за възстановяването (връщането) на допълнителните парични вноски?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Галина Иванова

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2020

Задължава ли разпоредбата на чл. 124 ТЗ съдружниците в ООД да осигуряват парични средства за развиване на търговската дейност на дружеството?
2. Съществува ли вземане за неоснователно обогатяване на съдружник в ООД, възникващо от обслужване на отпуснат на съдружник по решение на Общото събрание банков кредит, когато с отпуснатите средства дружеството е придобило собственост върху недвижим имот и се е задължило като ипотекарен длъжник за вземанията на банката по договора за кредит към съдружника?
3. Ако такова вземане съществува, от кой момент започва да тече погасителна давност за него – от момента на придобиване на собствеността от дружеството върху имота с отпуснатите средства от кредита, респективно от ипотекирането му за обезпечение на задълженията на съдружника към банката или от момента на погасяване на всяка месечна вноска по кредита от съдружника?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Илияна Папазова

123 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право