Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 122 ТЗ

Приемане на нов съдружник
Чл. 122. Нов съдружник се приема от общото събрание по негова писмена молба, в която той заявява, че приема условията на дружествения договор. Решението за приемане се вписва в търговския регистър.

чл. 122 ТЗ

Приемане на нов съдружник
Чл. 122. Нов съдружник се приема от общото събрание по негова писмена молба, в която той заявява, че приема условията на дружествения договор. Решението за приемане се вписва в търговския регистър.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

I. Задължението за уреждане на имуществените последици при прекратено участие на съдружник в ООД по чл. 125, ал. 3 ТЗ представлява ли парично задължение, породено от или отнасящо се до търговска сделка, включително нейната действителност, изпълнение, неизпълнение, прекратяване и разваляне, или последиците от прекратяването ѝ, по смисъла на чл. 608, ал. 1, т. 1 ТЗ? (на основание чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК)
II. Презумпцията по чл. 608, ал. 3 ТЗ представлява ли самостоятелно основание за обявяване на търговец в неплатежоспособност, или същата само размества доказателствената тежест при установяване на неплатежоспособността като обективно състояние?
III. Относно дължимото от съда произнасяне при заявено искане за откриване на производство по несъстоятелност на двете основания: неплатежоспособност /свръхзадълженост?
IV. Следва ли състоянието на неплатежоспособност/ свръхзадълженост и съответната начална дата да се определят чрез анализ на цялостното икономическо състояние на търговеца въз основа на всички събрани по делото доказателства?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зорница Хайдукова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

е обосноваван с противоречие на обжалваното решение с Решение №247 от 6.01.2020г. на ВКС по гр. д. №540/2018г., ІVг. о., Решение №192/29.01.2018г. на ВКС по т. д. №44/2017г., І т. о., и много други решения, съответно цитирани; по втори въпрос – Решение №144/22.11.2019г. по т. д. №2579/2018г. на ВКС, ІІ т. о. и Решение №178/ 05.10.2018г. по т. д. №493/2018г. на ВКС, І т. о.; по трети въпрос – Решение №83/27.07.2018г. по т. д. №155/2018г. на ВКС, ІІ т. о., Решение №85 от 30.07.2018г. по т. д. №314/2018г. на ВКС, ІІ т. о., Решение №87 от 30.07.2018г. по т. д. №7/2018г. на ВКС, ІІ т. о. и други от същата година, всички на ІІ т. о. на ВКС; по четвърти въпрос – т. 3 Тълкувателно решение №1/2002г. на ОСГК на ВКС и Решение №113/18.12.2020г. по т. д. №2217/2019г. на ВКС, І т. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Иванка Ангелова

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

1/ При предявяване на иск за нищожност /несъществуване на вписване в ТР, основано на решение на ОС на търговското дружество, следва ли това решение да бъде отменено по надлежния ред?; 2/Какъв е минималният брой ликвидатори, който е изискуем от закона при откриване на процедура по гл. XVII от ТЗ? Има ли ликвидаторът правомощие да води процеси от името и за сметка на дружеството в ликвидация? По първи въпрос касаторите се позовават на допълнително основание по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, поради противоречие на даденото от въззивния съд разрешение по него със задължителната практика на ВКС, обективирана в ТР №1/2002г. на ОСГК на ВКС, а по втори въпрос се сочи допълнително основание по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК – въпросът е от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Кристияна Генковска

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

на материалното право: 1.”В случай на сключване на договор при мислена уговорка /reservatio mentalis/кои са обстоятелствата, които подлежат на доказване и които е следвало да са налични към момента на сключване на този договор –желание или нежелание за сключване на договора, знание на насрещната страна към момента на сключване на договора за тази мислена уговорка и знанието на другата страна представлява ли модалитет или доказва липса на воля за сключване на сделката?”; 2. ”Решението на ОС на съдружниците в О., съответно решението на едноличния собственик на капитала в ЕООД за приемане на нов съдружник, представлява ли елемент от фактическия състав на прехвърляне на членството или е отлагателно условие за пораждане действието на прехвърлителния договор/ договора за прехвърляне на дялове/?; 3.”Волеизявлението за прехвърляне дялове на нов съдружник /материализирано в договор за прехвърляне на дялове/инкорпорира ли в себе си и воля за приемането на същото лице в качеството му на съдружник в ЕООД?”;4.”Решенията на едноличния собственик на капитала в ЕООД могат ли да бъдат заместени от волеизявления в договор за прехвърляне на дяловете?”; 5.”Принципно приложим ли е институтът на 5 –годишната погасителна давност по отношение на възможността за заявяване за вписване в ТР и РЮЛНЦ на обстоятелства, които са възникнали повече от 5 години преди момента на заявяване на вписването и такова възражение е направено в хода на висящ исков процес?”

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Алексиева

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

1/Приложими ли са по отношение на договора за прехвърляне на дялове разпоредбите на чл. 87 и 88 ЗЗД - подлежи ли този договор на разваляне и развалянето има ли обратно действие. Посочва се, че даденото от състава на САС разрешение на този въпрос е в противоречие с решението по т. д.№******г. на ВКС, 1, т. о., с оглед на което се поддържа допълнителната предпоставка на т. 2 на чл. 280, ал. 1 ГПК. 2/ Евентуалното разваляне на договора по чл. 129, ал. 1 ТЗ по реда на чл. 87 ЗЗД, води ли до /има ли за последица/ прекратяване на членственото правоотношение между търговското дружество и „съдружника-купувач на дружествените дялове; до промяна в правно огранизационната форма на търговското дружество /в случая от О. в Е./; до конституиране на третото по отношение на търговското дружество лице /продавач на дружествените дялове/ в качеството на съдружник и едноличен собственик на капитала; Съответно идентични ли са или следва да бъдат разграничавани правната фигура на собственост върху дружествен дял и дружественото членствено правоотношение. Поддържаната допълнителна предпоставка е т. 2 на чл. 280 ГПК с позоваване на същото решение на ВКС 3/ Кой е моментът на възникване на членственото правоотношение /моментът на конституиране на купувача на дружествените дялове в качеството на съдружник/ - моментът на сключване на договора за прехвърляне на дружествените дялове, моментът на вземане на решението на ОС по чл. 122 ТЗ или моментът на вписване на решението в ТР и има ли вписването конститутивно действие. Поддържаната допълнителна предпоставка е същата с позоваване на решението по т. д.№725/2007г на 2, т. о. на ВКС и по т. д.№355/2005г. на ВКС както и т. 1 на чл. 280 ГПК - противоречие с решението по т. д.№349/2008г. на 2, т. о на ВКС. 4/ Кой е моментът на прекратяване на членственото правоотношение между ТД и съдружника - купувач на дружествените дялове /в хипотеза на евентуално разваляне на договора за прехвърляне на дружествените дялове/ - моментът на изтичане на срока за изпълнение по чл. 87, ал. 1 ЗЗД; моментът на вземане на решението на едноличния собственик на капитала по чл. 147, ал. 2 ТЗ или моментът на вписването на решението в ТР и има ли това вписване конститутивно действие по смисъла на чл. 140, ал. 4 ТЗ. Съответно до кой правно релевантен момент съдружникът в О. има право да участва в управлението /чл. 123 ТЗ/ като бъде канен да вземе участие в общото събрание. Поддържа се допълнителната предпоставка също на т. 2 на чл. 280 ГПК с позоваване на решението по т. д.№697/2007г. на 1, т. о. на ВКС. Посочена е и т. 3 на чл. 280, ал. 1 ГПК без изясняване по кой въпрос е нейното приложно поле.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ирина Петрова

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право