Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 113 ТЗ

Определение
Чл. 113. Дружество с ограничена отговорност може да се образува от едно или повече лица, които отговарят за задълженията на дружеството с дяловата си вноска в капитала на дружеството.

чл. 113 ТЗ

Определение
Чл. 113. Дружество с ограничена отговорност може да се образува от едно или повече лица, които отговарят за задълженията на дружеството с дяловата си вноска в капитала на дружеството.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

I. Задължението за уреждане на имуществените последици при прекратено участие на съдружник в ООД по чл. 125, ал. 3 ТЗ представлява ли парично задължение, породено от или отнасящо се до търговска сделка, включително нейната действителност, изпълнение, неизпълнение, прекратяване и разваляне, или последиците от прекратяването ѝ, по смисъла на чл. 608, ал. 1, т. 1 ТЗ? (на основание чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК)
II. Презумпцията по чл. 608, ал. 3 ТЗ представлява ли самостоятелно основание за обявяване на търговец в неплатежоспособност, или същата само размества доказателствената тежест при установяване на неплатежоспособността като обективно състояние?
III. Относно дължимото от съда произнасяне при заявено искане за откриване на производство по несъстоятелност на двете основания: неплатежоспособност /свръхзадълженост?
IV. Следва ли състоянието на неплатежоспособност/ свръхзадълженост и съответната начална дата да се определят чрез анализ на цялостното икономическо състояние на търговеца въз основа на всички събрани по делото доказателства?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зорница Хайдукова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

„1. Има ли право въззивният съд да отхвърли и да не обсъди като ирелевантни сделки между свързани лица, действащи в сговор в увреда на интересите на трето лице, при предявен иск за нищожност на договор със свързано лице; 2. Има ли право въззивният съд да счита за действие на добросъвестна страна по договор търговец, за който са установени по безспорен начин действия в сговор със свързани лица в увреда на трето лице, страна по договора; 3. Може ли въззивната инстанция при наведени твърдения за изготвени договори от едно и също лице в увреда на трето лице да не се произнесе по тези твърдения в мотивите си“.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Йонкова

Определение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

с приетото в: т. 2 ТР №4/14.03.2016 г. по тълк. д. №4/2014 г. на ОСГК на ВКС, решение №263/19.07.2010 г. по гр. д. №1157/2009 г. на ВКС, I г. о., решение №643/4.01.2011 г. по гр. д. №1196/2009 г., I г. о., решение №340/15.07.2010 г. по гр. д. №1349/2009 г. на ВКС, I г. о., решение №238/9.08.2010 г. по гр. д. №685/2009 г. на ВКС, ІІ г. о., решение №406/25.11.2010 г. по гр. д. №614/2010 г., на ВКС, II г. о., решение №66/18.04.2012 г. по гр. д. №493/2011 г. на ВКС, І г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Розинела Янчева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

от значение за изхода по конкретното дело, разрешен в обжалваното въззивно решение, е този, който е бил включен в предмета на спора и е обусловил правните изводи на съда по това дело. В процесния случай не се констатира който и да е от двата, формулирани от касатора [фирма] в изложението му по чл. 284, ал. 3 ГПК към жалбата правни въпроса, да е бил предмет на произнасянето на Великотърновския апелативен съд с атакувано решение. В мотивите към същото текстовете на чл. 94 ТЗ и чл. 96 ТЗ не просто не са били дори споменати, но и не е съществувала каквато и да било причина за обсъждането им: предвид обстоятелството, че и двете разпоредби са изцяло в материята на събирателното дружество /по чл. 64, ал. 1, т. 1 ТЗ-във вр. чл. 76 ТЗ и сл./, докато воденето на конститутивния иск с правно основание по чл. 517, ал. 3 ГПК имплицитно предпоставя принудително изпълнение, насочено срещу дял „на ограничено отговорен съдружник”, т. е. съдружник в О., какъвто търговец е именно настоящият касатор /по чл. 64, ал. 1, т. 3 ТЗ-във вр. чл. 113 ТЗ и сл./. В заключение, предвид изцяло хипотетични характер на релевираните от касатора два правни въпроса, в процесния случай по необходимост се налага извод за отсъствие на главното основание по чл. 280, ал. 1 ГПК за допустимост на касационния контрол. Ето защо безпредметно се явява обсъждането налице ли е допълнителната предпоставка за това по т. 3 на същия законов текст.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Марков

Решение №****/**.**.2012 по дело №****/2010

Относно елементите на придобивното основание по чл. 17а ЗППДОП /отм.. По какъв ред и с какъв акт се прехвърля собствеността върху недвижим имот при разделяне на едно държавно предприятие на две или повече търговски дружества, респективно при отделяне от държавното предприятие на ново търговско дружество ? Относно въпросът за пределите на компетентността на визираните в чл. 17 ЗППДОП /отм./ органи /Министерски съвет или посочен от него орган/ при издаване на актове за преобразуване на държавни предприятия и за възможността тази компетентност да се прехвърля във връзка с въпроса за вещно-прехвърлителния ефект на приемо-предавателния протокол, подписан от представителите на държавното предприятие, в чието оперативно управление е предоставен недвижимия имот, и на новоучреденото търговско дружество с държавно имущество.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емилия Василева

Решение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

Възможно ли е да се извърши завещателно разпореждане с имущество на търговско дружество при условие, че завещателят е едноличен собственик на капитала на това дружество?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бранислава Павлова

Решение №****/**.**.2012 по дело №****/2010

Относно изключване на ограничено отговорен съдружник в ООД, в хипотезата на неизпълнено решение на ОС на съдружниците, когато това неправомерно поведение има епизодичен, а не системен характер и за обема на дължимото от ограничено отговорния съдружник оказване на съдействие за осъществяване дейността на дружеството. Дали упражняването на членствени права може да бъде квалифицирано като действие против интересите на дружеството и отсъствието на легална законова дефиниция на словосъчетанията?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Алексиева

Определение №****/**.**.2011 по дело №****/2011

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бранислава Павлова

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право