Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добро утро! Моля, влезте в профила си!

чл. 64 СК

Припознаване
Чл. 64. (1) Всеки родител може да припознае своето дете. Могат да бъдат припознати и заченати деца, както и починали деца, които са оставили низходящи.
(2) Припознаване може да извърши и родител, навършил шестнадесет години.

чл. 64 СК

Припознаване
Чл. 64. (1) Всеки родител може да припознае своето дете. Могат да бъдат припознати и заченати деца, както и починали деца, които са оставили низходящи.
(2) Припознаване може да извърши и родител, навършил шестнадесет години.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Когато постановява решение за установяване на произход на дете от баща и постановява изменение в акта за раждане на детето, в който да бъдат вписани имената на бащата, ако поради допуснато междувременно пълно осиновяване на детето е съставен нов акт за раждане, длъжен ли е съдът да посочи в кой от двата акта за раждане следва да се отрази промяната; и ако е пропуснал да стори това може ли този пропуск да бъде отстранен чрез поправка на очевидна фактическа грешка в решението или чрез тълкуването му?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борис Илиев

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

на касационното обжалване. В т. 4 от същото е прието, че когато за пръв път се констатират нередовности на исковата молба пред въззивния съд, той я оставя без движение с указания на ищеца да ги отстрани, като при неизпълнение първоинстанционното решение се обезсилва. По същия начин процедира и ВКС, освен в хипотезите на чл. 98, ал. 1, б. г и д ГПК /аналогични на чл. 127, ал. 1, т. 4 и 5 ГПК/, при които решението на въззивния съд се обезсилва и делото се връща на този съд за уточняване основанието или петитума на иска.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дияна Ценева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1. Нарушен ли е принципът по смисъла на чл. 12 и чл. 235, ал. 2 ГПК съдът да прецени всички доказателства по делото и доводите на страните по свое вътрешно убеждение и в рамките на твърдените фактически обстоятелства в тяхната съвкупност и взаимовръзка; 2. Нарушен ли е принципът за установяване на истината при противоречиви свидетелски показания, когато се кредитират само някои от тях, без да се вземат предвид писмените доказателства, приложени по делото; 3. Следва ли въззивният съд да прояви активност, с оглед задълженията си по чл. 7, ал. 1 и чл. 10 ГПК, като не е събрал несъбрани от първоинстанционния съд доказателства и в тази връзка нарушен ли е принципът за непосредственост и публичност при разглеждане на делото по смисъла на чл. 11 ГПК; 4. Нарушени ли са принципите за установяване на истината и служебното начало при противоречиви свидетелски показания, когато се кредитират само някои от тях, без да се призоват като свидетели други лица, за които има данни, че са били свидетели на спорните факти по делото. Поддържа се, че решението е очевидно неправилно.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Пламен Стоев

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

„1/ Въпроса за кръга на лицата имащи право на обезщетение и по –конкретно разполага ли с право на иск за обезщетение на имуществени и неимуществени вреди дете на починал при ПТП баща, въпреки, че бащата не е вписан в акта за раждане, при положение, че починалият се е грижи и фактически е отглеждал, възпитавал и издържал детето и са изградени отношения адекватни на тези родител- дете; 2/ Въпроса за задължението на съда да изложи мотиви и какво представлява мотивираност на решението“

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Радостина Караколева

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2017

на материалното право, свързан с кръга на лицата, имащи право на обезщетение за неимуществени и имуществени вреди от смъртта на техен близък, вкл. когато е фактически отглеждан и издържан приживе от починалия, е в отклонение от задължителната практика на ВКС - Тълкувателно решение №1/2016 г. от 21.06.2018 г. на ОСНГТК на ВКС, до приемането на което производството по настоящето дело е било спряно.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Алексиева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

Относно приложението на чл. 52 ЗЗД и установения с него принцип на справедливост при определяне на обезщетение за неимуществени вреди, вкл. и с оглед обществено икономическите условия в страната към датата на настъпване на пътно- транспортното произшествие.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ваня Алексиева

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2017

за наличието на защитимо субективно право на ищеца на лично отношение – баща, след като съдът не е направил задълбочен външен и по същество преглед на представените документи от ищеца за тяхното съдържание, основание и правилност за издаване и действителност, като не е направил служебна справка дали и съществува ли осиновяване на детето, като не е направил справка в засекретените дела и не е приложил съответното засекретено дело за осиновяване на детето, ако съществува такова и не означава ли липсата на такова прилагане факт, тъкмо в подкрепа на това, че осиновяване няма. 2. Решен ли е в противоречие с практиката на ВКС въпроса за наличието на защитимо субективно право на ищеца след като не е разгледана и приложена нормата на добрите нрави”спрямо наличието или липсата на правен интерес и субективно право на ищеца и не е разгледан преюдициалният за иска въпрос за направеното волеизявление пред съд за припознаване на детето от ищеца. 3. Решен ли е в противоречие с практиката на ВКС и процесуалните правила въпроса дали първоинстанционното и въззивното определение отговарят на изискванията за валидност и допустимост, след като и двата съда не са направили запитвания до съответните служебно задължени да следят за правата на детето, конституирани като заинтересовани страни държавни институции и не са поискали справки от нарочните регистри касаещи осиновяването и следвало ли е преди въззивния съд да разреши спора по същество, да се произнесе по валидността и допустимостта на обжалваното определение, съобразно нормата на чл. 5 ГПК и чл. 6 ГПК. Не е приложена съдебна практика и липсва позоваване на такава.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Василка Илиева

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

произхода от бащата по чл. 61 СК и припознаването от бащата по чл. 64 СК еднакви правни отношения ли са. Поддържа, че е налице основание за допускане на касационно обжалване и по въпроса може ли тълкуването, дадено по реда на чл. 130 ЗСВ да се прилага и при правни спорове, чието правно основание е по други текстове на закона, а не точно по този, по който е поискано тълкуването от инициатора му към ОСГК на ВКС, както и по въпроса за задължението на въззивния съд да извърши проверка по същество на обжалвания съдебен акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светлана Калинова

Тълкувателно решение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

Кой е началният момент за предявяване на иска по чл. 62, ал. 4 СК и допустимо ли е малолетно дете да води този иск чрез законния си представител?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светлана Калинова

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2014

Дали липсата на правна възможност според българското право за претендиращия, че е баща на детето да оспори директно пред съда установения чрез припознаване от съпруга на майката произход на детето, може да се определи като непорпорционална и незаконна намеса на държавата в правото на зачитане на личен и семеен живот на претендиращия че е баща на детето, предопределяща нарушение на чл. 8 от Е..

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право