Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 29 ал. 1 СК

Определяне на по-голям дял на съпруга
Чл. 29. (1) При прекратяване на съпружеската имуществена общност поради развод съдът може да определи по-голям дял от общото имущество на съпруга, на когото е предоставено упражняването на родителските права по отношение на ненавършилите пълнолетие деца, ако това създава за него особени затруднения.

чл. 29 ал. 1 СК

Определяне на по-голям дял на съпруга
Чл. 29. (1) При прекратяване на съпружеската имуществена общност поради развод съдът може да определи по-голям дял от общото имущество на съпруга, на когото е предоставено упражняването на родителските права по отношение на ненавършилите пълнолетие деца, ако това създава за него особени затруднения.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

в изложението, да се отмени въззивното решение и се постанови друго, с което се предостави упражняването на родителските права по отношение ма малолетното дете на бащата, да се определи местоживеене на детето при бащата, да се определи месечна издръжка, която майката да заплаща на малолетното дете и се определи режим на лични отношения на детето с майката, съответно ако при разглеждане по същество се потвърди обжалваното решение в частта за предоставяне родителските права на майката искането е да се прогласи изрично споделени родителски права що се отнася до правата, чрез които се защитават основни, дълготрайни интереси на детето/образование, лечение, управление на имущество и др./ съобразно изрично предвидената възможност в т. р.№1/01.03.2017 г. по т. дело №1/2016 г. на ОСГК на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

и сочените допълнителни основания за това съвпадат с тези, посочени в изложението по настоящото дело. По тези въпроси и по представената във връзка с тях практика на ВКС настоящият състав вече е взел становище, поради което намира, че са налице условията на чл. 22, ал. 1, т. 6 ГПК за отвод на състава.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Пламен Стоев

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

1/ приложим ли е искът с правно основание чл. 135 ЗЗД по отношение на разпоредителни сделки, извършени от поръчителя; 2/ при наличие на достатъчно имущество на главния длъжник, върху което е учредено и обезпечение в полза на кредитора, налице ли е увреждане по смисъла на чл. 135 ЗЗД при извършена разпоредителна сделка с имущество на поръчителя; 3/ допустимо ли е при задължение, поето от търговско дружество, в което единият съпруг е едноличен собственик и управител и учредено поръчителство от физическо лице – същия съпруг, отменителният иск да накърнява правата на съпруга – недлъжник, в т. ч. тези по чл. 29, ал. 1 СК; 4/ допустимо ли е разширително тълкуване на разпоредбата на чл. 135, ал. 2 ЗЗД; 5/ представлява ли злоупотреба с право, насочването на иска по чл. 135 ЗЗД срещу сделка с лично имущество на поръчителя, при наличие на достатъчно друго имущество на другия солидарен длъжник, от което кредиторът може да се удовлетвори.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ценка Георгиева

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право