Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 26 СК

Разпореждане със семейното жилище-лична собственост
Чл. 26. Действията на разпореждане със семейното жилище-лична собственост на единия съпруг, се извършват със съгласието на другия, ако двамата съпрузи нямат друго жилище-обща собственост или лична собственост на всеки един от тях. Когато липсва съгласие, разпореждането се извършва с разрешение на районния съдия, ако се установи, че не е във вреда на ненавършилите пълнолетие деца и на семейството.

чл. 26 СК

Разпореждане със семейното жилище-лична собственост
Чл. 26. Действията на разпореждане със семейното жилище-лична собственост на единия съпруг, се извършват със съгласието на другия, ако двамата съпрузи нямат друго жилище-обща собственост или лична собственост на всеки един от тях. Когато липсва съгласие, разпореждането се извършва с разрешение на районния съдия, ако се установи, че не е във вреда на ненавършилите пълнолетие деца и на семейството.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

1. Наличието на правно основание на владение на ответника продължила повече от 50 години, дали е предпоставка за отхвърляне на иска по чл. 108 ЗС?; 2. Следва ли да се приеме за нищожна сделка по смисъла на чл. 26 ЗЗД, като чрез договор за покупко-продажба е прикрито дарение? 3. Длъжен ли е въззивният съд, като инстанция по същество да изложи собствени мотиви по спорните въпроси, както и да обсъди в съвкупност всички събрани по делото доказателства, заедно и поотделно, доводите и възраженията на страните, като изложи мотиви защо кредитира определени доказателства и не възприема конкретни защитни доводи на страните?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Соня Найденова

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2021

1. Съдебната делба води ли до прекратяване на съсобствеността и до обособяването на реални самостоятелни обекти?
2. Към кой момент следва да се преценява кои са приложимите норми относно обособяването на реалните самостоятелни обекти в сграда и изискванията, на които те следва да отговарят - към момента на извършването на делбата или към датите на последващите сделки с обособените имоти?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Драгомир Драгнев

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

При разваляне на предварителен договор с предмет семейно жилище към кой момент следва да се преценява дали е оборена презумпцията по чл.26 СК - към момента на разваляне на договора или към момента на постановяване на съдебно решение за последиците от това разваляне?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веска Райчева

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

за съотношението между защитата на третите лица, когато изпълнението е насочено върху имущество, което не принадлежи на длъжника с отрицателен и с положителен иск за собственост, както и с иск за оспорване на даденото обезпечение и за обвързващата сила по отношение на трети лица, които не са участвали в производството по делото, на съдебно решение, с което е обявена за нищожна придобивна сделка (и по-специално в случай на учредена ипотека и наложена възбрана в хода на принудително изпълнение за събиране на обезпеченото вземане и по материалноправните въпроси за трансформацията на неупражненото право на строеж в право на собственост върху изградения върху чужда земя самостоятелен обект в сграда или върху сграда, както и за правното значение на завършването на сградата в груб строеж за възникването на правото на собственост върху отделните обекти в нея.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борислав Белазелков

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

При разваляне на предварителен договор с предмет семейно жилище към кой момент следва да се преценява дали е оборена презумпцията по чл. 26 СК - към момента на разваляне на договора или към момента на постановяване на съдебно решение за това?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веска Райчева, съдия Павел Банков

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

се е свързва с оценката на процесната декларация като обратен документ, достатъчен да установи симулативност. Дали за издателя ще настъпят или няма да настъпят вредни последици е неотносимо към въпроса условие, а какво е относимо изявено, се преценява въз основа на конкретното съдържание на документа. Отговор на правен въпрос, свързан с ограничението на обратното писмо като достатъчно в доказателствен аспект за разлика от други документи, няма да доведе до друг решаващ извод, тъй като предвид установената фактическа обстановка въззивният съд приема симулацията за разкрита и при двете условности. При решение, в което съдът окачествява доказателство като обратно писмо, но на следващо място комулира и оценка на документа като „непълно обратно писмо” и го подлага на съвкупна преценка с останалите събрани доказателства, за да формира крайния си извод, въпросът коя от двете правни оценки е правилната в случая, не е решаващ за изхода на делото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Емил Томов

1234 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право