Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 23 СК

Преобразуване на лично имущество
Чл. 23. (1) Лични са вещните права, придобити по време на брака изцяло с лично имущество.
(2) Когато вещните права са придобити отчасти с лично имущество по ал. 1, лично притежание на съпруга е съответна част от придобитото, освен ако тази част е незначителна.

чл. 23 СК

Преобразуване на лично имущество
Чл. 23. (1) Лични са вещните права, придобити по време на брака изцяло с лично имущество.
(2) Когато вещните права са придобити отчасти с лично имущество по ал. 1, лично притежание на съпруга е съответна част от придобитото, освен ако тази част е незначителна.

Определение №****/**.**.2024 по дело №****/2022

1. Наличието на правно основание на владение на ответника продължила повече от 50 години, дали е предпоставка за отхвърляне на иска по чл. 108 ЗС?; 2. Следва ли да се приеме за нищожна сделка по смисъла на чл. 26 ЗЗД, като чрез договор за покупко-продажба е прикрито дарение? 3. Длъжен ли е въззивният съд, като инстанция по същество да изложи собствени мотиви по спорните въпроси, както и да обсъди в съвкупност всички събрани по делото доказателства, заедно и поотделно, доводите и възраженията на страните, като изложи мотиви защо кредитира определени доказателства и не възприема конкретни защитни доводи на страните?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Соня Найденова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

1/ следва ли въззивният съд да отмени обжалвания пред него акт като неправилен, когато неговите фактически изводи не съвпадат с тези на първата инстанция и следва ли спрямо тези изводи въззивният съд да обсъди всички доказателства и доводи на страните, както и конкретно и ясно да изложи в решението си върху кои доказателства основава приетата за установена фактическа обстановка и следва ли, ако не приема част от тях, да изложи мотиви защо не ги приема; 2/ длъжен ли е въззивният съд да мотивира решението със свои лични изводи дори когато неговите фактически и правни изводи не съвпадат с тези на първата инстанция и има ли право в този смисъл бланкетно да препраща към мотивите на първата инстанция на основание чл. 272 ГПК; 3/ длъжен ли е въззивният съд да обсъди в съвкупност доказателствата по делото и връзката между тях, както и за правилата, които следва да спази при обсъждане на свидетелските показания; 4/ изключва ли трансформацията приноса по чл. 21 СК и ирелевантен ли се явява той в производството по чл. 23 СК, когато следва съдът да установява личния характер на вложените от единия съпруг парични средства, дарени му от родител, в придобиването на недвижим имот по време на брака; 5/ счита ли се оборена презумцията за съвместен принос по чл. 21, ал. 3 СК и изключва ли се съвместния принос при продължителна фактическа раздяла на лицата в периода на придобиване на имота и след това; 6/ счита ли се за доказан произходът на вложените средства от ищцата, а именно дарените парични средства от нейната майка и че с тези средства е закупила процесния имот, ако по делото е установено, че майката е разполагала с парична сума, достатъчна за плащане на цената, че тази сума е дарена на ищцата и че е вложена за придобиване на имота; 7/ представлява ли съществено процесуално нарушение, водещо до лишаване от право на защита, неотлагането на делото при неявяване на страната и нейния пълномощник поради препятствие, което страната не може да отстрани, при наличието на доказателства и за двете страни и води ли това нарушение до отмяна на постановеното решение; 8/ съставлява ли и счита ли се за доказано лично имущество, дарението на пари в брой на единия съпруг от родител, когато с преки гласни доказателства се докаже дарствено намерение у дарителя и надарения, възприемано като намерение да се прояви щедрост. Тези въпроси касаторът счита за разрешени в противоречие с практика на ВКС, която сочи.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веселка Марева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

не са разрешавани от съда и не са определящи за изхода на спора. Всички въпроси произтичат от развитата в касационната жалба теза, че съдът е неглижирал проблема дали сградата, в която се намира процесния имот е в режим на етажна собственост; че не е извършил индивидуализация на имота от гледна точка на самостоятелните права на касатора върху втория и подпокривния жилищни етажи при липсата на техническа обособеност на отделните етажи; че не е изяснен обемът на правото на собственост на ищцата - дали представлява отделен имот, годен за придобиване; че е неясно как ще се осъществи въводът на ищцата в имота. Такива доводи и възражения от касатора - ответник по иска не са развивани в хода на производството пред инстанциите по същество и не са разглеждани от съда. Затова и посочените въпроси не съставляват общо основание за допускане на касационно обжалване по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК. В решението спорният недвижим имот е индивидуализиран така, както е описан в придобивното основание - постановлението за възлагане. И. М. е бил съсобственик на продадения при публичната продан имот и е участвал както в делбеното, така и в изпълнителното производство. Евентуалните негови възражения срещу самостоятелния характер на имота, предмет на делбата и на публичната продан, е трябвало да бъдат предявени в рамките на тези производства. Отделно от това, касаторът по никакъв начин не е обосновал визираните допълнителни основания по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК - противоречие с практиката на Върховния касационен съд и по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК - значение на въпроса за точното прилагане на закона и за развитието на правото. Липсва позоваване на конкретна практика на Върховния касационен съд, липсва и мотивировка точно кой въпрос и защо е от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веселка Марева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1) За липсата на възможност в последващ исков процес да се установява пълна трансформация на лично имущество в случаите, когато недвижимия имот е придобит на името на двамата съпрузи; 2) Представлява ли задоволяване на „нужда на семейството“ по смисъла на чл. 32, ал. 2 СК покупката на недвижим имот, ако към датата на придобиването му съпрузите имат собствено жилище, в което живеят; 3) Възниква ли солидарна отговорност между съпрузите за връщане на парични средства, получени от единия съпруг под формата на помощ, ако при получаването й съпрузите са се съгласили средствата да бъдат възстановени със средства, получени от продажба на лично имущество на съпруга, получил помощта; 4) Налице ли е трансформация на лични средства по смисъла на чл. 23, ал. 1 СК при закупуване по време на брака на жилищен имот със средства, предоставени под формата на помощ на единия съпруг, като при получаването на сумата страните договарят връщането да стане изцяло със средства, получени от продажба на лично имущество. Твърди, че по първия поставен въпрос въззивният съд се е произнесъл в противоречие със задължителната практика на ВКС – т. 4 Тълкувателно решение №5/29.12.2014 г. по тълк. дело №5/2013 г. на ОСГК на ВКС, а останалите три въпроса са от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Дияна Ценева

Решение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

За конститутивното действие на влязлото в сила решение по уважен иск с правно основание чл. 29, ал. 3 СК и за обективните предели на СПН на решението – дали същото има действие само по отношение на наличните към момента на прекратяване на съпружеската имуществена общност имущества, придобити от съпрузите или има действие и по отношение на имущества, придобити в режим на СИО, с които съпрузите са се разпоредили по време на брака и същите не са налични към момента на прекратяване на съпружеската имуществена общност?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Десислава Попколева

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

са разрешени в противоречие с практиката на ВКС: по първия въпрос - в противоречие с решение №118 от 11.01.2021 г. по гр. д. №665/2020 г. на ІІ-ро г. о., решение №86 от 17.06.2022 г. по гр. д. №3260/2021 г. на І-во г. о., решение №159/22.02.2016 г. по т. д. №1871/2014 г. на ІІ-ро т. о.; по втория въпрос - в противоречие с решение №60104/23.12.2021 г. по гр. д. №1214/2021 г. на І-во г. о.; по третия въпрос - в противоречие с решение №134 от 08.12.2021 г. по гр. д. №1081/2020 г. на ІV-то г. о.; по четвъртия въпрос - в противоречие с решение №84/26.04.2016 г. по гр. д. №4903/2015 г. на І-во г. о. и решение №81 от 15.03.2011 г. по гр. д. №172/2010 г. на ІІ-ро г. о., и възприетото в тях решение №756/22.01.1996 г. по гр. д. №809/1995 г. на І-во г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Маргарита Соколова

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

№19 отново е изписан текста на въпрос №18); 20. Какви са правомощията на въззивния съд във връзка с доклада по делото, когато първоинстанционният съд не е извършил доклад съгласно чл. 146 ГПК, респективно когато докладът му е непълен или неточен; 21. Длъжен ли е въззивният съд служебно да събере доказателствата, които по начало се събират служебно от съда, когато такива са необходими за изясняване на делото от фактическа страна, или това е допустимо само при съответно оплакване за допуснато процесуално нарушение при първоинстанционното разглеждане на делото?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

12329 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право