Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

чл. 134 СК

Издръжка и мерки относно личните отношения
Чл. 134. При ограничаване на родителски права чрез настаняване на детето извън семейството, както и при лишаване от родителски права, съдът определя:
1. издръжката на детето, ако не е присъдена;
2. мерките относно личните отношения между родителя и детето, като прилага съответно чл. 59, ал. 8.

чл. 134 СК

Издръжка и мерки относно личните отношения
Чл. 134. При ограничаване на родителски права чрез настаняване на детето извън семейството, както и при лишаване от родителски права, съдът определя:
1. издръжката на детето, ако не е присъдена;
2. мерките относно личните отношения между родителя и детето, като прилага съответно чл. 59, ал. 8.

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Налице ли са предпоставките по чл. 132, ал. 1, т. 2 СК, ако родителят трайно не осъществява контакт с детето си и не му е плащал издръжка в първите години след раждането му, а е започнал да я плаща, след като е бил осъден за това?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Дали за осъществяване на фактическия състав на чл. 132, ал. 1, т. 2 СК е необходимо условие родителят, който се грижи за отглеждането на детето, да е потърсил преди това от родителя – ответник даване на издръжка?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Албена Бонева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

следва да е изведен от решаващите изводи на съда, обусловили постановения правен резултат. С оглед така определеното съдържание на общото основание касаторът не е формулирал правен въпрос, тъй като оплакването му, че съдът не е взел предвид определени, считани за релевантни от него обстоятелства, не съставлява поставянето на такъв. Дори обаче да бъде изведен въпрос, въпреки че настоящата инстанция няма задължение за това, то разгледаната проблематика в изложението е абсолютно ирелевантна спрямо решаващите изводи на състава, разгледани по – горе. Съдът е извършил преценка за недопустимост на атакуваното пред него първоинстанционно решение в частта му, с която е разгледан иск по чл. 127, ал. 2 СК, поради което основателността на такъв иск не е била предмет на неговото разглеждане и съответно няма връзка с решаващите мотиви, обусловили постановения правен резултат.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Симеон Чаначев

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2017

от материално – правен или процесуален характер е „съществен” по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК съдът следва във всеки конкретен случай да прецени следва ли да бъде извършена от гледна точка на значимостта на въпроса за конкретното дело с оглед предмет на спора, както и значимостта му спрямо общите принципи и цели на гражданския процес като средство за защита на накърнени субективни права.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Симеон Чаначев

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

се съдържа в разпоредбата на чл. 135 СК, която гласи, че родителят може да поиска от съда да бъдат възстановени родителските му права, ако е отпаднало основанието, поради което е бил лишен от тях. Във всички случаи когато съдът прецени, че поведението на лишеният от права родител е престанало да бъде опасност за личността, здравето, възпитанието и имуществото на детето може да възстанови родителските му права. В случая обаче такова основание не е настъпило поради което законосъобразно е приетото от въззивния съд, че ищецът и понастоящем представлява опасност за своите деца, предвид асоциалното му поведение, склонността му към самонараняване и насилие, което се установява от събраните по делото доказателства, в това число и доклада, направен от затвора, в който изтърпява наказание лишаване от свобода ищеца.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Любка Андонова

Определение №****/**.**.2012 по дело №****/2012

относно това дали съдът може да формира извод, че бащата трайно се е дезинтересирал от детето си след като е напуснал страната преди девет години и по делото не са налични и не са събирани доказателства, досежно това същият жив ли е и налице ли са били обективни пречки да се интересува и полага грижи за неговото отглеждане, на практика съставлява оплакване, че съдът е постановил своето решение без да изследва въпроса относно наличието на основателна причина за трайното неполагане на грижи и недаване на издръжка за детето, което съставлява елемент от фактическия състав на чл. 132, ал. 1, т. 2 СК. Въпросът съставлява довод за постановяване на решението при непълнота на доказателствата и не е правен въпрос по смисъла на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК, доколкото не е бил предмет на разглеждане на въззивното решение и неговото разрешаване на е обусловило изхода на спора/ виж т. 1 ТР №******год. на ВКС по т. д. №1/2009 год. ОСГТК/. С този въпрос се вменява пропуск на съда в неговата правораздавателна дейност, съществена част от която е събирането на относимите към спора доказателства. В случаите, в които съдът служебно събира доказателства са изрично предвидени от закона. В останалите случаи доказателствата се събират от страните с оглед правилата за разпределение на доказателствената тежест. В случая в доказателствената тежест на касатора е било да установи, че недаването на издръжка за малолетното дете и неполагането на грижи за един значителен период от време се дължи на обективни причини, което би било пречка за уважаването на иска за лишаване от родителски права. Отделна е хипотезата на смърт на родителя / ответник по иска/, което би обусловило недопустимост на процеса срещу него.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Олга Керелска

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право