Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 128 ал. 2 СК

Лични отношения с близки
Чл. 128. […] (2) Съдът прилага съответно чл. 59, ал. 8 и 9.

чл. 128 ал. 2 СК

Лични отношения с близки
Чл. 128. […] (2) Съдът прилага съответно чл. 59, ал. 8 и 9.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

относно задължението на съда да назначи социален доклад, който да даде становище относно условията за тези контакти, както и възможностите за подобно общуване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Велислав Павков

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

1/ Следва ли да се съблюдава интереса на детето при определяне на личните отношения между него и неговата баба по чл. 128, ал. 1 СК. 2/ Как следва да се преценява и разбира интересът на детето в иск по чл. 128, ал. 1 СК и от какво се определя интересът на детето като водещ критерий при регламентиране на режима на лични отношения между детето и неговите баба и дядо. Твърди се противоречие със задължителната практика на ВКС - т. 3 ППВС №1 от 12.11.1974 г., както и със съдебната практика, обективирана в решение №140 от 10.07.2015 г. по гр. дело №3356/2014 г. на ВКС, ІV г. о., решение №92/27.03.2019 г. по гр. дело №4353/2018 г. на ІV г. о., решение №18/25.02.2020 г. по гр. дело №2541/2019 г. на ІV г. о. Изложени са твърдения и за наличие на хипотезата на чл. 280, ал. 2, предл. посл. ГПК – очевидна неправилност на въззивното решение (посочено е „очевидна несправедливост“). Твърди се, че въззивното решение е постановено при грубо погазване на закона и неговия смисъл и цел и явна негова необоснованост при грубо нарушение на правилата на формалната логика, като въпреки изводите за конфликтност в отношенията между детето и неговия баща и детето и неговата баба по бащина линия по причина на проявни форми в поведението на възрастните и вредоносното въздействие, което поражда върху детето контактът му с неговия баща и баба, постановява и утвърждава режим на лични отношения между К. Ж. със С. Ж. в рамките на режима на отношения К. Ж. с баща й К. Ж..

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Десислава Попколева

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Когато в процеса събраните доказателства и доводите на законния представител на децата навеждат на преки и много сериозни рискове за децата в дома на психиатрично болен възрастен при определяне на мерките за лични отношения между баба/дядо и малолетно внуче, съдът длъжен ли е да приложени засилено служебно начало и да изхожда винаги от интереса на детето, съобразно чл. 128, ал. 1, изр. 1 СК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Илияна Папазова

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

кои са критериите, които сезираният с искане по чл. 128 СК съд взема предвид, когато определя продължителността и периодичността на личните отношения между баба и дядо и техните внуци и явяват ли се такива критерии възрастта на децата, обстоятелството, че дълго време не са се срещали с дядото и бабата, както и средата, в която живеят последните. След допускането на касационния контрол е постановено решение №******г. по гр. д. №799/2018 г., ІV г. о., което дава отговор на същите въпроси. В него е изяснено, че при определяне на режима на лични контакти на баба и дядо с дете, съдът следва да изхожда от конкретно съществуващите отношения между поколенията в семейството, съобразявайки интереса на детето. Този интерес изисква да бъдат преценени всички обстоятелства, имащи отношение към възможността за правилното му отглеждане и възпитание, за създаване на трудови навици и изграждането му като съзнателна личност. Мерките за лични отношения на бабата и дядото с детето следва да се определят при съвкупната преценка на обстоятелствата по пар. 1, т. 5 Допълнителната разпоредба на Закона за закрила на детето. Възрастта на детето и здравословното състояние на неговите баба и дядо са едни от определящите фактори дали и с каква продължителност следва да бъдат определени мерки по чл. 128, ал. 1 СК. С оглед възрастта на детето следва да бъде преценено какви грижи трябва да бъдат полагани за него и в състояние ли са бабата и дядото да ги полагат; когато детето е в най-ниска възраст, налагаща постоянни грижи, то позволява ли здравословното им състояние да ги окажат – в противен случай, детето би могло да бъде подложено на неоправдан риск. Неоправдан риск би могъл да възникне и при определяне на време за лични контакти между бабата и дядото и дете, което не е имало за дълго време контакти с тях; когато емоционалната връзка е прекъсната, а детето все още с неукрепнала психика е поставено в ситуация да общува с тях продължително време, без присъствието на родителя си или друг свой близък. Именно в тези хипотези, когато съдът прецени, че въпреки продължителното им прекъсване, личните контакти между бабата и дядото с детето са в негов интерес, то на основание чл. 128, ал. 2 СК следва да определи подходящи защитни мерки при осъществяване на личните отношения – в присъствие на определено лице или на определено място.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борис Илиев

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

като: - вместо два пъти в месеца, е събрал един път в месеца срещите между баба/дядо и внуче „от организационна гледна точка, по свое усмотрение, без искане от страната, - съдът по своя преценка е изменил часовият пояс на поисканите контакти, без искане за това, - съдът е определил ден за среща по повод рожден ден на детето Е. извън датата на рождения му ден /в първата събота/, без това да е искано, - съдът по своя преценка е определил на рождения ден на всяко дете часови обхват от 10.00чса до 15.00часа, които изцяло удовлетворява интересите на бабата и дядото, но който заема значителна част от рождения ден и не държи сметка за интересите на детето, на рождения ден на детето е логично приоритет да има интереса и желанието на празнуващото дете, а не на възрастните и – съдът определил задължително присъствие на детето-нерожденик с баба му и дядо му, което отново поставя приоритет на интереса на възрастните пред този на детето. Претендира направените по делото разноски.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Илияна Папазова

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

как следва да бъде определен режимът на лични отношения между малолетното дете и неговите баба и дядо, имащи възможност да контактуват с детето през времето, определено за лични контакти с бащата (или майката), когото те живеят на един адрес и на основание чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК по въпроса имат ли значение при определяне на режима на лични отношения по чл. 128, ал. 1 СК ниската възраст на детето, здравословните проблеми на бабата и дядото и прекъснатият за продължително време контакт между тях.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светла Цачева

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

от значение за конкретното дело, разрешен от въззивния съд, като общо основание за допускане на въззивното решение до касационен контрол. При факултативното обжалване по действащия ГПК е необходимо изпълнение на тези допълнителни изисквания с оглед извършването на подбор на жалбите, които касационната инстанция ще допусне до разглеждане по същество. К. съд не е длъжен и не може да извежда правния въпрос като общо основание за допускане на въззивното решение до касационно обжалване от доводите за неправилност на въззивното решение. Непосочването на правния въпрос от значение за изхода по конкретното дело, само по себе си е достатъчно основание за недопускане на касационно обжалване, съгласно ТР №******г. по тълк. д.№1/2009г. на ОСГК на ВКС. Отделно от това следва да се посочи, че в приложените решения на ВКС, съставляващи задължителна съдебна практика, е прието: в първото от решенията - че основен критерий за интересите на детето са отношенията между него и бабата и дядото, а не отношенията на последните с родителите /този въпрос не е от значение за настоящото дело, по което не е бил поставен въпрос за прекъсване контактите на детето с бабата и дядото/; във второто от решенията - касационното обжалване е допуснато поради противоречие на въззивното решение с ППВС №1/1974г., а по същество са обсъждани обстоятелствата от значение за конкретното дело, включително, че единият родител на детето е починал, какъвто не е настоящият случай. Приложени са от касатора и решения на ВКС по чл. 218а и чл. 218и ГПК/отм./, с които при отчитане на конкретните обстоятелства по делото е определен първоначален режим на лични отношения на баба и дядо с внуци, докато в настоящия случай се касае до изменение на определен режим на лични отношения на баба и дядо с внуче, в който случай е от значение дали е налице изменение в обстоятелствата, които имат значение за определяне на режима на личните отношения между баба, дядо и внуци. Обстоятелства, които са приети за релавантни по приложените решения по чл. 218 ГПК/отм./ – местоживеене в едно и също или в различни населени места на дядото и бабата, и внуци; повишена степен на зрялост на детето /постъпване в гимназиален курс/ – не са от значение за настоящото дело, тъй като първото обстоятелство не се е променило спрямо първоначално определения режим, а второто не е настъпило – детето Г. е родено през 2003г.. Що се отнася до обстоятелството, че е изменен определения режим на лични отношения на бащата с детето, въззивният съд го е обсъдил и е приел, че е от значение за изменение на първоначално определения режим на отношения на бабата и дядото с детето и изложил съображенията си за обема на изменението, което налагат, но правилността на тези изводи не може да бъде преценявана при допускане на касационно обжалване, а само при разглеждане на касационната жалба, ако такова бъде допуснато.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жива Декова

Определение №****/**.**.2013 по дело №****/2013

за тълкуване на понятието „изменение на обстоятелствата по см. на чл. 59, ал. 9 СК, за който твърди, че е от значение за точното прилагане на закона, както и за развитие на правото.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Решение №****/**.**.2012 по дело №****/2011

Относно правната квалификация на иска и задължителна ли е за съда посочената от ищеца квалификация на спорното материално право.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Любка Богданова

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право