Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 126 ал. 1 СК

Съвместно живеене
Чл. 126. (1) Родителите и ненавършилите пълнолетие деца живеят заедно, освен ако важни причини налагат да живеят отделно.

чл. 126 ал. 1 СК

Съвместно живеене
Чл. 126. (1) Родителите и ненавършилите пълнолетие деца живеят заедно, освен ако важни причини налагат да живеят отделно.

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Кога е налице промяна в обстоятелствата, при която следва да се изменят мерките относно упражняването на родителските права спрямо малолетните и ненавършилите пълнолетие деца? (по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК)
Кои са елементите от фактически състав на чл. 59, ал. 7 СК? (по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК)

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Албена Бонева

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

като се ръководи единствено от интереса на децата, който в случая се определя от по-ниската възраст, пола и здравословното им състояние, както и изложеното от малолетния А. пред въззивната инстанция.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ерик Василев

Решение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

Може ли съдът да обоснове решението си само на избрани от него доказателства и при установено противоречие между тях и останалите доказателства по делото, както и длъжен ли е да изложи съображения защо ги приема за достоверни?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жанин Силдарева

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

Предстои добавяне на анотация. Междувременно, моля, прочете пълния текст на съдебния акт.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Любка Андонова

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2013

за местоживеенето на детето; когато местоживеенето на детето е определено при родителя, на когото са възложени за упражняване родителските права, без да е уточнен адрес, то къде следва да се счита, че живее детето – на постоянния адрес на този родител, който той е имал към момента на постановяване на решението, или навсякъде, където родителят реши да живее; може ли да се счита, че с иск по чл. 127а СК, с който се дава заместващото съгласие на единия родител за конкретно/и пътуване/ния на детето в чужбина, може да бъде променено местоживеенето на детето; накърняват ли се правата на единия родител да осъществи определените му вече лични отношения с детето, ако съдът с решение по чл. 127а СК разреши на детето да живее в чужбина за период от две години, може ли съдът да постанови решение по чл. 127а СК, с което дава заместващото съгласие на единия родител за пътуване на детето в чужбина, без да се съобразява с постановения вече режим на лични отношения на другия родител с детето, може ли съдът само да ограничи този режим и ако може, то за какъв период от време другият родител би могъл да бъде ограничен от режима си на лични отношения с детето, как следва да се реши въпросът за пътуване на детето в чужбина с цел установяване там, в случай, че режимът за лични отношения на единия родител с детето не е бил променен, доколко трудова, служебна или друга ангажираност в чужбина на родителя, комуто са предоставени за упражняване родителските права, му дава основание да поиска детето да бъде изведено от него извън Република България и как се съотнася заживяването на този родител в чужбина с интереса на детето, при положение, че другият родител продължава да живее в България; може ли да се приеме, че в производствата на спорна съдебна администрация съдът не е обвързан от предмета и обема на поисканата защита от ищеца и може ли да определя други рамки, различни от поисканото от ищеца по свое усмотрение и преценка, кои са процесуалните правила, които се прилагат към производствата на спорна съдебна администрация, основните начала и общи принципи установени чл. 5-13 ГПК важат ли за тези производства или има други специални установени.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право