Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 124 ал. 1 СК

Права и задължения на детето
Чл. 124. (1) Детето има право да бъде отглеждано и възпитавано по начин, който да осигурява неговото нормално физическо, умствено, нравствено и социално развитие.

чл. 124 ал. 1 СК

Права и задължения на детето
Чл. 124. (1) Детето има право да бъде отглеждано и възпитавано по начин, който да осигурява неговото нормално физическо, умствено, нравствено и социално развитие.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

са задавани на вещото лице в съдебно заседание, тъй като липсата на интервю ограничавала защитата на страната. Съдът, приемайки писмените доказателства от социалните служби и изслушвайки дадените показания от социалните работници в качеството им на свидетели, не изпълнил задължението си да събере доказателства, удостоверяващи причините за стреса на децата, който изпитват към баща им и към социалните работници, и нежеланието им да се ползват от социалните услуги. Съдът не събрал доказателства, които безспорно да докажат голословните твърдения на А. К., на социалните работници и на вещи лица за манипулативно действие на жалбоподателката спрямо децата, за родителско отчуждение, което не кореспондирало с действителната фактическа обстановка, а освен това т. нар. синдром на родителско отчуждение всъщност бил само теория, която не е научно доказана. Неустановено било защо децата се страхуват от баща си, който е с определен по-висок родителски капацитет от майката, но не се грижил за децата, а не се страхували от майката. Липсвали данни какви грижи е полагал бащата към децата и в какво времетраене ги е гледал сам. Оспорва се твърдението на К., че жалбоподателката не полагала труд – до излизането ѝ по майчинство тя работила по трудово правоотношение и в един период дори издържала мъжа си, когато той не полагал труд, а поради грижите за децата е сключила граждански договор за работа в определено време, през което ангажирала родителите си да гледат децата. Сочи се, че съдът не е изслушал записи, които съдържат доказателства за осъществено физическо насилие и заплахи за убийство А. К. над децата и майка им, включително и признанието му и удовлетвореността му от това, че е пребил детето М. на четири години и го е изхвърлил от къщи вечерта при минусови температури. Не се обърнало внимание и върху употребата му на алкохол и поведението му след това, както и за управляването на МПС в нетрезво състояние, возейки децата.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мими Фурнаджиева

Решение №****/**.**.2022 по дело №****/2022

Какъв е критерият и какъв е интересът на детето при определяне режима на лични контакти между малолетното дете и неговите баба и дядо, когато те общуват с него през времето, определено за лични контакти на бащата, и те живеят на един адрес?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Александър Цонев

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

в приложното поле на чл. 127, ал. 2 СК е необходимо да се прецени кой е най-добрия интерес на децата – понятие, чийто смисъл е очертан в пар. 1, т. 5, б. а-ж ДР Закона за закрила на детето /ЗЗД/ /желанията и чувствата на детето, физическите, психическите и емоционалните му потребности, възрастта, пола, миналото и други характеристики, опасността или вредата, която му е причинена или има вероятност да му бъде причинена, способността на родителите да се грижат за него, последиците, които ще настъпят за детето при промяна на обстоятелствата, други обстоятелства, които имат отношение към детето/ - въз основа на конкретните факти и обстоятелства по делото, при съобразяване на комплекса от показатели, посочени в ППВС 1/74, част от които са и нормативно установени в текста на чл. 59, ал. 4 СК – а именно: възпитателските качества и морала на родителите, грижите и отношението към децата, изявената готовност да ги отглеждат, привързаността на децата към родителите, полът и възрастта на децата, помощта от трети лица, социално обкръжение и материални условия на живот; целта е чрез съответните ползи да се осигури тяхното нормално физическо, умствено, нравствено и социално развитие /чл. 124, ал. 1 СК/.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

1 „следва ли санкцията срещу родителя и отнемането на родителските му права да допуска и създава опасност имуществените права и интереси на детето да бъдат накърнени от действията на трети лица; 2“следва ли въззивният съд да изложи мотиви на решението си или може да препрати по фактически и правни изводи към решението на първоинстанционния съд на основание чл. 272 ГПК“; 3“представлява ли основание за спиране на делото по чл. 229, ал. 1, т. 5 ГПК наличието на данни за образувано досъдебно производство по реда на НПК, касаещо установяване на престъпни обстоятелства от значение за предмета на делото“. Касаторът сочи, че по поставените въпроси въззивното решение е в противоречие с практиката на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жива Декова

Решение №****/**.**.2019 по дело №****/2018

Дали за осъществяване на фактическия състав на чл. 132, ал. 1, т. 2 СК е необходимо условие родителят, който се грижи за отглеждането на детето, да е потърсил преди това от родителя – ответник даване на издръжка?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Албена Бонева

Решение №****/**.**.2016 по дело №****/2014

Обвързан ли е съдът в производството по спорна съдебна администрация по чл. 127а СК от формулираното от страната искане или съдът разполага с власт да реши делото с оглед доказателствата и интересите на детето.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Зоя Атанасова

Решение №****/**.**.2010 по дело №****/2009

Относно задграничните пътувания на детето с всеки от родителите, по чл. 72 СК, отм. е материалноправният въпрос за разрешаването му в интерес на детето и процесуалният – за цялостното изследване на този висш интерес, след преценка на всички данни по делото, вкл. тези за промененото местоживеене на майката Д..

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право