Добър ден! Моля, влезте в профила си!

чл. 7 ПВ

7. Вписването се извършва по разпореждане на съдията по вписванията от службата по вписванията по местонахождението на недвижимия имот чрез подреждане на подлежащите на вписване актове в достъпни за гражданите книги, които се образуват:
а) от подреждането на нотариалните актове по буква “а” на чл. 4 и
б) от подреждането на всички други актове по чл. 4.

чл. 7 ПВ

7. Вписването се извършва по разпореждане на съдията по вписванията от службата по вписванията по местонахождението на недвижимия имот чрез подреждане на подлежащите на вписване актове в достъпни за гражданите книги, които се образуват:
а) от подреждането на нотариалните актове по буква “а” на чл. 4 и
б) от подреждането на всички други актове по чл. 4.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2022

трябва да е от значение за изхода по конкретното дело, за формиране решаващата воля на съда, но не и за правилността на обжалваното решение (определение), за възприемането на фактическата обстановка от въззивния съд или за обсъждане на събраните по делото доказателства. Посоченият от касатора правен въпрос като общо основание за допускане до касационен контрол, определя рамките, в които Върховният касационен съд е длъжен да селектира касационните частни жалби.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Здравка Първанова

Решение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

При липса на въведен „Имотен регистър“ и продължаващо вписване при условията на Правилника за вписванията по партида на собственика /персонална, а не реална система на вписванията/, може ли да се приеме, че вписването на нотариален акт за прехвърляне на недвижим имот няма оповестително действие, само на основание на това, че след издаването на нотариален акт за поправка на грешка в първоначалния нотариален акт относно землището, в който се намира имотът, не е била създадена нова помощна имотна партида, а нотариалният акт за поправка на грешката е отбелязан в първоначално създадената за имота помощна партида? Въпросът е свързан с това, при действаща персонална система на вписванията, какво е правното значение на помощната имотна партида по чл. 33б ПВ за валидността и действието на вписването на актове по чл. 4, б. а ПВ.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

Определение №****/**.**.2021 по дело №****/2021

При липса на въведен „Имотен регистър“ и продължаващо вписване при условията на Правилника за вписванията по партида на собственика /персонална, а не реална система на вписванията/, може ли да се приеме, че вписването на нотариален акт за прехвърляне на недвижим имот няма оповестително действие, само на основание на това, че след издаването на нотариален акт за поправка на грешка в първоначалния нотариален акт относно землището, в който се намира имотът, не е била създадена нова помощна имотна партида, а нотариалният акт за поправка на грешката е отбелязан в първоначално създадената за имота помощна партида?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Теодора Гроздева

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2020

,, Налице ли е вписване за имот по чл. 113 ЗС, когато в имотния регистър е вписан нотариалния акт, но за други имоти?” с довод, че е налице противоречие с практиката на ВКС, обективирана в Решение №68/20.02.2012 г. по гр. д.№719/2011 г. на ВКС, І г. о. и решение №1229 от 09.03.2009 г. по гр. д.№5349/2007 г. на ВКС, ІІ г. о.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

№2 няма обуславящо значение за изхода на спора, защото (наред с липсата на обсъждане на същия в атакувания акт) в случая не е установено сделката от 16.11.2010 г. да е непротивопоставима на взискателя по изп. д.№20138460400925.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

Необходимо ли е изрично разпореждане на съда за вписване на искова молба, която по изрично разпореждане на закона подлежи на вписване? Подлежи ли на вписване по чл. 12 ПВ препис от искова молба, който е издаден от съда, пред който е подадена или следва да се представи за вписване оригинал? Нередовна ли е молба за вписване на искова молба, която е подадена от пълномощник, който е надлежно упълномощен от законния представител на държавно учреждение за извършване на всички процесуални действия, включително и пред съдията по вписвания и следва ли да се доказват и предпоставките на чл. 32, т. 3 ГПК?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Бонка Дечева

Определение №****/**.**.2018 по дело №****/2018

1/ Какви са предпоставките за вписване на обезпечителна заповед за налагане на възбрана, с оглед обхвата на проверката, която съдията по вписванията е длъжен да извърши, съгласно чл. 32а ПВ?;2/ Наличието на съпроводително писмо, подписано от съдия, на основание заповед №2707/10.08.2015 г. на Председателя на СГС, предпоставка ли е за вписване на обезпечителна заповед за налагане на възбрана? 3/ Съдията по вписванията има ли правомощието да извърши проверка относно принадлежността на правото на собственост на имота, предмет на възбраната? и 4/ Принадлежността на недвижим имот към патримониума на ответника по обезпечението предпоставка ли е за вписване на обезпечителна заповед за налагане на възбрана? Всички въпроси са обосновавани в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 1, предл. първо ГПК / в редакцията на нормата след изм. , обн. в ДВ бр. 86/27.10.2017 г. / - противоречие на определението с т. 6 ТР №7/2013 г. по тълк. дело №7/2012 г. на ОСГТК на ВКС. По същите съображения – изводимо от мотивите на определението недопустимо разширяване на дължимата от съдията по вписванията проверка - страната поддържа и основание за допускане на касационното обжалване, поради „ очевидна неправилност „ – чл. 280, ал. 2, предл. трето ГПК.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Божилова

Определение №****/**.**.2017 по дело №****/2016

за предметния обхват на проверката на съдията по вписванията, разрешен в противоречие с т. 6 ТР №7/2012 г. и с определение №1299/10.06.2016 г. по гр. д. №881/2016 г. на Окръжен съд – Бургас, постановено по идентичен казус.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Жива Декова

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

(уточнени при условията на Тълкувателно решение №1/19.02.2010 г. на ОСГТК на ВКС): за правомощията на съда, пред когото е обжалван отказ на съдия по вписванията, да го потвърди по различни от посочените от съдията по вписванията съображения; за правомощията на съда в производство по чл. 32а ПВ да обсъжда материалноправните предпоставки на нотариален акт за правна сделка, чието вписване е отказано; допустимо ли е да се откаже вписване на нотариален акт за правна сделка с недвижим имот с посочен идентификатор и приложена скица-проект от кадастъра, съдържаща всички индивидуализиращи имота белези.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Борис Илиев

12 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право