Ускорете работата и си подарете време за важните неща! Започнете годишен абонамент с 20% отстъпка.

Предложението е валидно до 22 април 2024, включително.

Добра нощ! Моля, влезте в профила си!

чл. 31 ал. 2 ПВ

31. […] Когато гаранцията или обезпечението не са послужили, заличаването на възбраната става по искане на заинтересования със заявление, към което прилага удостоверение от надлежното учреждение, че вписването може да се заличи.

чл. 31 ал. 2 ПВ

31. […] Когато гаранцията или обезпечението не са послужили, заличаването на възбраната става по искане на заинтересования със заявление, към което прилага удостоверение от надлежното учреждение, че вписването може да се заличи.

Определение №****/**.**.2023 по дело №****/2023

Може ли при действието на разпоредбата на чл. 433, ал. 4 ГПК, съгласно която заличаването на възбраните по отношение на имуществата, продадени в хода на изпълнителното производство, има действие занапред, по искане на купувача от публична продан да бъде заличена и при какви предпоставки, възбрана, наложена в друго изпълнително производство, различно от изпълнителното дело, по което същият имот е изнесен на публична продан и е възложен с влязло в сила постановление на съдебния изпълнител?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Маргарита Соколова

Определение №****/**.**.2020 по дело №****/2019

1. Представлява ли надлежно вписан в Агенция по вписванията отказ от учредени права на строеж, върху които именно права е била наложена възбрана по обезпечение на бъдещ иск, удостоверение от надлежното учреждение по смисъла на чл. 31, ал. 2 Правилника за вписванията и би ли могло заличаването на възбраната по бъдещ иск да стане въз основа на него? 2. Какъв би следвало да е документът, който да служи като удостоверение от надлежното учреждение по смисъла на чл. 31, ал. 2 Правилника за вписванията? 3. Когато има влязло в сила решение между страните, по което е имало вписана обезпечителна заповед по бъдещ иск и образувано вече изпълнително дело между същите страни, тогава чии права се бранят от вписаната възбрана по бъдещия иск, а и върху вече несъществуващите вещни права върху имота? 4. След като обезпечаването на иска се допуска с цел да се осигури изпълнение, щом искът бъде уважен, тогава при образуван вече изпълнителен процес между същите страни какви са правните последици от обезпечението на бъдещия иск и каква е неговата цел? 5. Оправдано ли е съществуването на възбраната, като тя обезпечава бъдещия иск по влязло в сила решение с образувано изпълнително дело и заличени вещни права? 6. Представляват ли собствениците на земята, върху която има наложена възбрана по бъдещ иск, а вече няма учредени права на строеж и не са страни по делото, заинтересована страна, която може да иска заличаване на възбраната? 7. При положение, че възбраната върху вещните права е заличена от частен съдебен изпълнител по образуваното дело между страните, то следва ли тя да стои вписана в Агенция по вписванията и какво тогава е нейното основание?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Определение №****/**.**.2019 по дело №****/2019

има обуславящо значение за изхода на спора. Отговор на същия е даден в т. 3 ТР №1 от 10.07.2018 г. по тълк. д.№1/2015 г. на ВКС, ОСГТК. Основанието по чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК не е налице, тъй като обжалваното определение е постановено в съответствие с тълкувателното решение, съгласно което вписана възбрана по реда на чл. 397, ал. 1, т. 1 ГПК или наложена в изпълнително производство по чл. 451 ГПК и чл. 452, ал. 2 ГПК не се заличава след провеждане на публична продан на възбранения недвижим имот, освен в изрично предвидените от закона хипотези. Като примери за такива са посочени разпоредбата на чл. 31 ПВ (с „писмено нареждане на учреждението или длъжностното лице, което е наложило възбраната или пред което е представена гаранцията или обезпечението” или „по искане на заинтересования със заявление, към което прилага удостоверение от надлежното учреждение, че вписването може да се заличи”); освобождаването на недвижимия имот от изпълнение без отпадане на самото основание за обезпечение и служебно заличаване на вписаната възбрана по искане на съдебният изпълнител, който е поискал налагането й (чл. 494, ал. 2 in fine ГПК); влизане в сила на постановление за прекратяване или разпореждане за приключване на изпълнителното производство и служебно вдигане от съдебния изпълнител на наложените от него възбрани с изключение на възбраните по публични продани, извършени преди влизането в сила на съответното постановление или разпореждане (чл. 433, ал. 3 и ал. 4 ГПК); отхвърляне на обезпечения иск или прекратяване на производството по него и заличаване на възбраната по молба на заинтересованата страна въз основа на влязло в сила съдебно определение за нейната отмяна (чл. 402 ГПК). Разяснено е, че наложените възбрани не се погасяват, нито се отменят след извършване на публична продан на възбранения имот и разпоредбата на чл. 175, ал. 1 ГПК е неприложима. Те бранят интересите както на купувача на публичната продан (осигуряват му по-ранна противопоставимост на правото на собственост - от вписването на най-ранната възбрана от кредитор, участвал в разпределението, а не от вписване на постановлението за възлагане), така и на всяко лице, имащо качеството кредитор на длъжника, чийто недвижим имот е под възбрана - обезпечават удовлетворяването на имущественото субективно материално право, установено със сила на пресъдено нещо, изпълнителна сила или конститутивно действие.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Гергана Никова

Определение №****/**.**.2016 по дело №****/2016

По кой процесуален ред следва де се заличи възбрана, наложена като обезпечителна мярка, като впоследствие недвижимия имот е бил продаден на публична продан при положение, че обезпечителната мярка и възбраната е била вписана след насочване на изпълнението към имота и преди публичната му продан – по реда на чл. 31, ал. 2 ПВ или по реда на чл. 402, ал. 3 ГПК вр. чл. 403 ГПК, ал. 1 и 2?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Велислав Павков

Определение №****/**.**.2015 по дело №****/2015

дали след извършване на публична продан на недвижим имот подлежат на заличаване вписаните върху имота възбрани, е налице противоречива практика на съдилищата, което обуславя допускане на касационното обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК. Към частната жалба са приложени три определения на окръжни съдилища и определение №49 от 01.02.2010г. по ч. гр. д. №13/2010г. на ІІг. о. на ВКС.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Веселка Марева

Определение №****/**.**.2014 по дело №****/2014

1/ Приложима ли е нормата на чл. 175, ал. 1 ЗЗД във вр. с чл. 19, ал. 2 и ал. 3 ПВ и по отношение на заличаването на вписаните възбрани върху продаден на публична продан недвижим имот; 2/ Приложима ли е нормата на чл. 175, ал. 1 ЗЗД във вр. с чл. 31, ал. 2 ПВ и по отношение на заличаването на вписаните възбрани върху продаден на публична продан недвижим имот. Позоваването е на допълнителната предпоставка на т. 1 на чл. 280, ал. 1 ГПК- противоречие на изводите на съда с Определение №******г. по ч. гр. д.№13/2010г. на ІІ г. о., в което според касатора е обоснован извод за приложимост на разпоредбата на чл. 19, ал. 2 ПВ, както и на т. 2 на чл. 280, ал. 1 ГПК-противоречива практика на съдилищата по формулираните правни въпроси- Определение №13/20.01.2011г. на ОС Хасково по в. ч. гр. д.№31/2011г. и Определение №932 от 19.01.2012г. на СГС по в. ч. гр. д.№16075/2011г. Сочи се и наличието на третата допълнителна предпоставка за касационното обжалване.

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от Върховен касационен съд

Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "погасяване на право на строеж по давност", въведете само "погасяване право строеж давност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по гр. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "ГПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "ГПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни актове на Върховния касационен съд, Гpaждaнcĸa и Tъpгoвcĸa ĸoлeгии с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебния акт е необходимо да се абонирате за Модул "ГПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Прочетени

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Newsletter Form (#1)

Бъдете в крак с практиката!

Запишете се за безплатния ни информационен ни бюлетин Dictum Pro Bono, за да получавате актуална информация за практиката на Върховния касационен съд по граждански и търговски дела


Българското прецедентно право